Dziś są imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

 
dodane: 11-06-2018 10:37   |   wyświetleń: 674

Zakończył się Światowy Zjazd Absolwentów KUL [Wideo]

Zjazd był jedną z głównych uroczystości, zorganizowanych z okazji setnych urodzin Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W wydarzeniu wzięli udział absolwenci uczelni z całego świata.
Zakończył się Światowy Zjazd Absolwentów KUL [Wideo] fot. Michał Abramek 
Światowy Zjazd Absolwentów rozpoczął się 8 czerwca – w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, tj. w święto patronalne KUL. Tego dnia została odprawiona Msza św. w intencji wszystkich pracowników, studentów i absolwentów katolickiej uczelni w Lublinie. Homilię wygłosił Abp Stanisław Budzik – Wielki Kanclerz KUL, który przypomniał postać ks. Idziego Radziszewskiego – założyciela uczelni:

-Był przekonany, że dla odradzającej się ojczyzny nie wystarczy przygotować dobrych fachowców od ekonomii, zarządzania czy polityki. Wiedział, że trzeba uwzględnić także wymiar kulturowy i duchowy - mówił Metropolita Lubelski. Zwrócił też uwagę, na ważną rolę katolickiej uczelni we współczesnym świecie, która prawdy poszukuje w harmonii wiary z nauką.

Po Mszy św. na dziedzińcu KUL odbyło się uroczyste spotkanie z Władzami Uniwersytetu. Wyręczono jubileuszowe medale 100-lecia oraz wysłuchano wykładu prof. Stefana Sawickiego pt.:100 lat katolickiego uniwersytetu w Lublinie.


Prof. dr hab. Stefan Sawicki / fot. Michał Abramek
Profesor Sawicki zaznaczył, że w 1918 roku jednym z głównych zadań Uniwersytetu 100 lat temu było uformowanie nowej inteligencji w głębokim duchu tożsamości narodowej, zgodnej z zasadami chrześcijaństwa. Wieloletni wykładowca KUL przypomniał krótko stuletnią historię katolickiej uczelni. Mówił między innymi o czasach powojennych, które były niezwykle trudne dla prowadzenia niezależnych badań naukowych:

-Zły czas PRL, gdy KUL miał szczęśliwie kilku wybitnych rektorów, okazał się paradoksalnie czasem dobrym. Jego katolickość, czyli powszechność, zbliżała do Kościoła intelektualistów i artystów.

Tego dnia uczestnicy zjazdu wysłuchali też m. in. koncertu Natalii Walewskiej oraz obejrzeli spektakl teratru ITP.


fot. Michał Abramek
Kolejny dzień Światowego Zjazdu Absolwentów rozpoczął się znowu Mszą Świętą. Tym razem społeczność uniwersytecka modliła się w intencji zmarłych absolwentów, pracowników i studentów.
Po Mszy św. rozpoczęły się znacznie bardziej kameralne spotkania na Wydziałach i w Instytutach. Tego dnia można było zrobić sobie wspólne zdjęcie i zjeść urodzinowy tort na dziedzińcu. Wieczorem natomiast dla zgromadzonych gości zagrała Anna Maria Jopek wraz z zespołem KROKE.

W trakcie dwudniowego Zjazdu było można też zwiedzić Bibliotekę Uniwersytecką, wpisać się do księgi jubileuszowej, zwiedzić wystawę w Muzeum KUL czy zajrzeć do swojej dokumentacji w Archiwach uczelni.

W uroczystościach wzięło udział około 1500 osób. Absolwenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przybyli do Lubina z całej Polski i świata. Wielu z nich było tu po raz pierwszy od dnia ukończenia studiów – niekiedy nawet po kilkudziesięciu latach.

Zapraszamy do obejrzenia wideo-relacji z wydarzenia:

Video

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Wsparcie ślubno-weselne cz. 2
Wsparcie ślubno-weselne cz. 2 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - "co dalej"? Ślub to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka - dla wielu kobiet jest ziszczeniem wieloletnich marzeń z dzieciństwa, dla mężczyzn oznacza poważne wejście w dorosłość i wzięcie odpowiedzialności za nową rodzinę. Ale co zrobić, aby okres narzeczeństwa i jednoczesnych przygotowań do ślubu nasuwał Nam na myśl same pozytywne i piękne wspomnienia? Mamy dla Was kilka praktycznych porad, jak zorganizować ślub i wesele, aby w międzyczasie nie zwariować i o niczym nie zapomnieć.
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - co dalej?
Kaniorowcy świętują!
Kaniorowcy świętują! Zespół im. Wandy Kaniorowej obchodzi rocznicę 70 rocznicę powstania.
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO]
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO] Zazwyczaj kiedy jesteśmy bardzo spięci, zmęczeni albo po prostu wściekli, sięgamy po wypróbowane wcześniej metody, które mają nam pomóc w zmianie nastroju - szukamy wyciszenia, relaksu i odprężenia.
Pożegnanie dr Marka Gędka
Pożegnanie dr Marka Gędka Na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie pożegnano dzisiaj doktora Marka Gędka - dziennikarza, publicystę, wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)