Sukces operacji „Odporna Wiosna”

foto lublin.uw.gov.pl

region Od 90 dni, kiedy potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce. Terytorialsi bardzo efektywnie wspierają działania wojewody lubelskiego, instytucji samorządowych, organizacji pomocowych oraz osoby potrzebujące.

lublin.uw.gov.pl/RW

Opublikowano: 5 czerwca 2020 13:15 | Aktualizacja: 5 czerwca 2020 22:20

18 marca Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła operację pk. „Odporna Wiosna” na terenie województwa lubelskiego. Głównym jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa i wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. Każdego dnia w działania angażowało się od 200 do 400 żołnierzy 2 LBOT i ok. 50 podchorążych Akademii Wojskowych.


Żołnierze wsparli dotychczas blisko 70 placówek medycznych i szpitali. Prowadzili pomiary temperatur oraz tiraż. Wzmacniali także ochronę, transport i rozładunek medykamentów i środków ochrony, udostępniali także namioty wojskowy. Ponadto pobrali blisko 8700 wymazów od osób na kwarantannie, pensjonariuszy oraz personelu DPS. Realizowali także działania na rzecz stacji sanitarno-epidemiologicznych i oddali ponad 400 litrów krwi.


Opieką 2 LBOT zostali objęci kombatanci i członkowie organizacji niepodległościowych. Łącznie wsparcia udzielono 155 kombatantom. Warto wspomnieć również o całodobowej infolinii wsparcia psychologicznego WOT, z której skorzystało ponad 5800 osób z całego kraju.


Ponadto w ramach „Odpornej Wiosny” żołnierze dostarczyli ok. 3000 ton żywności mieszkańcom regionu i zorganizowali wsparcie transportowe dla oddziałów Caritas i Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Lublinie. Swoją opieką otoczyli również domy pomocy społecznej.


Żołnierze 2 LBOT realizowali zadania także poprzez: wspieranie działań Agencji Rezerw Materiałowych w rozładunku materiałów medycznych i żywności oraz w ich transporcie, udział w 7700 patrolach z policjantami (monitoring kwarantanny) i 2600 patrolach prewencyjnych, a także nadzorowanie wschodniej granicy kraju i wsparcie logistyczne Straży Granicznej. Terytorialsi wspomagali także służbę lotniskową w Porcie Lotniczym Lublin.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.