Reklama

Reklama

Informatycy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego pomagają Sanepidowi w walce z epidemią

Opublikowano: 9 listopada 2020 11:00
Autor: oprac. Joanna Niećko | Zdjęcie: Pixabay

- Stworzone przez informatyków z KUL oprogramowanie opracowuje dane, tworząc raport w kilkanaście sekund, a wszystko dzieje się automatycznie po naciśnięciu jednego przycisku - poinformował Dział Komunikacji KUL | foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Informatycy z KUL opracowali oprogramowanie, które pozwala na szybsze stworzenie raportu na temat ognisk zakażeń koronawirusem. W ten sposób naukowcy pomagają Sanepidowi w walce z epidemią.

Reklama

Pracownicy Instytutu Matematyki, Informatyki i Architektury Krajobrazu: dr Marcin Płonkowski, mgr Sara Jurczyk, mgr inż. Kamil Zieliński odpowiedzieli na apel Lecha Sprawki - Wojewody Lubelskiego i dr n. med. Marii Korniszuk - Lubelskiego Inspektora Sanitarnego, skierowany do wyższych uczelni o pomoc w opracowywaniu danych epidemiologicznych, dotyczących epidemii.

 

W pierwszej kolejności informatycy rozpoczęli prace nad opracowywaniem raportów dotyczących ognisk zakażeń na terenie województwa, których jest aktualnie blisko 200. Sam plik z listą ognisk i szczegółowymi informacjami na ich temat liczył około 50 stron. 

 

- Opracowanie codziennego raportu przy tej ilości danych wymagało wielu godzin pracy, co przy rozprzestrzeniającej się epidemii wymagałoby coraz większego zaangażowania. Stworzone przez informatyków z KUL oprogramowanie opracowuje dane, tworząc raport w kilkanaście sekund, a wszystko dzieje się automatycznie po naciśnięciu jednego przycisku - poinformował Dział Komunikacji KUL.

 

Pierwsze spotkanie robocze odbyło się 4 listopada, a całe oprogramowanie było gotowe już w piątek 6 listopada. 

 

- Trwają dalsze działania, nasi Informatycy deklarują, że na tym nie poprzestaną i opracowują kolejne obszary analizy danych, w których stworzone rozwiązania informatyczne pozwolą usprawnić przetwarzanie i analizę danych dotyczących epidemii Covid-19 - dodaje Dział Komunikacji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.