Reklama

Reklama

Immatrykulacja studentów UMCS w Lublinie. Rektor Dobrowolski: Staliście się Państwo pełnoprawnymi członkami społeczności akademickiej

Opublikowano: 1 października 2020 13:40
Autor: Joanna Niećko

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci Dziś (1 października) rozpoczął się rok akademicki. Uroczyste immatrykulacje odbywały się m.in. na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Jako pierwsi byli immatrykulowani studenci Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej.

Reklama

Uczelnia nie będzie prowadzić zdalnych zajęć w stu procentach

 

Immatrykulacja to uroczystość przyjęcia studentów w poczet członków społeczności uniwersytetu. Symbolicznie tą uroczystością rozpoczyna każdy rok akademicki. Względy bezpieczeństwa nie pozwoliły jednak zebrać wszystkich studentów na poszczególnych aulach, nie mniej jednak uczelnia zapewnia, że zajęcia, które rozpoczną się już w poniedziałek są przygotowane dla wszystkich. 

 

- Zaczynamy ten rok akademicki inaczej niż wszystkie poprzednie. Sytuacja zmusza nas do przyjęcia niestandardowych rozwiązań chociażby takich, że na immatrykulacji są tylko przedstawiciele poszczególnych kierunków. Długo zastanawialiśmy się jak zorganizować zajęcia w tym roku i nie ulegliśmy pokusie organizacji zajęć zdalnych w stu procentach. Podjęliśmy ogromny wysiłek i trud po to, żeby zapewnić Wam, jak najlepsze kształcenie i jak najlepiej przygotować Was do dobrej pracy. Będziecie kształcić się w mniejszych grupach, aby było bezpiecznie, ale na miejscu. Studia to nie tylko zdobywanie wiedzy, a też kształtowanie umiejętności, to kontakt z innymi studentami i nauczycielami - mówiła dr Jolanta Rodzoś, dziekan Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS.

 

Dziekan dodawała również, że studia kształtują niezależność i samodzielność, które są elementami dorosłości. Przypominała, że studia uczą również dokonywania wyborów i zależy od nich cała przyszłość każdego studenta, przy czym podkreślała, że wszystkie kierunki w ofercie uczelni, umożliwiają znalezienie wymarzonej pracy.

 

- Studia to ciężka praca, ale też czas radości, rozwoju osobistego. Korzystajcie ze wszystkiego co oferuje Wam wydział, uniwersytet i miasto. Uczcie się, rozwijajcie się, bawcie się. Bądźcie jednak rozsądni i zachowajcie bezpieczeństwo, mówię to w kontekście sytuacji pandemicznej. Przyszło Wam zaczynać studia w trudnym czasie, ale te trudności są do przezwyciężenia - to co dzisiaj jest niewygodne, jutro może okazać się bardzo owocne, a trudne sytuacje hartują osobowość - to co nas nie zniszczy, to nas wzmocni - stwierdziła dr Rodzoś.

 

Uniwersytet z ambicjami

 

Właściwą immatrykulację, odczytując ślubowanie, poprowadził prof. Radosław Dobrowolski - rektor UMCS.

 

- Staliście się Państwo pełnoprawnymi członkami społeczności akademickiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - największego uniwersytetu we wschodniej Polsce, a moim zdaniem - jednego z najbardziej dynamicznie rozwijających się, mających największy potencjał w tej części kraju, z ambicjami do dołączenia do czołówki polskich uniwersytetów. Mam nadzieję, że te ambitne plany zostaną zrealizowane po części za Państwa przyczyną - mówił prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS.

 

Zaznaczał, że dzisiejszy dzień jest wyjątkowy i przypominał, że w minionym roku uczelnia obchodziła 75-lecie istnienia. Jego zdaniem nowi studenci dokonali wyboru najlepszego z możliwych, wybierając UMCS, którego sam jestem członkiem i nauczycielem akademickim. 

 

- Ubolewam jednak, że przychodzi nam inaugurować nowy rok akademicki, a dla państwa wstępować w mury uniwersytetu w tak trudnych i uciążliwych dla nas wszystkich czasach pandemii koronawirusa. Mam jednak nadzieję, że jest to tylko chwilowe i ten smutny czas niedługo minie oraz rozpocznie się pełnia życia akademickiego, ponieważ uniwersytet to oczywiście praca, nauka, ale również życie akademickie, kulturalne i sportowe - podkreślał Dobrowolski, dodając, że studia są jednym z najciekawszych etapów życia, co warto dobrze wykorzystać. 

 

Najlepsi absolwenci nagrodzeni

 

W trakcie uroczystości wręczono symboliczne nagrody książkowe najlepszym studentom wydziału, którzy uzyskali bardzo wysokie średnie i napisali bardzo dobre prace dyplomowe oraz mieli dodatkowe osiągnięcia. W tym gronie znaleźli się: mgr Marcin Pałka - absowlent kierunku Geoinformatyka, inż Klaudia Wajs - absolwentka Gospodarki Przestrzennej, mgr Dorota Moroniak-Wawryszuk - absolwentka Geografii. 

 

Z kolei uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego na największej lubelskiej uczelni zgodnie z wieloletnią tradycją odbędzie się 23 października.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną
logowanie / rejestracja

Rejestracja daje dostęp do treści i specjalnych funkcji tylko dla naszych stałych czytelników. Rejestracja jest bezpłatna i bezpieczna. Po wciśnięciu klawisza "zarejestruj" otrzymasz powitalny e-mail zawierający więcej informacji.

zaloguj się
e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła?

rejestracja
e-mail
hasło
powtórz hasło

Aby mieć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail celem umożliwienia przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy o wyrażenie poniżej wskazanych zgód

** Zgoda wymagana.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.