Strażacy z OSP dostali w Lublinie promesy na nowe wozy [GALERIA]

region 36 nowych pojazdów mają otrzymać jednostki OSP z terenu naszego województwa. Symboliczne promesy z zapewnieniem częściowej dotacji na zakup samochodów strażakom-ochotnikom wręczył w Lublinie wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

dsm

Opublikowano: 9 lipca 2020 13:42 | Aktualizacja: 9 lipca 2020 13:48

Kierowali się potrzebami

 

Chodzi o promesy na 35 samochodów średnich i jeden samochód lekki. Trafią one do 36 jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu województwa lubelskiego. Pojazdy będą wyposażone w sprzęt gaśniczy, sprzęt do ratownictwa medycznego oraz armaturę wodno-pianową, czyli np. prądownice, zasysacze, wysysacze.


- Zawsze przy podziale dotacji kierujemy się potrzebami. Analizujemy, ile jest takich pojazdów na terenie danej gminy, czy dana jednostka wyjeżdża do działań i ile takich wyjazdów jest, jaka jest liczba przeszkolonych strażaków w danej OSP - wyjaśnia st. kpt. Andrzej Szacoń z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. - Te pojazdy będa używane do wszystkich działań, w których bierze udział straż pożarna: gaszenia pożarów, usuwania skutków anomalii pogodowych, ratowania osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Strażak to zawód pierwszego rzutu, on jedzie do wszystkiego - dodaje.

 

To część kosztówStrażacy-ochotnicy otrzymali w czwartek w Lublinie od wicepremiera Jacka Sasina promesy stanowiące zapowiedź otrzymania dotacji na zakup pojazdów. Średni koszt każdego ze średnich pojazdów to około 760 tys. zł, koszt pojazdu lekkiego to około 400 tys. zł.

- Wszystkie samochody trafią do jednostek jeszcze w tym roku - zapewnia st. kpt. Andrzej Szacoń.

 

Całkowity koszt zakupu 36 pojazdów to 27 mln zł. Promesy opiewają na 19,5 mln zł, resztę kosztów zakupu wozów strażackich mają zapewnić m.in. samorządy.

 

Bitwa o wozy i dodatki dla emerytur

 

Jak zapewnił w Lublinie wicepremier Jacek Sasin, w tym roku do jednostek OSP w całym kraju trafiło już 517 wozów strażackich. Wspomniał jednocześnie o akcji "Bitwa o wozy" prowadzonej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w ramach której władze państwowe nagradzają wozami strażackimi gminy, które odznaczą się największą frekwencją podczas wyborów prezydenckich w każdym z województw.

 

- Akcja obrodziła kolejnymi 16. samochodami, które trafiły do jednostek OSP tam, gdzie była największa frekwencja. W najbliższą niedzielę okazja do zdobycia kolejnych 49 samochodów (teraz wozy otrzymają gminy z najwyższą frekwencją z każdego ze "starych województw", sprzed wprowadzenia aktualnie obowiązującego podziału administracyjnego - przyp. red.) - mówi Jacek Sasin.

 

Polityk obiecywał także strażakom-ochotnikom dodatki do emerytur, powołując się na słowa prezydenta Andrzeja Dudy.

 

- Wiem, że wielokrotnie słyszeliście takie obietnice. Ale teraz jest to już niezwykle realne - zapewnił.

 

Stare pojadą dalejCo z pojazdami, które są aktualnie jeszcze użytkowane przez jednostki zasilone promesami na zakup nowych aut?- Decyzje należą do poszczególnych gmin, to one wspierają funkcjonowanie jednostek. Zapewne dotychczasowo użytkowane pojazdy trafią do innych jednostek z danych gmin. Jeżeli nie będzie zapotrzebowania, to pewnie trafią do innych jednostek z danego powiatu. Na pewno zostaną wykorzystane do celów ratowniczych. Jest zapotrzebowanie na taki sprzęt - zaznacza st. kpt. Andrzej Szacoń.

 

JEDNOSTKI, KTÓRE DOSTAŁY PROMESY:

 1. OSP Trzeszkowice
 2. OSP Rejowiec
 3. OSP Swory
 4. OSP Radzięcin
 5. OSP Uchanie
 6. OSP Wierzchowiska Pierwsze
 7. OSP Rudnik
 8. OSP Samoklęski
 9. OSP Niedzieliska
 10. OSP Wielącza
 11. OSP Kozubszczyzna
 12. OSP Łęczna
 13. OSP Dąbie
 14. OSP Kowala I
 15. OSP Witowice
 16. OSP Wylezin
 17. OSP Sławacinek Stary
 18. OSP Wola Uhruska
 19. OSP Rogóźno
 20. OSP Jamy
 21. OSP Tarnawatka
 22. OSP Moszenki
 23. OSP Bedlno
 24. OSP Stara Róża
 25. OSP Majdan Nepryski
 26. OSP Nowodwór
 27. OSP Ruszyn
 28. OSP Dobryń Duży
 29. OSP Charlejów
 30. OSP Kryłów
 31. OSP Ruda
 32. OSP Żrebce
 33. OSP Wólka Rokicka
 34. OSP Osiny
 35. OSP Oblasy
 36. OSP Rososz
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.