Dziś są imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

 
dodane: 19-04-2018 18:26   |   wyświetleń: 385

Wyszukane hobby czy narzędzie pracy?

Wraz ze stałym wzrostem gospodarki Chin rośnie zainteresowanie ich egzotycznym językiem. 20 kwietnia obchodzimy Dzień Języka Chińskiego.
Wyszukane hobby czy narzędzie pracy?fot. Internet 
Początkowe etapy nauki każdego języka obcego wiążą się z ogromnymi trudnościami - nic niemówiące słowa trzeba ubrać w kompletnie nielogiczne (z naszego punktu widzenia) konstrukcje gramatyczne. Pierwsze, co dodatkowo odstrasza Europejczyka w języku chińskim jest jego zapis - pismo żartobliwie zwane „krzesełkami”. Do tego dochodzą głoski, które dla naszego aparatu mowy nie są naturalne i musimy spędzić długie godziny, zanim poprawnie wypowiemy najprostsze słówko. Kolejna  trudność polega na tym, że w zależności od sposobu intonacji sylaby - tonem jednostajnym i wysokim, wznoszącym się, opadająco-wznoszącym, czy też opadającym - zmienia się jej znaczenie - krótko mówiąc: jedna i ta sama sylaba może oznaczać cztery różne słowa.

Wyróżnia się kilkanaście języków chińskich, a różnice w wymowie poszczególnych dialektów zaburzają komunikację nawet rodzimym użytkownikom. Oficjalnym językiem Chin jest standardowy język mandaryński i to jego uczymy się na Zachodzie.

Czy warto inwestować lata ciężkiej pracy, spędzonej na nauce tego egzotycznego, a przez to trudnego dla nas języka? Dagmara Sikora-Miao, wykwalifikowana sinolog i właścicielka Centrum Języka i Kultury Chińskiej w Lublinie odpowiada z pełnym przekonaniem: - Większość krajów już się nad tym nie zastanawia, bo już wie, że warto. Firmy nagminnie wykupują udziały, a produkcja przenosi się do Chin. Ponadto kraj dysponuje już bardzo zaawansowaną technologią.

Chiny są krajem bogatych tradycji, ale i ogromnego potencjału na przyszłość. Obecnie druga pod względem wielkości gospodarka narodowa świata rozwija się w zawrotnym tempie - średni wzrost to 10% rocznie w ciągu ostatnich 30 lat. Jako importer zajmują drugie miejsce na świecie a w eksporcie nie mają sobie równych.
- Chiny konsekwentnie trzymają się swojej strategii rozwoju. Dążą do celu i z uporem realizują założenia biznesowe. Świat zachodni nie zdaje sobie z tego sprawy, ale to jest kwestia dziesięciu lat, kiedy bez języka chińskiego biznes nie będzie możliwy - twierdzi pani Sikora-Miao.

Władze Rzeszowa zdają się reprezentować podobny pogląd. Od dwóch lat w tamtejszych przedszkolach i liceach uczniowie uczestniczą w darmowych zajęciach języka chińskiego. Wielu pasjonatów podejmuje naukę na własną rękę, wykupując kursy grupowe lub indywidualne w szkołach językowych. Niektórzy mają w tym konkretny cel, inni chcą poznać coś nowego czysto rekreacyjnie.
- Teraz język chiński jest wyszukanym zawodem lub hobby, ale za kilka lat stanie się po prostu narzędziem - podsumowuje pani Sikora-Miao.
Tagi: chiński, język chiński, chiński w Lublinie, szkoła języka chińskiego, biznes, rozwój Chin, Lublin, Lublin24

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Wsparcie ślubno-weselne cz. 2
Wsparcie ślubno-weselne cz. 2 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - "co dalej"? Ślub to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka - dla wielu kobiet jest ziszczeniem wieloletnich marzeń z dzieciństwa, dla mężczyzn oznacza poważne wejście w dorosłość i wzięcie odpowiedzialności za nową rodzinę. Ale co zrobić, aby okres narzeczeństwa i jednoczesnych przygotowań do ślubu nasuwał Nam na myśl same pozytywne i piękne wspomnienia? Mamy dla Was kilka praktycznych porad, jak zorganizować ślub i wesele, aby w międzyczasie nie zwariować i o niczym nie zapomnieć.
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - co dalej?
Kaniorowcy świętują!
Kaniorowcy świętują! Zespół im. Wandy Kaniorowej obchodzi rocznicę 70 rocznicę powstania.
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO]
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO] Zazwyczaj kiedy jesteśmy bardzo spięci, zmęczeni albo po prostu wściekli, sięgamy po wypróbowane wcześniej metody, które mają nam pomóc w zmianie nastroju - szukamy wyciszenia, relaksu i odprężenia.
Pożegnanie dr Marka Gędka
Pożegnanie dr Marka Gędka Na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie pożegnano dzisiaj doktora Marka Gędka - dziennikarza, publicystę, wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)