Dziś są imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

 
dodane: 11-06-2018 10:37   |   wyświetleń: 879

Zakończył się Światowy Zjazd Absolwentów KUL [Wideo]

Zjazd był jedną z głównych uroczystości, zorganizowanych z okazji setnych urodzin Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W wydarzeniu wzięli udział absolwenci uczelni z całego świata.
Zakończył się Światowy Zjazd Absolwentów KUL [Wideo] fot. Michał Abramek 
Światowy Zjazd Absolwentów rozpoczął się 8 czerwca – w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, tj. w święto patronalne KUL. Tego dnia została odprawiona Msza św. w intencji wszystkich pracowników, studentów i absolwentów katolickiej uczelni w Lublinie. Homilię wygłosił Abp Stanisław Budzik – Wielki Kanclerz KUL, który przypomniał postać ks. Idziego Radziszewskiego – założyciela uczelni:

-Był przekonany, że dla odradzającej się ojczyzny nie wystarczy przygotować dobrych fachowców od ekonomii, zarządzania czy polityki. Wiedział, że trzeba uwzględnić także wymiar kulturowy i duchowy - mówił Metropolita Lubelski. Zwrócił też uwagę, na ważną rolę katolickiej uczelni we współczesnym świecie, która prawdy poszukuje w harmonii wiary z nauką.

Po Mszy św. na dziedzińcu KUL odbyło się uroczyste spotkanie z Władzami Uniwersytetu. Wyręczono jubileuszowe medale 100-lecia oraz wysłuchano wykładu prof. Stefana Sawickiego pt.:100 lat katolickiego uniwersytetu w Lublinie.


Prof. dr hab. Stefan Sawicki / fot. Michał Abramek
Profesor Sawicki zaznaczył, że w 1918 roku jednym z głównych zadań Uniwersytetu 100 lat temu było uformowanie nowej inteligencji w głębokim duchu tożsamości narodowej, zgodnej z zasadami chrześcijaństwa. Wieloletni wykładowca KUL przypomniał krótko stuletnią historię katolickiej uczelni. Mówił między innymi o czasach powojennych, które były niezwykle trudne dla prowadzenia niezależnych badań naukowych:

-Zły czas PRL, gdy KUL miał szczęśliwie kilku wybitnych rektorów, okazał się paradoksalnie czasem dobrym. Jego katolickość, czyli powszechność, zbliżała do Kościoła intelektualistów i artystów.

Tego dnia uczestnicy zjazdu wysłuchali też m. in. koncertu Natalii Walewskiej oraz obejrzeli spektakl teratru ITP.


fot. Michał Abramek
Kolejny dzień Światowego Zjazdu Absolwentów rozpoczął się znowu Mszą Świętą. Tym razem społeczność uniwersytecka modliła się w intencji zmarłych absolwentów, pracowników i studentów.
Po Mszy św. rozpoczęły się znacznie bardziej kameralne spotkania na Wydziałach i w Instytutach. Tego dnia można było zrobić sobie wspólne zdjęcie i zjeść urodzinowy tort na dziedzińcu. Wieczorem natomiast dla zgromadzonych gości zagrała Anna Maria Jopek wraz z zespołem KROKE.

W trakcie dwudniowego Zjazdu było można też zwiedzić Bibliotekę Uniwersytecką, wpisać się do księgi jubileuszowej, zwiedzić wystawę w Muzeum KUL czy zajrzeć do swojej dokumentacji w Archiwach uczelni.

W uroczystościach wzięło udział około 1500 osób. Absolwenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przybyli do Lubina z całej Polski i świata. Wielu z nich było tu po raz pierwszy od dnia ukończenia studiów – niekiedy nawet po kilkudziesięciu latach.

Zapraszamy do obejrzenia wideo-relacji z wydarzenia:

Video

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Podpalacz już w rękach policji
Podpalacz już w rękach policji Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu zatrzymali 44 latka, który odpowiadał będzie za podpalenia samochodów. Do pożarów zaparkowanych na lubelskich ulicach aut doszło w maju. Straty na szkodę pokrzywdzonych szacowane są na kwotę blisko 200 tys. zł.
VIII Lubelskie Dni Seniora 3-7 czerwca
VIII Lubelskie Dni Seniora 3-7 czerwca Podczas tegorocznej edycji Lubelskich Dni Seniora, organizowanych w dniach 3-7 czerwca, mieszkańcom Lublina proponujemy udział w ponad 300 wydarzeniach. Punktem kulminacyjnym wydarzeń będzie koncert Ireny Santor w Centrum Spotkania Kultur, który uroczyście zakończy Dni Seniora w Lublinie.
120 lat lubelskich wodociągów
120 lat lubelskich wodociągów Premiera książki autorstwa profesora Stanisława Michałowskiego, jubileuszowy Dzień Otwarty, wodociągowa spartakiada ? tak lubelski MPWiK świętuje jubileusz 120-lecia.
Lublin atrakcyjny dla inwestorów
Lublin atrakcyjny dla inwestorów Firma Antal, ekspert rynku pracy, opracowała we współpracy z Cushman & Wakefield i Vastint cykl 8 raportów na temat atrakcyjności inwestycyjnej polskich miast. Badaniu poddano między innymi Lublin, który okazał się liderem w kilku kategoriach.
Delegacja z Prowincji Henan z wizytą w Lubelskim
Delegacja z Prowincji Henan z wizytą w Lubelskim W dniach 20-21 maja 2019 r. na zaproszenie Marszałka Województwa Lubelskiego, w Lublinie i Warszawie przebywała delegacja z partnerskiej Prowincji Henan z Zastępcą Sekretarza Henańskiego Prowincjalnego Komitetu Chińskiej Partii Komunistycznej na czele. Sekretarz towarzyszyła delegacja dyrektorów departamentów współpracy zagranicznej, rozwoju oraz handlu i inwestycji Prowincji Henan, jak również grupa chińskich przedsiębiorców reprezentujących branżę inwestycyjną i logistyczną.

Najczęściej czytane

Poziomka podbija internet. Już okrzyknęli go nowym królem
Poziomka podbija internet. Już okrzyknęli go nowym królem
Powiat lubartowski: Krzysztof mówi, że ma słowiańską duszę i za kołnierz nie wylewa. A filmiki, jak to robi, mają w internecie w sumie blisko osiem mln odsłon. Jego kanał na YouTube obserwuje już blisko 250 tys. osób. Najpopularniejszy film - jak pije denaturat - ma grubo ponad 1,3 mln odsłon.
Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
[email protected]
Reklama
#ST(reklama)