Dziś są imieniny: Amandy, Jana, Juliana

Lubelskie.pl
dodane: 09-05-2019 13:21   |   wyświetleń: 112

Wspólne posiedzenie Zarządów Województw Podkarpackiego i Lubelskiego

Muzeum Kresów w Lubaczowie gościło wczoraj członków zarządów dwóch województw: Podkarpackiego i Lubelskiego. Na wspólnym posiedzeniu ustalano najważniejsze punkty współpracy między regionami w ramach zbliżającej się nowej perspektywy finansowej. Podpisano również deklarację współpracy pomiędzy województwami, które da szansę na wzmocnienie spójności oraz zrównoważony rozwój obu województw.
Wspólne posiedzenie Zarządów Województw Podkarpackiego i Lubelskiego 

 – Spotykamy się w bardzo ważnym momencie, kiedy zmieniamy strategie rozwoju województw, przygotowujemy się do nowej perspektywy finansowej, myślimy o wspólnych projektach i działaniach , a łączy nas wiele.  Łączy nas piękna kraina – nasze wspólne Roztocze, mamy wspólne układy komunikacyjne, mamy połączenia drogowe i kolejowe, mamy wspólny program – Polska Wschodnia. Chcemy nadać tym wszystkim obszarom nowy wymiar, przejść od podpisanych porozumień do poszukiwania wspólnych projektów i działań, które będziemy realizować w nowej perspektywie finansowej. Mamy na uwadze troskę o tworzenie jak najlepszych warunków rozwojowych oraz wykorzystywanie potencjałów regionów – podkreśla Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Wspólna deklaracja podpisana w Lubaczowie dotyczy wielu sfer życia. Jest w niej mowa o infrastrukturze komunikacyjnej – zwłaszcza w kontekście drogi ekspresowej S19, ale także istniejącej sieci dróg regionalnych i lokalnych.

Mamy wspólną granicę, a co może być lepszego, niż korzystanie z doświadczeń i dobrych rozwiązań sprawdzonych u sąsiadów. Myślimy, jako zarząd województwa, o regionie, o programie operacyjnym, o nowej perspektywie finansowej. Chcemy pogłębiać obustronne kontakty, rozwijać współpracę na rzecz budowy spójności gospodarczej, społecznej i przestrzennej. To przekłada się na podnoszenie jakości życia mieszkańców regionów – dodaje Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Oba regiony zadeklarowały podjęcie wspólnych działań, by jak najlepiej przygotować się do nowej perspektywy finansowej 2021-2027. Szczególnie ważna dla Podkarpacia i Lubelszczyzny jest możliwość kontynuacji dedykowanego tej części Polski – Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. 

Podkarpackie i Lubelszczyzna chcą jeszcze lepiej wykorzystać przyrodnicze, kulturowe i gospodarcze atuty Roztocza – zwłaszcza w kontekście turystycznym. W deklaracji współpracy marszałkowie stwierdzili także, że planują jeszcze precyzyjniej zidentyfikować obszary wzajemnego oddziaływania swych strategii rozwoju województwa, szczególnie wobec wyzwań i szans jakie wynikają z założeń polityki spójności UE na lata 2021-2027.

W spotkaniu udział wzięli:

ze strony Podkarpacia
  • marszałek Władysław Ortyl
  • wicemarszałkowie Ewa Darus i Piotr Pilch
  • sekretarz Lesław Majkut
  • skarbnik Janina Jastrząb
ze strony Lubelskiego
  • marszałek Jarosław Stawiarski
  • wicemarszałkowie Zbigniew Wojciechowski i Dariusz Stefaniuk
  • członek zarządu Zbigniew Szwed
  • sekretarz Zbigniew Załoga 
  • skarbnik Elżbieta Mocior

oraz dyrektorzy merytorycznych departamentów obu urzędów.

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Żużlowcy dali radę, udany debiut „Griszy”
Żużlowcy dali radę, udany debiut „Griszy” W meczu 6. kolejki PGE Ekstraligi Speed Car Motor Lublin wygrał z ekipą Get Well Toruń 48:42. Bohaterem spotkania został debiutujący w zespole gospodarzy Grigorij Łaguta.
Ograli u siebie lidera
Ograli u siebie lidera Piłkarze Motoru stanęli na wysokości zadania i w meczu na szycie pokonali Podhale Nowy Targ 3:2. Goście kończyli mecz w dziewiątkę po czerwonych kartkach Mianowanego i Barana.
Podpalacz już w rękach policji
Podpalacz już w rękach policji Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu zatrzymali 44 latka, który odpowiadał będzie za podpalenia samochodów. Do pożarów zaparkowanych na lubelskich ulicach aut doszło w maju. Straty na szkodę pokrzywdzonych szacowane są na kwotę blisko 200 tys. zł.
VIII Lubelskie Dni Seniora 3-7 czerwca
VIII Lubelskie Dni Seniora 3-7 czerwca Podczas tegorocznej edycji Lubelskich Dni Seniora, organizowanych w dniach 3-7 czerwca, mieszkańcom Lublina proponujemy udział w ponad 300 wydarzeniach. Punktem kulminacyjnym wydarzeń będzie koncert Ireny Santor w Centrum Spotkania Kultur, który uroczyście zakończy Dni Seniora w Lublinie.
120 lat lubelskich wodociągów
120 lat lubelskich wodociągów Premiera książki autorstwa profesora Stanisława Michałowskiego, jubileuszowy Dzień Otwarty, wodociągowa spartakiada ? tak lubelski MPWiK świętuje jubileusz 120-lecia.

Najczęściej czytane

Poziomka podbija internet. Już okrzyknęli go nowym królem
Poziomka podbija internet. Już okrzyknęli go nowym królem
Powiat lubartowski: Krzysztof mówi, że ma słowiańską duszę i za kołnierz nie wylewa. A filmiki, jak to robi, mają w internecie w sumie blisko osiem mln odsłon. Jego kanał na YouTube obserwuje już blisko 250 tys. osób. Najpopularniejszy film - jak pije denaturat - ma grubo ponad 1,3 mln odsłon.
Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
[email protected]
Reklama
#ST(reklama)