Reklama

Reklama

Kolejne archeologiczne odkrycie na Al. Racławickich. Tym razem to dawna, miejska brama Lublina

Opublikowano: 9 października 2020 13:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na przebudowywanych Al.Racławickich, obok Astorii odkryto dawną, miejską bramę Lublina. Prace remontowe zostały wstrzymane w tym miejscu do odwołania.

Reklama

Odkąd trwa przebudowa Al. Racławickich raz na jakiś czas odkrywane są miejskie fortyfikacje sprzed lat, niewybuchy i ludzkie szczątki. Wczoraj (8 października) Urząd Miasta poinformował, że na wlocie ul. Krakowskie Przedmieście w Al. Racławickie (obok głównego wejścia do Ogrodu Saskiego i w sąsiedztwie budynku "Astoria"), odnaleziono fragmenty dawnej bramy wjazdowej do miasta. Dlatego decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków prace drogowe na tym obszarze zostały wstrzymane do odwołania, w celu udostępnienia terenu na potrzeby przeprowadzenia prac archeologicznych.

 

CZYTAJ TAKŻE: Znaleziono ludzkie szczątki w centrum Lublina

 

Odkrycie wstępnie zostało zidentyfikowane jako relikt dawnej miejskiej bramy.

 

- Choć o przebiegu miejskich obwałowań, w skład której wchodziła brama „na szańcach” wiemy dzięki źródłom ikonograficznym, lecz dokładana jej lokalizacja dotychczas nie została ustalona. Archeolodzy domniemywali, że znajdowała się ona bliżej wylotu Krakowskiego Przedmieścia - poinformował dzisiaj na swoim oficjalnym profilu Facebook, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

 

Podkreślił też, że wskazywały na to rezultaty poprzednio przeprowadzonych nadzorów archeologicznych w trakcie, których uchwycono fragment narożnika niezidentyfikowanego budynku.

 

- Teraz domyślamy się, że wystawiona na początku XVII w. brama usytuowana była bliżej Al. Racławickich. Odsłonięty w trakcie obecnych robót obiekt zachował się w postaci dwóch uszkodzonych wapiennych odcinków muru. Ustalono, że jeden z nich był częściowo oblicowany i posiadał niewielkich rozmiarów przyporę lub ryzalit - dodawał Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

 

W związku z odkryciem i z powodu jego rangi wszczęto postępowanie konserwatorskie, dzięki któemu możliwe będzie dokładne rozpoznanie zabytku. w njabliższym czasie planuje się przeprowadzić badania wykopaliskowe. W ten sposób będzie można ustalić funkcję, konstrukcję i chronologię budowli.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.