Kino CSK w Lublinie zaprasza na film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"

kultura Od 15 do 18 października w Kinie CSK w Centrum Spotkania Kultur będzie można obejrzeć film " 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" opowiadający o niesłusznie oskarżonym za gwałt i morderstwo.

Joanna Niećko

Opublikowano: 14 października 2020 17:00 | Aktualizacja: 14 października 2020 19:46

Film w reżyserii Jana Hołubka powstał w tym roku i opowiada o Tomaszu Komendzie. Mężczyzna został niesłusznie skazany na 25 lat wzięzienia za zgwałcenie i zabójstwo 15-latki. W marcu 2018 roku został przez sąd penitencjarny przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu warunkowo zwolniony z odbywania kary i wyszedł na wolność po 18 latach. W maju tego samego roku Sąd Najwyższy go uniewinnił. 

 

- Tomasz Komenda miał 23 lata, kiedy jego normalne życie zostało brutalnie przerwane. Z dnia na dzień został zatrzymany, wtrącony do więzienia i oskarżony o morderstwo. Kolejne ekspertyzy potwierdziły jego udział w zbrodni, a wszelkie dowody działały na jego niekorzyść. Przez blisko dwie dekady uwięzienia był bity, zastraszany, upokarzany i zdany tylko na siebie. W końcu, po 18 latach odsiadki, na jego drodze pojawili się prokuratorzy i policjant, którzy postanowili odkryć prawdę stojącą za zagadkową sprawą zatrzymanego - czytamy w opisie filmu. 

 

W obsadzie można zobaczyć m.in. Piotra Trojana, Agatę Kuleszę, Magdalenę Różczkę, Jana Frycza i Dariusza Chojnackiego. W filmie można usłyszeć muzykę Kazika Staszewskiego (w tym roku nagrał piosenkę "25 lat niewinności" i spotkał się z Komendą - przyp.red.) - wokalistę m.in zespołu Kult. 

 

Seanse w dniach 15-17 października zaplanowano na godzinę 19.00, a 18 października - na 17.00. Po jutrzejszym senasie odbędzie się spotkanie z Piotrem Trojanem - odtwócą roli Tomasza Komendy.

 

- Lektura scenariusza wywołała we mnie ogromną złość i bezradność. Dlaczego nikt nic wtedy nie zrobił? Dlaczego w ogóle to wszystko się wydarzyło? Z kolei finał to wielkie wzruszenie, niezmienne przy każdej kolejnej wersji tekstu. Jestem przekonany, że widzowie podzielą te emocje - mówi Piotr Trojan.

 

Bilet ulgowy kosztuje 12 zł, a zwykły 15 zł. Można je kupić w Kasie CSK albo na stronie interenetowej CSK. 

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.