Terytorialsi na szkoleniu poligonowym

region Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęli letnią edycję szkolenia zintegrowanego na poligonie w Nowej Dębie. Po raz pierwszy w historii brygady szkolenia odbędą się również w stałych rejonach odpowiedzialności batalionów.

oprac. RW

Opublikowano: 7 lipca 2020 13:47 | Aktualizacja: 7 lipca 2020 13:47

Zajęcia będą wzbogacone o współpracę z innymi służbami ratowniczymi w ramach ćwiczeń z reagowania kryzysowego o charakterze niemilitarnym. 

 

Aktualnie na poligonie w Nowej Dębie ćwiczy blisko 400 żołnierzy z 2 LBOT. Pojawiły się już tam m.in. grupy szkoleniowe żołnierzy z 23 batalionu lekkiej piechoty z Białej Podlaskiej, kandydaci do terytorialnej służby wojskowej. W drugiej turze (18 lipca) na poligon wyruszą Terytorialsi z Dęblina, Chełma oraz Zamościa.

 

Tegoroczne szkolenie w lubelskiej brygadzie OT ma nieco inny charakter. Po raz pierwszy nie jest ono organizowane wyłącznie na poligonie, ale także w oparciu o bazę szkoleniową w stałych rejonach odpowiedzialności poszczególnych batalionów. Takie zmiany spowodowane są przede wszystkim sytuacją epidemiczną i koniecznością zachowania środków bezpieczeństwa z nią związanych.

 

  Jednym z głównych determinantów organizowanych obecnie szkoleń jest zapewnienie bezpieczeństwa poprzez zachowanie reżimu sanitarnego. Zajęcia są poprzedzone wywiadem na temat stanu zdrowia i dotychczasowej aktywności żołnierzy. Wszyscy są wyposażeni w środki ochrony osobistej, a prowadzący szkolenia są zobligowani do udzielania instruktażu w zakresie profilaktyki zakażeń. Zajęcia są prowadzone w grupach liczących maksymalnie 10-12 żołnierzy. Dodatkowo grupy szkoleniowe są separowane od siebie, dotyczy to zajęć, jak również zakwaterowania, żywienia, jak i transportu. Każdorazowo przed rozpoczęciem i po zakończeniu szkolenia, dokonywany jest pomiar temperatury – informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 LBOT.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.