Reklama

Reklama

Dziesiąta. Mieszkańcy chcą utrzymania PSZOK

Opublikowano: 31 marca 2021 06:44
Autor: Joanna Niećko | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Dziesiąta. Mieszkańcy chcą utrzymania PSZOK - Zdjęcie główne

Dziesiąta. Mieszkańcy chcą utrzymania PSZOK | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy chcą utrzymania działania Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Głuskiej. Miasto zapewnia, że zwróci uwagę na tę część Lublina, gdy będzie szukać nowego miejsca na PSZOK.

Reklama

Celem działania PSZOK jest przyjmowanie od mieszkańców miasta Lublin, uiszczających na rzecz Gminy Lublin opłaty za gospodarowanie odpadami, określonych w Regulaminie Punktu kategorii odpadów komunalnych wytworzonych w gospodarstwach domowych osób przekazujących odpady.

W imieniu mieszkańców sprawę poruszył Piotr Choduń (klub prezydenta Krzysztofa Żuka). Przypomniał, że na styczniowej sesji Rady Miasta, przekazane zostały informacje o planowanym utworzeniu docelowo trzech punktów PSZOK na terenie Lublina. 

- Prowadzony przez spółkę LPGK PSZOK, mieści się aktualnie przy ul. Głuskiej 6 w Lublinie, na działce którą spółka odpłatnie dzierżawi od Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Sp. z o.o. w Lublinie - napisał w interpelacji, Piotr Choduń.

Dodał, że mieszkańcy dzielnicy Dziesiąta jak również i sąsiedująych z nią Głuska, Abramowic i Kośminka gdzie przeważa zabudowa jednorodzinna, są zadowoleni z funkcjonowania w tym rejonie PSZOK. Podkreślił też, że po konsultacji z przewodniczącym Rady Dzielnicy "Dziesiąta" utwierdził się w przekonaniu co do zasadności prowadzenia działalności punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w południowej częśći Lublina. Radny poinformował, że w związku z powyższym w przypadku braku możliwości dalszego prowadzenia tego punktu na terenie MPK, zwrócił się z prośbą o zabezieczenie odpowiedniego terenu na dalsze działanie punktu PSZOK. Zdaniem Chodunia utworzenie nowych punktów PSZOK niesie ze sobą szereg pozytywnych skutków dla gminy, przede wszystkim w kontekście środowiskowym oraz społeczno - gospodarczym. - Przewidywane efekty wykonania inwestycji zaspokajać będą wzrastające potrzeby mieszkańców odnośnie rozwoju infrastruktury komunalnej na terenie gminy - podsumowuje Choduń.

Odpowiadając, Artur Szymczyk - zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju, zaznaczył, że zgodnie z prawem utworzenie PSZOK jest zadaniem własnym gminy, które od 2016 roku jest powierzone Lubelskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. Co więcej, PSZOK jest aktualnie prowadzony na terenie dzierżawionym przez LPGK Sp. z o. o. od MPK Sp. z o. o. przy ul. Głuskiej 6. Dalej, potwierdził, że w planach jest utworzenie trzech Punktów i zgodził się, że faktycznie Punkty cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców. 

- Samorządy w całej Polsce rozszerzają działalność PSZOK - ów z uwagi na to, że jest to niezbędny element sprawnie funkcjonującego systemu gospodarki odpadami komunalnymi oraz doskonale wpisuje się w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym - stwierdził w odpowiedzi Szymczyk. 

Zastępca prezydenta poinformował, że na chwilę obecną nie jest dokładnie znany termin zaprzestania działalności PSZOK przy ul. Głuskiej 6 i z uwagi na konieczność zachowania ciągłości usług dla mieszkańców będzie to uzależnione od terminu uruchomienia PSZOK w nowej lokalizacji. 

- Jednocześnie informuję, że wspólnie z Lubelskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. podczas poszukiwania i analizy kolejnych lokalizacji dla PSZOK, szczególnie zwrócimy uwagę na południową część miasta, zgodnie z prośbą Pana Radnego - podsumowuje Szymczyk.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.