Reklama

Reklama

Lubelscy radni rozpatrzą petycję w sprawie technologii 5G

Opublikowano: 4 listopada 2020 17:47
Autor: Joanna Niećko | Zdjęcie: Pixabay

Lubelscy radni rozpatrzą petycję w sprawie technologii 5G - Zdjęcie główne

Technologia 5G ma umożliwić m.in.szybszą transmisje danych | foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rada Miasta rozpatrzy petycję "o ochronę zdrowia mieszkańców przed elektroskażeniami", której autorów niepokoi sieć 5G. - Rząd i lobbyści przemysłu wpadli w amok i już uruchomiają technologię 5G w wielu polskich miastach - czytamy w petycji.

Reklama

Sieć 5G, czyli technologia mobilna piątej generacji ma umożliwiać masową łączność, szybszą transmisje danych i być odporna na spadki wydajności związane z dużą liczbą użytkowników korzystających z niej jednocześnie. Taka technologia niepokoi część Polaków, którzy twierdzą, że jest ona szkodliwa dla zdrowia i życia, zwłaszcza dzieci.

Rada Miasta Lublin na najbliżsej sesji (według rocznego harmonogramu obrady odbędą się 19 listopada) rozpatrzy petycję "o ochronę zdrowia mieszkańców przed elektroskażeniami". Autorzy pisma chcą, żeby radni zaapelowali o podjęcie działań legislacyjnych zmierzających do wprowadzenia obowiązku bieżącego badania wpływu technologii 5G na zdrowie mieszkańców. Autorzy petycji przygotowali też obszerne uzasadnienie swojej prośby. Poinformowali, że w wielu krajach odbywają się protesty przeciw zwiększeniu ekspozycji ludzi na promieniowanie radiowe i mikrofalowe oraz przeciw eksperymentowaniu na ludziach z wykorzystywaniem nowych fal. 

- Jak zareagujemy na ten eksperyment nikt jeszcze nie wie, ale rząd i lobbyści przemysłu wpadli w amok i już uruchomiają technologię 5G w wielu polskich miastach - czytamy w uzasadnieniu petycji - Mają przy tym w nosie opinie polskich naukowców z tak znanych instytutów naukowych jak: Instytut Medycyny Pracy, Centralny Instytut Ochrony Pracy, Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii, uczelni: Wojskowej Akademi Technicznej, Politechniki Wrocławskiej i organizacji: Polskie Towarzystwo Badań Radiacyjnych. 

Zaznaczają, że było to szczególnie widoczne przy zmianie Rozporządzenia o dopuszczalnych limitach pola elektromagentycznego. 

- W trakcie konsultacji wszystkie opinie naukowców, przeciwne zmianom z ww. instytucji zostało zlekceważone przez ministerstwo zdrowia. Wczesniej Rozporządzenie zostało przekazane z kompetencji ministra środowiska, bo ten był przeciwny zmianom. Już nie jest ministrem - czytamy w petycji. 

Oprócz tego, w opinii autorów częstotliwości stosowane w technologii „nie były do tej pory używane w tak masowej skali, a generowane fale milimetrowe nie były nigdy badane pod kątem wpływu na zdrowie mieszkańców”. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.