Reklama

Reklama

Prezydent Lublina wręczył nominacje do Nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury za 2019 rok

Opublikowano: 18 sierpnia 2020 14:15
Autor: Joanna Niećko

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Dzisiaj w Trybunale Koronnym na Starym Mieście Krzysztof Żuk - prezydent Lublina wręczył nominacje do tegorocznych Nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury.

Reklama

Komisja do spraw Nagród powołana przez Krzysztofa Żuka przedstawiła rekomendacje do tegorocznych nagród w czterech kategoriach: Nagroda Miasta Lublin dla Mecenasa Kultury za 2019 rok, Nagroda Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury w 2019 roku, Nagroda Artystyczna Miasta Lublin za 2019 rok oraz Nagroda Miasta Lublin za Całokształt Działalności. 

 

Komisja obradowała w składzie: prof. Leszek Mądzik – przewodniczący, Dariusz Boruch, prof. Iwona Hofman, Agnieszka Jarmuł, dr szt. muz. Teresa Księska-Falger, prof. szt. plast. Artur Popek, ks. dr hab. Alfred M. Wierzbicki.

 

W kategorii Nagroda Miasta Lublin dla Mecenasa Kultury nominowano: Centrum Handlowo-Rozrywkowe LUBLIN PLAZA, Annę i Macieja Manieckich oraz Zakłady Azotowe "Puławy" S.A. w Puławach. W kategorii Nagroda Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury nominowano: Magdalenę Gach-Leziak, Mirosława Haponiuka i Karolinę Rozwód. W kategorii Nagroda Artystyczna Miasta Lublin nominowano: Pawła Passiniego, Roberta Pranagala i Rafała Rozmusa. W kategorii Miasta Lublin za Całokształat Działalnośći nominowano: Urszulę Bobryk, Lechosława Lameńskiego i Janusza Opryńskiego. 

 

Laureaci zostaną ogłoszeni 26 sierpnia. Prezydent wręczy nagrody 3 września podczas sesji Rady Miasta Lublin.

 

Uroczystośc miała odbyć się podczas Gali Kultury w kwietniu, ale z powoodu pandemii koronawirusa została przełożona. 

 

Ludzie kultury mają wpływ na rozwój miasta 

 

- Gdyby nie wydarzenia kulturalne i aktywność ludzi kultury nie byłoby tak wspaniałego jubileuszu 700-lecia miasta, 450. rocznicy podpisania Unii Lubelskiej - mówił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina -  Mamy bardzo dobrą strategię rozwoju kultury i chcemy ją realizować. Będziemy finansowali te cele i mam nadzieję - będziemy ofiarowali coraz więcej naszym mieszkańcom i turystom. 

 

Prezydent wspominał też o tym, że miasto ubiega się o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży na 2023 rok. Gdyby udało sie uzyskać tytuł, pojawiłoby się jeszcze więcej aktywnośći. Podkreślał, że jest to ważne, bo dzięki temu w kutlurę można by zaangażować młodzież i studentów. Podkreślał też, że jesli uda się, to za jakiś czas maisto wróci do współpracy w dziedzinie kultury z innymi polskimi miastami. Na początku września zaplanowano spotkanie z prezydentami Wrocławia i Gdańska. 

 

- W Lublinie mamy ogromny kapitał i witalność tworzenia, których nie widziałem w innych miejscach - mówił prof. Leszek Mądzik, przewodniczący komisji - To jest pewien fenomen, który jeszcze o tyle jest ciekawy, że im gorzej się dzieje, to ta sztuka coraz bardziej się ujawnia. 

 

CZYTAJ TAKŻE: XIV Jarmark Jagielloński w najbliższy weekend w Lublinie

 

Kogo i za co nominowano?

