reklama
reklama

Diabelski wykład w Warsztatch Kultury. O wizerunku szatana w dziełach mistrzów malarstwa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiały prasowe Warsztatów Kultury

Diabelski wykład w Warsztatch Kultury. O wizerunku szatana w dziełach mistrzów malarstwa - Zdjęcie główne

foto Materiały prasowe Warsztatów Kultury

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Zapowiedzi imprez w Lublinie Czy atrybutami diabła zawsze bywają rogi, kopyta i ogon? Sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana, o czym przekonają sie uczestnicy wydarzenia. Odbędzie się ono w czwartek (18 kwietnia) o godzinie 18:00.
reklama

Diabeł, Lucyfer, demon, szatan, antychryst, Belzebub, bies, czart to tylko niektóre z nazw, pod którymi w wierzeniach religijnych i w ludowych podaniach występuje zło ucieleśnione. Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na wykład, podczas którego będzie można stanąć oko w oko z niektórymi z oblicz złego.

Na przestrzeni wieków artyści – literaci, malarki, rzeźbiarze oraz poetki wykorzystywali mityczną figurę diabła nie tylko nadając jej najróżniejsze formy, lecz także ukrywając pod jej postacią istotne treści i symbole. Upostaciowione zło szczególnie często pojawiało się w malarstwie o tematyce religijnej, w której szatan przedstawiany był jako podstępny kusiciel namawiający ludzi do złych uczynków, aby przejąć ich dusze, zarządca piekła lub jego strażnik.

Groźba, że całą wieczność spędzi się w towarzystwie sugestywnie namalowanych szkarad i potwornych demonów, skuteczniej niż cokolwiek innego sprowadzało na tzw. dobrą drogę. Wizerunki te miały zachęcać pobożnych, aby trzymali się z dala od zła, a tym samym uniknęli systemu wymyślnych kar i cierpień wymierzanych potępionym w piekielnych czeluściach. W średniowieczu i renesansie powstawały dzieła ilustrujące Sąd Ostateczny. Ich przesłanie było czytelne – warto żyć tak, aby w Dniu Ostatecznym znaleźć się po właściwej stronie. Tematem dającym malarzom pole do popisu było również wyobrażenie Ewy w Edenie kuszonej przez węża oraz kuszenie św. Antoniego Pustelnika, którego spotkania ze złymi mocami stały się popularnym tematem ikonograficznym. Diabły pojawiały się również w temacie zstąpienia Jezusa do otchłani oraz scenie pierwszych egzorcyzmów.

W trakcie spotkania zaprezentowane zostaną wybrane obrazy z różnych epok. W malarstwie świat mroku, diabelskich mocy i czarownic będzie inspirował zarówno romantyków, malarzy symbolistów, jak i wielu współczesnych twórców. Ważnymi i trwałymi źródłami inspiracji staną się dzieła poetów i literatów. Wszystkie te, bardzo różnorodne wizje artystyczne, mogą stać się punktem wyjścia do odkrywania niezliczonych w historii sztuki diabelskich portretów, a następnie do dociekania, jak dawniej ludzie wyobrażali sobie swojego największego przeciwnika.

Wykład poprowadzi Kamila Śpiewla-Kasperek – plastyczka, nauczycielka historii sztuki, animatorka.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama