Dziś są imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty

Monika Blandyna Lewkowicz  
dodane: 21-05-2018 12:31   |   wyświetleń: 1612
Data wydarzenia: 24.05.2018 do 27.05.2018

Wielokulturowy Lublin (pełny program)

Koncert muzyki romskiej, warsztaty kaligrafii, kolacja szabatowa, spacer szlakiem ewangelickim - to tylko niektóre z wydarzeń tegorocznego festiwalu Wielokulturowy Lublin.
Wielokulturowy Lublin (pełny program)fot. Zespół Dikanda, materiały organizatora 
W czwartek rusza kolejna edycja festiwalu Wielokulturowy Lublin. Impreza to niepowtarzalna okazja do poznania mozaiki kultur naszego miasta, mieszkających tu religijnych, etnicznych i narodowych mniejszości. Festiwal potrwa do niedzieli.

W planie tegorocznej edycji znajdziemy koncerty, spotkania, projekcje filmowe, spektakle, wystawy i warsztaty. W trakcie trwania festiwalu na Dni Otwarte zapraszają: Dom Sióstr Białych, Centrum Islamu oraz Cerkiew Greckokatolicka w Muzeum Wsi Lubelskiej. Jak co roku w trasę ruszy Wielokulturowy Autobus, który zawiezie uczestników w miejsca związane z codziennym życiem lubelskich mniejszości. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, większość z nich odbędzie się w Centrum Kultury przy Peowiaków 12.

Program festiwalu:

Czwartek 24.05
17:00 - otwarcie wystaw. W Centrum Kultury będziemy mogli obejrzeć m.in. batiki afrykańskie, prace graficzne Żmiciera Szyły - „Drogi, które prowadzą do Lublina”, czy wystawę "1938. Akcja burzenia cerkwi prawosławnych..."

18:00 - Dookoła Świata: Magiczna Polska Wielu Kultur (Sala Widowiskowa CK). W czasie spotkania z podróżnikami – Anną i Krzytofem Kobusami można zapoznać się z polskimi świętami i obrzędami.

Piątek 25.05
11:00 – spektakl dla dzieci: "Wilczek Milczek" (Sala Czarna CK)

18:30 - kino „Bliskość” (Kino CK)

19:30 - Szabat - rozmowa o tradycji szabatowej oraz wspólna kolacja (Jeszywas Chachmej, ul. Lubartowska 85)

20:30 - koncert Bum Bum Orkestar (Wirydarz CK)

22:00 - koncert DJ Warsaw Balkan Madness. Muzyka ta nawiązuje do dziedzictwa bałkańskiego, cygańskiego i słowiańskiego
(Wirydarz CK)

Sobota 26.05

10:30 - spacer szlakiem ewangelickim (początek trasy - parafia Ewangelicko-Augsburska, ul. Ewangelicka 1)

11:00 - Buddyzm dla pokoju - spotkanie z tradycją buddyzmu tybetańskiego (Sala prób nr 3 CK)

18:30 - kino bałkańskie: "Wrogowie" (Kino CK)

19:00 - koncert "Dźwięki duszy" zespołu The Snopkers Ensemble. (Parafia Ewangelicko-Augsburska, ul. Ewangelicka 1)

20:30 - koncert Dikanda - muzyka świata. Zespół nawiązuje do folkowych, orientalnych brzmień. Czerpie inspiracje m.in. z muzyki Bałkanów, Izraela Kurdystanu, Białorusi czy Indii. (Wirydarz CK)

Niedziela 27.05
10:00 - spacer szlakiem żydowskim (początek trasy przy Starym Kirkucie)

18:00 - koncert "Pieśń się niesie" zespołu  Ensemble QuattroVoce. (Katedra Prawosławna, ul. Ruska 15)

18:30 - kino "I tak Cię kocham" (Kino CK)

20: 30 - koncert Shukar Gila (Wirydarz CK). Zespół prezentuje klasyczną muzykę romską (tzw. gipsy music). 

Wielokulturowy Autobus
Wielokulturowy Autobus ruszy w trasy w sobotę i niedzielę o godzinie 10.00 spod placu przed Centrum Kultury. Odwiedzi następujące miejsca: kościół ewangelicki, Dom Sióstr Białych, cerkiew greckokatolicka, Centrum Kultury Islamu, Jeszywas Chachmej Lublin,  seminaryjna kaplica grekokatolicka, Katedra Prawosławna Przemienienia Pańskiego. Na koniec odbędzie się spotkanie z przedstawicielami buddyzmu tybetańskiego. Zapisy trwają tylko do jutra.

