Reklama

Reklama

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej ma 24 nowych żołnierzy

Opublikowano: 14 lutego 2021 17:11
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W niedzielę w Zamościu, w rocznicę utworzenia Armii Krajowej odbyła się przysięga żołnierzy Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej wstąpiło 24 żołnierzy.

Reklama

W niedzielę (14 lutego) nowi żołnierze - ochotnicy złożyli przysięgę wojskową na sztandar 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora”. Uroczystość odbyła się na placu przed Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej przy ul. Partyzantów w Zamościu. Wybór miejsca, związany jest z przypadającą tego dnia 79. rocznicą utworzenia Armii Krajowej, czyli formacji, z której dziedzictwa czerpią Terytorialsi. Żołnierze 25 batalionu lekkiej piechoty z Zamościa wystawili wartę honorową przy pomniku, złożyli wieniec i zapalili symboliczne znicze.

- Szeregi Lubelskiej Brygady OT zasiliło tym razem 24 żołnierzy – ochotników z naszego województwa. To osoby w wieku od 19 do 49 lat, uczniowie, studenci, osoby pracujące, a także prowadzące własną działalność gospodarczą.  Wśród nich są przedstawiciele takich zawodów jak: górnik, technolog, kierowca, dyżurny ruchu PKP, prawnik, nauczyciel oraz funkcjonariusz celno-skarbowy. Była to druga w tym roku i 31. w historii Lubelskiej Brygady OT przysięga wojskowa - informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 LBOT.

Terytorialsi podkreślają, że Armię Krajową i Wojska Obrony Terytorialnej łączy system wartości. W szeregi AK, poza pewną liczbą żołnierzy zawodowych, wstępowali dorośli, studenci, młodzież inteligencka i robotnicza, harcerze, a wszystkich łączyła idea wyzwolenia się spod okupacji. Żołnierze 2 LBOT zapewniają, że podobnie jak kiedyś AK-owcy, mają silną motywację do służby i kierują się tymi samymi przekonaniami, gotowością obrony własnej Ojczyzny.

- Niełatwo zrozumieć to, temu kto nie podziela tego systemu wartości, ale dzisiaj, kontynuowanie misji oddziałów Armii Krajowej, pododdziałów Narodowych Sił Zbrojnych, podziemnych organizacji niepodległościowych, czyli wszystkiego co składało się na Polskie Państwo Podziemne, jest postawieniem tej symbolicznej „kropki nad i” w ich zwycięstwie, jest doprowadzeniem do tego, że wszystko o co walczyli, za co umierali stanowi dziś nasz system wartości, dowodzi tego że wygrali, że to wszystko przetrwało - mówi gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT.

Na wniosek dowódcy WOT, na początku tworzenia się WOT, Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej jednogłośnie zaakceptowało prośbę o wyrażenie zgody na umieszczenie na tarczy Orła WOT, Znaku Polski Walczącej ("Kotwicy”) i na dziedziczenie tradycji przez Dowództwo oraz Brygady Obrony Terytorialnej.

- Opieka i troska o kombatantów, to szczególna rola, jaka przypisana została żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej. Aby móc jak najdłużej cieszyć się ich obecnością. Terytorialsi, jako młodsi towarzysze broni – stoją z nimi ramię w ramię – każdego dnia i na każde wezwanie. Pomoc przy codziennych czynnościach, dostarczenie posiłków, zakupy i transport do lekarzy, pomoc przy procesie szczepień - wyjaśnia kpt. Stanula - Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej hołdując pamięci o zmarłych bohaterach dbają o miejsca, które upamiętniają ich życie i zasłużony odpoczynek, oraz troszczą się o to, by zawsze żywo pozostawali w pamięci. Brygady OT uporządkowały przed świętem powstania AK 14 lutego, blisko 200 grobów i miejsc pamięci żołnierzy AK.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.