 

Centrum Handlowo-Rozrywkowe LUBLIN PLAZA za finansowe wsparcie przedsięwzięcia „Teatr Andersena w Lublin Plaza” – animowana wystawa lalek, elementów scenografii i kostiumów, a także wsparcie organizacyjne lub współorganizację innych przedsięwzięć: bezpłatna Wrotkarnia w Plazie podczas ferii, otwarte wielkanocne warsztaty rękodzieła, koncert kolęd uczniów szkoły muzycznej, Miasteczko Seniora, Festiwal Gier Planszowych, spotkanie z Katarzyną Puzyńską – autorką kryminałów

 

Anna i Maciej Manieccy za finansowe wsparcie działalności Teatru Starego w Lublinie (cykl „Jazz w Teatrze Starym”) oraz promowanie Teatru w środowisku biznesowym.

 

Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. w Puławach za finansowe wsparcie działań organizowanych przez Radio Lublin, w szczególności cyklu koncertów „Nie tylko rock’n’roll”, który promuje polską muzykę rozrywkową i stanowi swoisty przewodnik po jej historii i teraźniejszości oraz przedsięwzięć realizowanych przez Teatr Muzyczny w Lublinie.

 

Magdalena Gach-Leziak – tłumaczka wydarzeń kulturalnych i artystycznych na Polski Język Migowy, pedagożka, surdopedagożka, terapeutka, wykładowczyni, trenerka na kursach języka migowego, współpracuje z wieloma lubelskimi instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi, promotorka dostępności do kultury na rzecz Głuchych. W 2019 r. we współpracy z Galerią Labirynt tłumaczyła debaty: „Nowoczesne technologie dostępności” i „Upowszechnianie Kultury Głuchych poprzez działania włączające”, tłumaczyła otwarcia wystaw: M. Choróbskiego, L. Franczaka, A. Skrabek, M. Franczak, M. Smoczyńskiego, zrealizowała vlogi w PJM w celu podkreślenia aspektu upowszechniającego kulturę poprzez nowoczesne technologie. 

 

Mirosław Haponiuk – doktor filozofii, antropolog kultury, wykładowca w Instytucie Kulturoznawstwa UMCS w Lublinie, wieloletni Dyrektor Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża" w Lublinie. W 2019 r. zrealizował XI edycję Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej „Otwarte Miasto”, eksplorującego zagadnienia gościnności osadzone zarówno w doświadczeniu historycznym miasta, jak i w jego współczesności. 

 

Karolina Rozwód – dyrektor Teatru Starego w Lublinie. Jako znakomita menadżerka kultury i organizatorka, w 2019 roku zrealizowała prapremierę spektaklu „Marleni”, Festiwal Danuty Szaflarskiej „Śleboda/Danutka”, w ramach którego odbyło się 11 projekcji filmowych, 4 spotkania, 3 koncerty, 1 spektakl teatralny oraz 256 innych wydarzeń:

 

Paweł Passini – reżyser teatralny, dramatopisarz, kompozytor, aktor, założyciel i dyrektor lubelskiego neTTheatre – Teatr w Sieci powiązań. Laureat nagrody im. Konrada Swinarskiego. Twórca jednego z najważniejszych spektakli ubiegłego roku „#chybanieja” (kooprodukcja CK w Lublinie, Teatru Maska w Rzeszowie i Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie). Prezentacje spektaklu „Burza” Passinego uświetniły 455. rocznicę urodzin Szekspira obchodzoną przez Gdański Teatr Szekspirowski oraz Jeleniogórski Międzynarodowy Festiwal Teatrów i Kultury Awangardowej Pestka w ramach Pokazów Mistrzowskich. W 2019 r. nową odsłonę miał spektakl „Matki”, w którym bohaterowie – prawdziwi ludzie, którzy jako dorośli dowiedzieli się o swoim żydowskim pochodzeniu – opowiedzieli ze sceny swoje historie.

