Reklama

Reklama

Lubelska branża gastronomiczna doczeka się kolejnej pomocy od miasta?

Opublikowano: 5 maja 2021 16:22
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lubelska branża gastronomiczna doczeka się kolejnej pomocy od miasta? - Zdjęcie główne

Lubelska branża gastronomiczna doczeka się kolejnej pomocy od miasta? | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przedłużenia zwolnienia z opłat za koncesję dla branźy gastronomicznej, chciała trójka lubelskich radnych. Napisali interpelację, na którą niedawno pojawiła się odpowiedź władz miasta.

Reklama

Radni chcieli przedłużenia zwolnień z opłat

Z powodu sytuacji pandemicznej i obostrzeń z nią związanych, branża gastronomiczna od drugiej połowy października zeszłego roku nie może prowadzić działalności stacjonarnej. Dlatego gastronomia jest jedną z bardziej poszkodowanych finansowo branż w pandemii. Żeby jej pomóc, w styczniu Rada Miasta Lublin uchwaliła, że lubelscy restauratorzy zostają zwolnieni z pierwszej raty opłaty za koncesję na sprzedaż alkoholu w 2021 roku, zaś termin wnoszenia kolejnych – drugiej i trzeciej został wydłużony do 31 października 2021 roku. 

CZYTAJ TAKŻE: Miasto Lublin z pomocą dla restauratorów. Są zwolnienia z opłat za koncesję i ogródki

Niedawno grupa radnych miejskich skierowała interpelację do prezydenta Lublina - Krzysztofa Żuka. Chodzi o przedłużenie zwolnienia lubelskiej branży gastronomicznej z opiat koncesyjnych z tytułu sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży. Proponują zwolnienie z kolejnego kwartału 2021 roku. 

- Kierując się dobrem lubelskich przedsiębiorców, parających się gastronomią i sytuacją, w jakiej znaleźli się w związku z ograniczeniem im możliwości prowadzenia działalności gospodarczej, w styczniu bieżącego roku Rada Miasta Lublin przyjęła stosowną uchwałę w tej sprawie, poprzedzoną naszą interpelacją. Na jej mocy przedsiębiorcy zwolnieni zostali z obowiązku wniesienia pierwszej raty opłaty za sprzedaż napojów alkoholowych - napisali: Monika Kwiatkowska, Maja Zaborowska i Marcin Nowak (wszyscy z klubu prezydenta Żuka).

"Troska o lokalny krwiobieg gospodarczy"

Dalej wyjaśniają, że z uwagi na przedłużające się obostrzenia i związane z nimi konsekwencje, jakimi dotknięta została branża gastronomiczna, która w dalszym ciągu nie może prowadzić swojej działalności w obrębie lokalu, zasadnym rozwiązaniem jest przedłużenie obwiązujących rozwiązań pomocowych.

- Jedną z powinności przedstawicieli organów samorządowych jest troska o lokalny krwiobieg gospodarczy. Nie mamy zatem wątpliwości, że ten symboliczny gest, stanowiący skądinąd naturalną konsekwencję naszej styczniowej decyzji, stanie się kolejnym ważnym krokiem w kierunku pomocy branży szczególnie dotkniętej skutkami pandemii i związanymi z nią ograniczeniami w swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej - czytamy w interpelacji.

CZYTAJ TAKŻE: Rada Miasta Lublin uchwaliła nowe ceny za wywóz śmieci. Jest podwyżka

Na koniec radni poprosili, żeby przygotować odpowiednią uchwałę i wprowadzić ją do porządku obrad kwietniowej sesji Rady Miasta. Sesja odbyła się w czwartek (29 kwietnia), ale uchwała nie trafiła na pod obrady.

Jest odpowiedź władz miasta

Pod koniec kwietnia pojawiła się odpowiedź na interpelację. Andrzej Wojewódzki - sekretarz Miasta Lublin wyjaśnił na początku, że ustawa z 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nakłada na przedsiębiorców posiadających zezwolenia na detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych obowiązek wniesienia na rachunek gminy opłaty za korzystanie ze wspomnianych zezwoleń. Mają być przekazywane w każdym roku kalendarzowym objętym zezwoleniem w trzech równych ratach w terminach do 31 stycznia, 31 maja i 30 września lub jednorazowo do 31 stycznia danego roku kalendarzowego.

Przypomniał, że styczniową uchwała Rada Miasta Lublin zwolniła przedsiębiorców prowadzących na terenie miasta sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży z obowiązku wniesienia pierwszej raty opłaty, czyli opłaty należnej za okres od 1 stycznia do 30 kwietnia bieżącego roku. Natomiast termin na wniesienie drugiej i trzeciej raty opłaty, obejmujących okres korzystania z zezwoleń od 1 maja do 31 grudnia bieżącego roku został przedłużony do 31 października 2021 r.

Podkreślił, że procedowanie przez RM proponowanych przez radnych rozwiązań mających na celu zwolnienie przedsiębiorców prowadzących w mieście sprzedaż alkoholu przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży z obowiązku wniesienia opłat za korzystanie z zezwoleń na detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych w okresie od 1 maja do 31 sierpnia, może być zasadne w przypadku przedłużenia istniejących obostrzeń na okres, którego opłata dotyczy.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus: rząd znosi obostrzenia. O jakie chodzi? [WIDEO I GALERIA]

- Na chwilę obecną nie jest znany ani dalszy czas ograniczeń w funkcjonowaniu gastronomii, ani ich zakres. Przedsiębiorcy prowadzący restauracje nie są zobowiązani do wniesienia opłaty w miesiącach maju i wrześniu, ale dopiero do 31 października 2021 r. W związku z powyższym zasadnym będzie rozpatrzenie przyjęcia ewentualnie dalszych zwolnień z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na sesji Rady Miasta Lublin w miesiącu wrześniu bieżącego roku - napisał Andrzej Wojewódzki.

Zgodnie z niedawną zapowiedzią rządu branża gastronomiczna ma zacząć działać 15 maja, ale klientów będzie mogła przyjmować tylko w ogródkach restraucyjnych, czy barowych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.