Reklama

Reklama

Konkurs fotograficzny "Europa zaczyna się tutaj" rozstrzygnięty. Wśród nagrodzonych jest zdjęcie z Lublinem w tle

Opublikowano: 14 maja 2021 10:40
Autor: oprac. Joanna Niećko

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Rozstrzygnięto konkurs fotograficzny "Europa zaczyna się tutaj". Dwie z nagrodzonych osób reprezentują Polskę, a jedno ze zdjęć - autorstwa pani Natalii Ogłoszko - przedstawia Lublin. Autorzy nagrodzonych fotografii otrzymają nagrody w wysokości 500 euro.

Reklama

Tematem przewodnim konkursu były miejsca oznaczone Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. Konkurs jest jednym z działań edukacyjnych i promocyjnych europejskiego projektu [email protected], tworzonego przez miasta i miejsca historyczne, którym przyznano Znak Dziedzictwa Europejskiego, do których należy Miasto Lublin.
 
- Gratulujemy laureatom i dziękujemy za udział w konkursie zarówno autorom zdjęć jak i wszystkim, którzy oddali swoje głosy na wyłonione przez jury fotografie. Szczególnie cieszy nas, że w tym międzynarodowym konkursie dwie z czterech nagród przypadły autorom z Polski, a na nagrodzonym zdjęciu widnieje Lublin. Miejsca nagrodzone Znakiem Dziedzictwa Europejskiego w Lublinie w 2015 roku, to pomnik Unii Lubelskiej, Kaplica Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim i Klasztor oo. Dominikanów, będące świadkami zawarcia Unii Lubelskiej. Idee, dzięki którym została podpisana Unia, przyświecały także procesom kształtowania nowoczesnej Europy - mówi Hubert Mącik, dyrektor Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.
 
 
Jury, w składzie którego zasiadali reprezentanci najważniejszych instytucji Unii Europejskiej wybrało 20 prac w każdej z dwóch kategorii wiekowych- do 30. roku życia włącznie oraz powyżej 31 lat. Potem prace zaprezentowano na stronie internetowej organizatora konkursu do głosowania publiczności. W drodze trwającego od 17 kwietnia do 6 maja głosowania wyłonieni zostali zwycięzcy. Jury przyznało też dwie nagrody specjalne. Ogłoszenie wyników głosowania publiczności oraz nagród specjalnych jury odbyło się 9 maja w dniu święta Unii Europejskiej na stronie organizatora www.ehl-network.eu. Wśród nagrodzonych zdjęć dwa są autorstwa polskich fotografów. Jedno z nich przedstawia Lublin i Kaplicę Trójcy Świętej.
 
- W kategorii do 30 lat nagrodę główną otrzymała Natalia Ogłoszko (Polska) za fotografię "The postcard from Lublin". Przedstawia ona młodych ludzi na tle wzgórza zamkowego i Kaplicy Trójcy Świętej. Natomiast laureatem w kategorii powyżej 31 lat jest Paulo Martins (Portugalia), autor fotografii "Capelinhos Volcanic Complex" odnoszącej się do podwodnego dziedzictwa Azorów, na które składa się ponad tysiąc wraków statków związanych z podróżami transatlantyckimi - informuje Izolda Boguta z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
 
Nagrody jury otrzymał Jan Rusek (Polska) za fotografię "New life at the historical heart", na której uwiecznił wieczorne spotkanie młodych ludzi na tle żurawi Stoczni Gdańskiej (kategoria do lat 30) oraz Vanda Oliveira (Portugalia), autorka fotografii "Stormy Days at Sagres Promontory" (kategoria powyżej 31 lat). Portugalska fotografka przedstawiła na niej latarnię morską na Przylądku Sagres w południowo-zachodniej Portugalii, który był kluczowym punktem w erze wielkich odkryć geograficznych.
 
Wszystkie 40 zdjęć wyłonionych przez jury, łącznie z tymi, które otrzymały nagrody, zaprezentowane zostaną na wystawie online 15 maja. Obejrzeć ją będzie można na stronie organizatora konkursuwww.ehl-network.eu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.