 

Robert Pranagal – artysta fotograf, uhonorowany wieloma tytułami Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej, członek rzeczywisty Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Związku Polskich Artystów Fotografików. W 2019 r. wydał album fotografii pt. „Memu miastu – To My Hometown” wieńczącego 2 lata pracy, fotografie wykonane w szlachetnej technice historycznej ukazujące międzywojenny wizerunek miasta, z tekstami G. Lutosławskiej, J. Męderowicz, J. Zętar (wydanie polsko-angielskie).

 

Rafał Rozmus – doktor w dziedzinie muzykologii, dyrygent, twórca muzyki autonomicznej, skomponował muzykę do ponad 50 filmów, seriali i sztuk teatralnych, w tym do największej na świecie produkcji filmowej powstałej w Watykanie Discovering the Vatican/Tajemnice Watykanu oraz nagrodzonego Panda Award filmu Honey Hunters/Łowcy miodu; współpracuje z instytucjami muzycznymi na świecie. W 2019 r. artysta skomponował muzykę: do 5 filmów dokumentalnych, radiowej sztuki teatralnej w reż. Szymona Kuśmidra pt. „Don Kichote” (premiera w radiowej „Dwójce”), do spektakli J. Opryńskiego „Mistrz i Małgorzata” i „Biesy” oraz W. Kopcia „Ja jestem Żyd z Wesela”.

 

Urszula Bobryk – profesor zwyczajny sztuk muzycznych, Prorektor ds. Studenckich Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, dyrygent i kierownik artystyczny Chóru Akademickiego UMCS, czołowa postać lubelskiej chóralistyki, dyrektor artystyczny i organizacyjny wielu przedsięwzięć muzycznych, laureatka znaczących nagród, medali i odznaczeń. Znaczącym dokonaniem Urszuli Bobryk są prawykonania utworów polskich kompozytorów m.in. „Nieszpory” Wojciecha Dankowskiego, „Te Deum” Wojciecha Kilara, „Suita Lubelska czyli Pieśni o Kolchidzie” Romualda Lipko, Tryptyk „Z ziemi wierniej” Piotra Selima czy „Missia Brevis” Jana Szopińskiego oraz organizacja wielu przedsięwzięć muzycznych, w szczególności zainicjowanie czterech edycji Międzynarodowego Festiwalu Chórów Akademickich Miast Partnerskich w Lublinie, wieloletnie i pełne międzynarodowych sukcesów prowadzenie Chóru Akademickiego UMCS.

 

Lechosław Lameński – profesor zwyczajny KUL Jana Pawła II, historyk sztuki, znawca polskiej sztuki współczesnej, krytyk, wykładowca akademicki, redaktor działu plastyki i historii sztuki kwartalnika „Akcent”, członek Komitetu Nauk o Sztuce PAN, autor ponad 300 artykułów, recenzji, wstępów do katalogów oraz fundamentalnych w swoim znaczeniu książek: „Tomasz Oskar Sosnowski, 1810-1886, rzeźbiarz polski w Rzymie”, „Stach z Warty. Szukalski i szczep Rogate Serce”, „Moi artyści, moje galerie. Teksty o sztuce XIX i XX wieku”, „Stanisław Szukalski. Teksty o sztuce i wypowiedzi polemiczne oraz korespondencja z lat 1924-1938”, „Zatrzymani w kadrze. Eseje o współczesnych artystach lubelskich”. Współautor albumu o Szukalskim.

 

Janusz Opryński – reżyser teatralny, współtwórca Teatru Provisorium, Dyrektor Festiwalu „Konfrontacje Teatralne”, wieloletni Dyrektor Artystyczny Centrum Kultury w Lublinie. Reżyser legendarnych przedstawień: „Nasza niedziela”, „Nie nam lecieć na wyspy szczęśliwe”, „Z nieba przez świat do samych piekieł”, „Ferdydurke”, „Do piachu”, „Bracia Karamazow”, „Punkt Zero. Łaskawe” prezentowanych w Ameryce Północnej, Afryce, Azji i niemal wszystkich krajach Europy, między innymi na scenie Teatru La MaMa w Nowym Jorku i Teatru Narodowego w Warszawie. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.