Reklama

Reklama

KUL upamiętni 10. rocznicę śmierci abp Józefa Życińskiego

Opublikowano: 21 lutego 2021 11:30
Autor: Joanna Niećko | Zdjęcie: Wikipedia

KUL upamiętni 10. rocznicę śmierci abp Józefa Życińskiego | foto Wikipedia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W środę (24 lutego) Wydział Filozofii Katolickiego Uniwerstetu Lubelskiego Jana Pawła II zorganizuje konferencję online upamiętniającą abp. Józefa Życińskiego, w 10. rocznicę jego śmierci. Prelegenci wygłoszą referaty na temat jego dorobku filozoficznego.

Reklama

Tematem konferencji będzie filozoficzny dorobek naukowy abp. Józefa Życińskiego, a referaty wygłoszą: prof. Ryszard Kleszcz z Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Piotr Gutowski z KUL, prof. Anna Lemańska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i dr Wojciech Kotowicz z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Warmińskiej. 

- Abp Józef Życiński kierował na KUL Katedrą Relacji Między Nauką a Wiarą, od roku 1997 do dnia swojej nagłej śmierci 10 lutego 2011 r. Po jego śmierci na Wydział Filozofii wpłynęło wiele listów kondolencyjnych, wśród nich od prof. Johna F. Haughta z Georgetown University w Waszyngtonie, który pisał: "Strata dla Lublina, Polski i Kościoła jest ogromna. Nikt nie będzie w stanie Go zastąpić. Poprzez szerokie wykształcenie naukowe Arcybiskup pokazywał światu, że można być równocześnie dobrym intelektualistą oraz gorliwym naśladowcą Chrystusa. Myśląc o Polsce, zawsze będziemy pamiętać o tym wyjątkowym człowieku” - informuje Katarztyna Bojko z Działu Komunikacji KUL.

Konferencja odbędzie się na platformie MS Teams. Do spotkania można dołączyć w przeglądarce internetowej, a udział nie wymaga rejestracji ani posiadania konta w tej aplikacji. Wydarzenie zacznie się o godz. 09.50. Na zakończenie, czyli o godz. 12.30 w kościele akademickim KUL, oprawiona zostanie msza św. w intencji arcybiskupa, której przewodniczyć będzie prorektor KUL ks. prof. Mirosław Sitarz, zaś homilię wygłosi ks. dr hab. Rafał Charzyński.

Życiński urodził się w 1948 roku. Był duchownym rzymskokatolickim, profesorem filozofii, doktorem teologii, biskupem diecezjalnym tarnowskim i metropolitą lubelskim. Otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nadano mu honorowe obywatelstwo Tarnowa, tytuł doktora honoris causa: Akademii Rolniczej w Lublinie (obiecnie Uniwersytet Przyrodniczy), Uniwersytetu Jagiellońskiego, oraz Akademii Medycznej w Lublinie (aktualnie Uniwersytet Medyczny). Został uhonorowany: nagrodą Fenomeny "Przekroju”, Medalem Świętego Jerzego "Tygodnika Powszechnego” i tytułem człowieka roku '"Gazety Wyborczej”. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.