Dziś są imieniny: Franciszka, Kazimiery, Ruty

Lubelskie.pl
dodane: 09-05-2019 13:21   |   wyświetleń: 222

Wspólne posiedzenie Zarządów Województw Podkarpackiego i Lubelskiego

Muzeum Kresów w Lubaczowie gościło wczoraj członków zarządów dwóch województw: Podkarpackiego i Lubelskiego. Na wspólnym posiedzeniu ustalano najważniejsze punkty współpracy między regionami w ramach zbliżającej się nowej perspektywy finansowej. Podpisano również deklarację współpracy pomiędzy województwami, które da szansę na wzmocnienie spójności oraz zrównoważony rozwój obu województw.
Wspólne posiedzenie Zarządów Województw Podkarpackiego i Lubelskiego 

 – Spotykamy się w bardzo ważnym momencie, kiedy zmieniamy strategie rozwoju województw, przygotowujemy się do nowej perspektywy finansowej, myślimy o wspólnych projektach i działaniach , a łączy nas wiele.  Łączy nas piękna kraina – nasze wspólne Roztocze, mamy wspólne układy komunikacyjne, mamy połączenia drogowe i kolejowe, mamy wspólny program – Polska Wschodnia. Chcemy nadać tym wszystkim obszarom nowy wymiar, przejść od podpisanych porozumień do poszukiwania wspólnych projektów i działań, które będziemy realizować w nowej perspektywie finansowej. Mamy na uwadze troskę o tworzenie jak najlepszych warunków rozwojowych oraz wykorzystywanie potencjałów regionów – podkreśla Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Wspólna deklaracja podpisana w Lubaczowie dotyczy wielu sfer życia. Jest w niej mowa o infrastrukturze komunikacyjnej – zwłaszcza w kontekście drogi ekspresowej S19, ale także istniejącej sieci dróg regionalnych i lokalnych.

Mamy wspólną granicę, a co może być lepszego, niż korzystanie z doświadczeń i dobrych rozwiązań sprawdzonych u sąsiadów. Myślimy, jako zarząd województwa, o regionie, o programie operacyjnym, o nowej perspektywie finansowej. Chcemy pogłębiać obustronne kontakty, rozwijać współpracę na rzecz budowy spójności gospodarczej, społecznej i przestrzennej. To przekłada się na podnoszenie jakości życia mieszkańców regionów – dodaje Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Oba regiony zadeklarowały podjęcie wspólnych działań, by jak najlepiej przygotować się do nowej perspektywy finansowej 2021-2027. Szczególnie ważna dla Podkarpacia i Lubelszczyzny jest możliwość kontynuacji dedykowanego tej części Polski – Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. 

Podkarpackie i Lubelszczyzna chcą jeszcze lepiej wykorzystać przyrodnicze, kulturowe i gospodarcze atuty Roztocza – zwłaszcza w kontekście turystycznym. W deklaracji współpracy marszałkowie stwierdzili także, że planują jeszcze precyzyjniej zidentyfikować obszary wzajemnego oddziaływania swych strategii rozwoju województwa, szczególnie wobec wyzwań i szans jakie wynikają z założeń polityki spójności UE na lata 2021-2027.

W spotkaniu udział wzięli:

ze strony Podkarpacia
  • marszałek Władysław Ortyl
  • wicemarszałkowie Ewa Darus i Piotr Pilch
  • sekretarz Lesław Majkut
  • skarbnik Janina Jastrząb
ze strony Lubelskiego
  • marszałek Jarosław Stawiarski
  • wicemarszałkowie Zbigniew Wojciechowski i Dariusz Stefaniuk
  • członek zarządu Zbigniew Szwed
  • sekretarz Zbigniew Załoga 
  • skarbnik Elżbieta Mocior

oraz dyrektorzy merytorycznych departamentów obu urzędów.

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Od 2 września br. funkcjonowanie komunikacji miejskiej ulegnie zmianie
Od 2 września br. funkcjonowanie komunikacji miejskiej ulegnie zmianie Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie informuje, że z dniem 2 września br. wchodzą w życie nowe rozkłady jazdy. Dojdzie do kilku istotnych zmian, w tym do zmiany częstotliwości kursowania niektórych linii autobusowych.
Kierowca forda nie chciał potrącić psa. Uderzył w niego ...
Kierowca forda nie chciał potrącić psa. Uderzył w niego samochód ciężarowy Mężczyzna kierujący fordem dostrzegł psa przebiegającego po przejściu dla pieszych. Zahamował gwałtownie, by nie potrącić zwierzęcia. Jadący z tyłu kierowca ciężarówki zaskoczony manewrem uderzył w tył jego auta.
Ujawniamy listę kandydatów Platformy do parlamentu
Ujawniamy listę kandydatów Platformy do parlamentu Polskie partie rozpoczęły już kompletowanie list kandydatów, którzy wystartują w tegorocznych wyborach do Sejmu. Podajemy nazwiska polityków, którzy do wyborów parlamentarnych w 2019 roku wystawi na Lubelszczyźnie Platforma Obywatelska, startująca w ramach tzw. Koalicji Obywatelskiej.
Lubelskie uczelnie znalazły się w światowym rankingu CWUR
Lubelskie uczelnie znalazły się w światowym rankingu CWUR The Center of World University Rankings wskazało listę 2000 najlepszych uczelni na świecie. Na tym szerokim zestawieniu znalazły się 3 uczelnie wyższe znajdujące się w Lublinie.
Zatrzymał pijanego i poszukiwanego kierowcę
Zatrzymał pijanego i poszukiwanego kierowcę Policjant z OPP w Łodzi w dniu wolnym od służby zatrzymał nietrzeźwego kierującego. Mundurowy w m. Tuszów zauważył kierującego pojazdem marki Volkswagen, który jechał całą szerokością jezdni. Okazał się nim 28-latek, który miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie, sądowy zakaz i był poszukiwany... za jazdę na podwójnym gazie.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41