Dziś są imieniny: Donata, Gizeli, Łukasza

dodane: 10-07-2019 10:45   |   wyświetleń: 489

Wybierz się do sanatorium

Chcesz wiedzieć kto może skorzystać z leczenia uzdrowiskowego i ile trzeba na nie czekać w kolejce, a także gdzie i jak złożyć skierowanie? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik.
Wybierz się do sanatorium 

Leczenie uzdrowiskowe jest kontynuacją leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. Z leczenia uzdrowiskowego korzystają pacjenci w celu odzyskania sprawności po chorobie, wypadku albo urazie. Na leczenie uzdrowiskowe mogą być kierowani jedynie pacjenci wystarczająco sprawni, by odbyć podróż do uzdrowiska, samodzielni, zdolni do samoobsługi i korzystania z zabiegów leczniczych.

Kto może skorzystać?

O leczenie uzdrowiskowe może ubiegać się każdy ubezpieczony, któremu lekarz ubezpieczenia zdrowotnego wystawi skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, a lekarz zatrudniony w Narodowym Funduszu Zdrowia, specjalista w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej albo rehabilitacji medycznej dokonał oceny celowości leczenia uzdrowiskowego.

Do sanatorium uzdrowiskowego można wyjechać nie częściej niż raz na 18 miesięcy – zapis ten reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 lipca 2011 r. w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową (Dz.U. Nr 142 poz. 835).

Czas oczekiwania na leczenie uzdrowiskowe zależy od liczby skierowań oraz liczby zakontraktowanych  miejsc w danym roku i  aktualnie wynosi odpowiednio:

· |18-20 miesięcy w sanatorium uzdrowiskowym dla dorosłych;

· |3-6  miesięcy w szpitalu uzdrowiskowym dla dorosłych.

Skierowania na ambulatoryjne leczenie uzdrowiskowe dorosłych i dzieci  w przychodni uzdrowiskowej są realizowane na bieżąco do wyczerpania limitu osobodni na dany rok.

Obowiązuje kolejka

Lubelski Oddział NFZ rozpatruje skierowania na leczenie uzdrowiskowe zgodnie z kolejnością wpływu. I to właśnie ta data decyduje kiedy wypadnie termin wyjazdu. Nie ma możliwości by wybrać sobie termin np. w wakacje czy ferie. Leczenie sanatoryjne realizowane jest przez cały rok i o każdej porze roku jest równie skuteczne.

Narodowy Fundusz Zdrowia  w ramach podpisanej umowy z danym Zakładem Lecznictwa Uzdrowiskowego refunduje wykonywane zabiegi.

Ubezpieczony zaś pokrywa częściowe koszty wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium uzdrowiskowym. Wysokość tych kosztów reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego. Wysokość opłaty za 1 dobę zależy od standardu pokoju i okresu kuracji. Większe stawki są od maja do września (zgodnie z rozporządzeniem MZ).

Fundusz nie finansuje również  przejazdu pacjenta do sanatorium i z powrotem, a także  pobytu opiekuna osoby niepełnosprawnej oraz dziecka.

Możesz pojechać z dzieckiem

Zakresy leczenia uzdrowiskowego dla dzieci:

- uzdrowiskowe leczenie szpitalne dla dzieci 3-18 lat

- uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dla dzieci  3-6 lat  pod opieka osoby dorosłej

- uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dzieci 7-18 lat.

Dzieci w wieku od 3 do 6 lat mogą być kierowane na leczenie uzdrowiskowe pod opieką rodziców. Leczenie uzdrowiskowe dziecka w całości finansuje NFZ. Natomiast opiekun dziecka musi ponieść koszty swojego pobytu (wyżywienia, zakwaterowania).

Dzieci uczące się w szkole podstawowej lub gimnazjum wysyłane są do sanatorium przez cały rok.  Mają one zapewniona szkołę w sanatorium, w trakcie kuracji. Natomiast młodzież ponadgimnazjalna wysyłana jest na leczenie tylko w czasie ferii i wakacji.

W okresie od października do kwietnia skierowania dla dzieci  każdego roku realizowane są na bieżąco. Sytuacja zmienia się ok. maja, gdzie  wpływa więcej skierowań  wówczas  czas oczekiwania wynosi do 3 miesięcy.

Dzieci z opiekunem Lubelski NFZ wysyła do czterech miejscowości: 

Dąbek n/morzem, Krasnobrodu, Rymanowa -Zdrój i Rabki- Zdrój.

Obsługa skierowań

Skierowania na leczenie uzdrowiskowe mogą być zgodnie z przepisami prawa przesyłane do tut. Oddziału Funduszu bezpośrednio przez lekarza kierującego.

