Reklama

Reklama

"Tu kosimy rzadziej". Łąki kwietne cieszą oczy lublinian

Opublikowano: 11 sierpnia 2020 15:55
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Miejski Architekt Zieleni w Lublinie poinformował o zaletach łąk kwietnych, których jest coraz więcej w mieście. Chodzi przede wszystkim o aspekt dekoracyjny i fakt, że kwitną nawet podczas suszy.

Reklama

W sierpniu łąki kwietne kwitną najładniej. W tym roku w Lublinie są zarówno łąki wysiewane, ale też i naturalne, które zakwitły w wielu miejscach, bo ograniczono koszenie. Obecnie oczy mieszkańców cieszy niemal 26 tys. m² łąk kwietnych, muraw ekstensywnych, a nawet łany słoneczników.

 

Miejski Architekt Zieleni w Lublinie podkreśla zalety kwietnych łąk w mieście. Oprócz funkcji dekoracyjnej, pełnią rolę cennych przyrodniczo i nabierają szczególnego znaczenia zwłaszcza w trakcie trwającej właśnie suszy. Gdy trawniki stają się żółte, przesuszone, tracą walory estetyczne oraz wartość biologiczną, łąki nadal pozostają kolorowe. 

 

CZYTAJ TAKŻE: Zarośnięta łąka przeszkadza lublinianinom. Mają dość chwastów i komarów

 

- Głęboki i rozbudowany system korzeniowy roślin zielnych pobiera wodę z głębszych warstw gleby, dzięki czemu rośliny potrafią przetrwać długotrwałe okresy suszy. Z kolei podczas ulewnych deszczy rośliny łąkowe mają zdolność retencjonowania wody, która powoli parując, ma nieoceniony wpływ na poprawę mikroklimatu w mieście – mówi Hanna Pawlikowska, miejski architekt zieleni w Lublinie.

 

Łąki kwietne powstają zazwyczaj przez wysianie starannie wyselekcjonowanych mieszanek nasion. Ten sposób ozdabiania miejskiej przestrzeni podoba się mieszkańcom, bo daje spektakularny efekt wizualny, dużo większy niż łąka, którą tworzy sama natura. Tak założone łąki można oglądać m.in. nad Zalewem Zemborzyckim, w wąwozie „Rury”, czy w pasie dzielącym jezdnię ul. Nałęczowskiej i ul. Głębokiej.

 

Jednak z uwagi na ich jednoroczny charakter, wysiewane łąki kwietne powinny stanowić jedynie uzupełnienie dla areału naturalnych łąk, które powstają poprzez ograniczenie koszenia miejskich trawników. W Lublinie o takich miejscach informują tabliczki „Tu kosimy rzadziej” rozmieszczone w pasach drogowych.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.