Reklama

Reklama

Galeria Labirynt w Lublinie otworzy kolejną wystawę. To "Powiększenie 2"

Opublikowano: 20 lutego 2021 11:45
Autor: oprac. Joanna Niećko

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości We wtorek Galeria Labirynt otworzy drugą wystawę z cyklu "Powiększenie" w ramach której zaprezentują się: Adam Oroń, Sławomir Toman i Monika Zadurska-Bielak. - Powstała ona jako wynik trudnego czasu pandemii i obudzonej przez nią refleksji, dotyczącej znaczenia wspólnoty i lokalności - informuje Galeria Labirynt.

Reklama

Galeria Labirynt otworzy zaplanowaną już dawno wystawę, przedstawiającą dzieła lubelskich twórców. Chodzi o wystawę "Powiększenie 2", która zostanie otwarta w czwartek (25 lutego) i będzie otwarta w godzinach 13:00-18:00 w Galerii Labirynt | Plaza przy ul. Lipowej. O godzinie 16:00 będzie można spotkać się z twórcami i twórczynią przedstawianych dzieł. W trakcie wystawy zaprezentują się Adam Oroń, Sławomir Toman i Monika Zadurska-Bielak.
 
- Ideą Powiększenia jest prezentacja twórczości artystek i artystów związanych z Lublinem. Powstała ona jako wynik trudnego czasu pandemii i obudzonej przez nią refleksji, dotyczącej znaczenia wspólnoty i lokalności. Cykl Powiększenie otworzyli we wrześniu Edna Baud, Małgorzata Pawlak i Jakub Ciężki. W drugiej odsłonie wystawy publiczność będzie miała okazję obejrzeć obrazy Adama Oronia i Sławomira Tomana oraz rzeźby Moniki Zadurskiej-Bielak. Dzieła będzie można także kupić - informuje Galeria Labirynt.

 

Adam Oroń swoimi obrazami nawiązuje do steatralizowanego świata dawnych filmów gangsterskich. Bardziej od wątków fabularnych interesują go jednak pozy aktorów i dramatyczny światłocień. Kadry filmowe, fotografie czy plakaty są dla niego punktem wyjścia dla interpretacji, w których zaciera się granica między realnością i fikcją. Portret przestępcy czy istniejąca architektura, wskutek malarskich przekształceń, zyskują niejednoznaczny status. Jego prace łączy atmosfera mroku i napięcia, spotęgowanych przez aurę ciszy. Artysta tworzy obrazy olejne, akwarele, rysunki i ilustracje. W 2014 roku ukończył malarstwo na Wydziale Artystycznym UMCS w pracowni dr. hab. Wiesława Procia. 

Początkiem obrazów Sławomira Tomana jest przedmiot, niekiedy o wątpliwej wartości estetycznej. Artysta wyszukuje gadżety, bibeloty czy zabawki, które w pośredni sposób opowiadają o człowieku.

- W sposobie ich przedstawiania widać graniczącą z fetyszyzmem fascynację ich gładką, lustrzaną powierzchnią. Odnosimy wrażenie, że mamy do czynienia z czymś niezwykle cennym, choćby przedstawiany obiekt sam w sobie był kiczem. Obrazy Sławomira Tomana można podziwiać od strony czysto malarskiej, ale i odkrywać znaczenia, które są w nich zaszyfrowane - informuje Galeria.

Sławomir Toman jest artystą, dydaktykiem i kuratorem wystaw. Pracuje w Instytucie Sztuk Pięknych na Wydziale Artystycznym UMCS. Był założycielem i pierwszym prezesem Stowarzyszenia Artystycznego Otwarta Pracownia w Lublinie.

Z kolei Monika Zadurska-Bielak na wystawie pokazuje rzeźby ceramiczne, których bohaterem jest szczur. Prace dotykają wątków ekologicznych i są odzwierciedleniem stanów emocjonalnych doświadczanych w czasie zamknięcia.

- Wyrazicielem złości, smutku, samotności, ale i hartu ducha oraz siły przetrwania staje się szczur, zwyczajowo "nieczysty” i niechciany. Artystka odwraca te pojęcia i patrzy na zwierzę z ogromną empatią - dodaje Galeria.

 

Ulubionym tworzywem Moniki Zadurskiej-Bielak jest glina; zajmuje się rzeźbą i ceramiką. Specjalizuje się w technologii odlewów silikonowych, którą wykorzystuje do tworzenia realistycznych figur. Tajników tych technik uczy w założonej przez siebie pracowni plastycznej "Potok”. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.