Drzwi Otwarte:
26.05 - Centrum Islamu, Dom Sióstr Białych, Cerkiew Greckokatolicka
27.05 - Centrum Islamu, Dom Sióstr Białych

Dom Sióstr Białych, ul. Chodkiewicza 9 – Siostry Białe prowadzą misje w Afryce. W ramach spotkania zaplanowano naukę języka swahili, tańce afrykańskie i opowieści o życiu Afryki.

Centrum Islamu, ul. Romanowskiego 40 - W ramach spotkania zaplanowano m. in. prelekcję o islamie, wystawę fotograficzną przedstawiającą Mekkę i warsztaty kaligrafii oraz parzenia kawy z Jemenu.

Cerkiew Greckokatolicka, Muzeum Wsi Lubelskiej, ul. Warszawska 96a -  Iryna Slusarenko - opiekunka miejsca - opowie o historii świątyni, pisaniu ikon oraz o tradycji greckokatolickiej w Polsce.

Na część wydarzeń festiwalu obowiązują wcześniejsze zapisy i darmowe wejściówki, które można odebrać w kasie CK. Szczegóły na stronie internetowej Centrum Kultury w Lublinie oraz na stronie wydarzenia.

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Spotkanie informacyjnie w ramach programu Kreatywna Europa
Spotkanie informacyjnie w ramach programu Kreatywna Europa Creative Europe Desk Polska zaprasza na spotkanie informacyjne dotyczące możliwości otrzymania dofinansowania na projekty audiowizualne, kulturalne i kreatywne w ramach programu Kreatywna Europa.
Lublin wśród miast ubiegających się o zwrot środków za ...
Lublin wśród miast ubiegających się o zwrot środków za reformę oświaty Największe polskie miasta wzywają rząd do zwrotu środków finansowych za skutki reformy oświaty. We wtorek, 21 maja, samorządowcy złożyli w Ministerstwie Finansów wezwania do zapłaty na łączną kwotę ponad 103 mln zł.
Nabór przedsiębiorstw na misję gospodarczą do Amsterdamu, 7-10 lipca ...
Nabór przedsiębiorstw na misję gospodarczą do Amsterdamu, 7-10 lipca 2019 r. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie zaprasza przedsiębiorców z województwa lubelskiego do udziału w naborze na misję gospodarczą połączoną z udziałem w międzynarodowych Targach Mody ?Modefabriek ? Amsterdam Fashion Trade Event? w Amsterdamie, Holandia
Zarzut usiłowania zabójstwa i tymczasowy areszt dla zatrzymanego 28-latka ...
Zarzut usiłowania zabójstwa i tymczasowy areszt dla zatrzymanego 28-latka Zarzut usiłowania zabójstwa i nieudzielenia pomocy usłyszał 28-letni mieszkaniec gm. Głusk. Mężczyzna w minionym tygodniu wdarł się do jednego z mieszkań na lubelskich LSM-ach i pobił 25-latka. Pokrzywdzony mężczyzna w stanie zagrażającym życiu trafił do szpitala. Sprawcę pobicia zatrzymali kryminalni z KMP w Lublinie. Mężczyzna został już tymczasowo aresztowany.
II miejsce st. sierż. Mateusza Koczmary w Mistrzostwach Europy ...
II miejsce st. sierż. Mateusza Koczmary w Mistrzostwach Europy Karate Kyokushin St. sierż. Mateusz Koczmara zajął II miejsce w Wagowych Mistrzostwach Europy Karate Kyokushin. Zawody odbyły się w we wrocławskiej hali Orbita. Policjant na co dzień pełni służbę w Komendzie Miejskiej Policji w Lublinie. W swojej karierze sportowca brał wielokrotnie udział w zawodach zajmując czołowe miejsca, m.in. w Pucharze Polski, Mistrzostwach Polski Regionu Wschodniego, Mistrzostwach Polski i Mistrzostwach i Pucharze Europy.

Najczęściej czytane

Poziomka podbija internet. Już okrzyknęli go nowym królem
Poziomka podbija internet. Już okrzyknęli go nowym królem
Powiat lubartowski: Krzysztof mówi, że ma słowiańską duszę i za kołnierz nie wylewa. A filmiki, jak to robi, mają w internecie w sumie blisko osiem mln odsłon. Jego kanał na YouTube obserwuje już blisko 250 tys. osób. Najpopularniejszy film - jak pije denaturat - ma grubo ponad 1,3 mln odsłon.
Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
[email protected]
Reklama
#ST(reklama)