Skierowanie może być również przesłane lub złożone w Oddziale osobiście przez pacjenta.

Punkty obsługi leczenia uzdrowiskowego znajdują się:

- w  siedzibie Oddziału NFZ w Lublinie, przy ul. Koryznowej 2d,

- w Delegaturze w Białej Podlaskiej, przy ul. Warszawskiej 12c,

- w Delegaturze w Chełmie, przy ul. Ceramicznej 1,

- w Delegaturze w Zamościu, przy ul. Partyzantów 3.

Dla usprawnienia obsługi zachęcamy Pacjentów aby składali  skierowań w ww. punktach  w specjalnie oznakowanych miejscach. Skierowania można również składać w siedzibie Oddziału przy ul. Szkolnej 16.

Pacjentów w sprawach leczenia uzdrowiskowego Lubelski OW NFZ obsługuje od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do. 16.00.


50-70 lat - średnia wieku pacjentów najczęściej korzystających z leczenia uzdrowiskowego

blisko 45 mln zł przeznaczy
Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ w roku 2019 na leczenie uzdrowiskowe


Z czym do sanatorium

Najczęściej rehabilitowane schorzenia u dorosłych:

Reumatologia – zmiany zwyrodnieniowe, RZS itp.

Neurologia – dyskopatie kręgosłupa, stan po udarze itp.

Ortopedia – urazy kończyn dolnych i górnych itp.

Kardiologia – nadciśnienie tętnicze, stany po zawale mięśnia serca, choroba niedokrwienna serca, itp.

Laryngologia – schorzenia górnych dróg oddechowych, alergiczne nieżyty nosa i krtani itp.

Pulmonologia – astma oskrzelowa itp.


Najczęściej rehabilitowane schorzenia u dzieci:

Laryngologia – nieżyt nosa i krtani, alergia

Pulmonologia – astma oskrzelowa

Ortopedia – wady postawy

Otyłość


Gdzie jeździmy najczęściej

Mieszkańcy naszego województwa mogą leczyć się w sanatoriach na terenie całej Polski w ramach zawartych umów. Ubezpieczeni z województwa lubelskiego najczęściej wyjeżdżają na omawiane leczenie do Nałęczowa, Krasnobrodu, Krynicy, Iwonicza, Buska, Ciechocinka, Kołobrzegu, Horyńca.


Czas trwania leczenia uzdrowiskowego:

Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym – 21 dni - dorośli, pobyt dziecka – 27 dni, bezpłatny;

Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym na rehabilitacji – 28 dni, bezpłatny;

Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym – 21 dni,

pobyt dziecka – bezpłatny, dorośli – częściowo odpłatny (za wyżywienie i zakwaterowanie);

Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym na rehabilitacji – 28 dni, częściowo odpłatny (za wyżywienie i zakwaterowanie)

Uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne – od 6 do 18 dni.


Materiał dzięki uprzejmości Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Perełki odrobiły stratę
Perełki odrobiły stratę MKS Perła Lublin wygrał w Elblągu 32:27, chociaż aktualne mistrzynie Polski do przerwy przegrywały dwoma punktami. Ogromny wkład w zwycięstwo miała Joanna Szarawaga, która zdobyła 9 goli.
Konkurs „Zdrowy Samorząd” – głosujmy na Miasto Lublin
Konkurs „Zdrowy Samorząd” – głosujmy na Miasto Lublin Miasto Lublin zostało nominowane w konkursie Zdrowy Samorząd za ?Program profilaktyczny wczesnego wykrywania wad wzroku i zeza dla uczniów klas II szkół podstawowych na terenie Miasta Lublin?.
Motor z pierwszą wygraną
Motor z pierwszą wygraną Do połowy lutego piłkarze Motoru musieli czekać na pierwsze zwycięstwo w trakcie zimowych sparingów. Gole dla lublinian zdobyli Dominik Kunca, Bartosz Rymek i pozyskany ostatnio Filip Wójcik.
AZS coraz silniejszy
AZS coraz silniejszy AZS UMCS Lublin nie osiadł na laurach po transferze Karola Hoffmana i pozyskał nową zawodniczkę ze ścisłej czołówki w swojej dyscyplinie. Jest nią Małgorzata Hołub-Kowalik.
Funkcjonariusz w czasie wolnym od służby zatrzymał sklepową ...
 Funkcjonariusz w czasie wolnym od służby zatrzymał sklepową złodziejkę Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał 36-letnią kobietę, która w jednym ze sklepów dokonała kradzieży artykułów spożywczych o wartości blisko 600 złotych.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41