Dziś są imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty

 
dodane: 19-04-2018 18:26   |   wyświetleń: 532

Wyszukane hobby czy narzędzie pracy?

Wraz ze stałym wzrostem gospodarki Chin rośnie zainteresowanie ich egzotycznym językiem. 20 kwietnia obchodzimy Dzień Języka Chińskiego.
Wyszukane hobby czy narzędzie pracy?fot. Internet 
Początkowe etapy nauki każdego języka obcego wiążą się z ogromnymi trudnościami - nic niemówiące słowa trzeba ubrać w kompletnie nielogiczne (z naszego punktu widzenia) konstrukcje gramatyczne. Pierwsze, co dodatkowo odstrasza Europejczyka w języku chińskim jest jego zapis - pismo żartobliwie zwane „krzesełkami”. Do tego dochodzą głoski, które dla naszego aparatu mowy nie są naturalne i musimy spędzić długie godziny, zanim poprawnie wypowiemy najprostsze słówko. Kolejna  trudność polega na tym, że w zależności od sposobu intonacji sylaby - tonem jednostajnym i wysokim, wznoszącym się, opadająco-wznoszącym, czy też opadającym - zmienia się jej znaczenie - krótko mówiąc: jedna i ta sama sylaba może oznaczać cztery różne słowa.

Wyróżnia się kilkanaście języków chińskich, a różnice w wymowie poszczególnych dialektów zaburzają komunikację nawet rodzimym użytkownikom. Oficjalnym językiem Chin jest standardowy język mandaryński i to jego uczymy się na Zachodzie.

Czy warto inwestować lata ciężkiej pracy, spędzonej na nauce tego egzotycznego, a przez to trudnego dla nas języka? Dagmara Sikora-Miao, wykwalifikowana sinolog i właścicielka Centrum Języka i Kultury Chińskiej w Lublinie odpowiada z pełnym przekonaniem: - Większość krajów już się nad tym nie zastanawia, bo już wie, że warto. Firmy nagminnie wykupują udziały, a produkcja przenosi się do Chin. Ponadto kraj dysponuje już bardzo zaawansowaną technologią.

Chiny są krajem bogatych tradycji, ale i ogromnego potencjału na przyszłość. Obecnie druga pod względem wielkości gospodarka narodowa świata rozwija się w zawrotnym tempie - średni wzrost to 10% rocznie w ciągu ostatnich 30 lat. Jako importer zajmują drugie miejsce na świecie a w eksporcie nie mają sobie równych.
- Chiny konsekwentnie trzymają się swojej strategii rozwoju. Dążą do celu i z uporem realizują założenia biznesowe. Świat zachodni nie zdaje sobie z tego sprawy, ale to jest kwestia dziesięciu lat, kiedy bez języka chińskiego biznes nie będzie możliwy - twierdzi pani Sikora-Miao.

Władze Rzeszowa zdają się reprezentować podobny pogląd. Od dwóch lat w tamtejszych przedszkolach i liceach uczniowie uczestniczą w darmowych zajęciach języka chińskiego. Wielu pasjonatów podejmuje naukę na własną rękę, wykupując kursy grupowe lub indywidualne w szkołach językowych. Niektórzy mają w tym konkretny cel, inni chcą poznać coś nowego czysto rekreacyjnie.
- Teraz język chiński jest wyszukanym zawodem lub hobby, ale za kilka lat stanie się po prostu narzędziem - podsumowuje pani Sikora-Miao.
Tagi: chiński, język chiński, chiński w Lublinie, szkoła języka chińskiego, biznes, rozwój Chin, Lublin, Lublin24

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Spotkanie informacyjnie w ramach programu Kreatywna Europa
Spotkanie informacyjnie w ramach programu Kreatywna Europa Creative Europe Desk Polska zaprasza na spotkanie informacyjne dotyczące możliwości otrzymania dofinansowania na projekty audiowizualne, kulturalne i kreatywne w ramach programu Kreatywna Europa.
Lublin wśród miast ubiegających się o zwrot środków za ...
Lublin wśród miast ubiegających się o zwrot środków za reformę oświaty Największe polskie miasta wzywają rząd do zwrotu środków finansowych za skutki reformy oświaty. We wtorek, 21 maja, samorządowcy złożyli w Ministerstwie Finansów wezwania do zapłaty na łączną kwotę ponad 103 mln zł.
Nabór przedsiębiorstw na misję gospodarczą do Amsterdamu, 7-10 lipca ...
Nabór przedsiębiorstw na misję gospodarczą do Amsterdamu, 7-10 lipca 2019 r. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie zaprasza przedsiębiorców z województwa lubelskiego do udziału w naborze na misję gospodarczą połączoną z udziałem w międzynarodowych Targach Mody ?Modefabriek ? Amsterdam Fashion Trade Event? w Amsterdamie, Holandia
Zarzut usiłowania zabójstwa i tymczasowy areszt dla zatrzymanego 28-latka ...
Zarzut usiłowania zabójstwa i tymczasowy areszt dla zatrzymanego 28-latka Zarzut usiłowania zabójstwa i nieudzielenia pomocy usłyszał 28-letni mieszkaniec gm. Głusk. Mężczyzna w minionym tygodniu wdarł się do jednego z mieszkań na lubelskich LSM-ach i pobił 25-latka. Pokrzywdzony mężczyzna w stanie zagrażającym życiu trafił do szpitala. Sprawcę pobicia zatrzymali kryminalni z KMP w Lublinie. Mężczyzna został już tymczasowo aresztowany.
II miejsce st. sierż. Mateusza Koczmary w Mistrzostwach Europy ...
II miejsce st. sierż. Mateusza Koczmary w Mistrzostwach Europy Karate Kyokushin St. sierż. Mateusz Koczmara zajął II miejsce w Wagowych Mistrzostwach Europy Karate Kyokushin. Zawody odbyły się w we wrocławskiej hali Orbita. Policjant na co dzień pełni służbę w Komendzie Miejskiej Policji w Lublinie. W swojej karierze sportowca brał wielokrotnie udział w zawodach zajmując czołowe miejsca, m.in. w Pucharze Polski, Mistrzostwach Polski Regionu Wschodniego, Mistrzostwach Polski i Mistrzostwach i Pucharze Europy.

Najczęściej czytane

Poziomka podbija internet. Już okrzyknęli go nowym królem
Poziomka podbija internet. Już okrzyknęli go nowym królem
Powiat lubartowski: Krzysztof mówi, że ma słowiańską duszę i za kołnierz nie wylewa. A filmiki, jak to robi, mają w internecie w sumie blisko osiem mln odsłon. Jego kanał na YouTube obserwuje już blisko 250 tys. osób. Najpopularniejszy film - jak pije denaturat - ma grubo ponad 1,3 mln odsłon.
Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
[email protected]
Reklama
#ST(reklama)