Dziś są imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Joanna Danielewicz
dodane: 03-09-2015 17:55   |   wyświetleń: 763

Wyrazili intencję odbudowy pałacu

Dziś prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk i wiceprezes Fundacji Fundusz Rewitalizacji Julita Jarkowska, podpisali list intencyjny w sprawie odbudowy pałacu Radziwiłłów.
Wyrazili intencję odbudowy pałacufot. archiwum 
- Dzisiejszy list intencyjny, to pierwszy krok w wieloletnim procesie inwestycyjnym. Inwestor wyraża intencję odbudowy zabytku na terenie Parku Radziwiłła. Miasto daje taką szansę, ta umowa w żaden sposób nie będzie obciążeniem finansowym dla miasta. Zanim dojdzie do podpisania umowy, to z pewnością jej treść będzie konsultowana z radą miasta i mieszkańcami. My chcemy, aby park żył, by było to miejsce w którym bialczanie i przyjezdni spędzają czas. Z pewnością nie chcemy, by inwestor wybudował tu pałac i zamknął przestrzeń przed zwiedzającymi. Chodzi nam właśnie o odwrotną sytuację, by park stawał się coraz bardziej funkcjonalny, by były tu restauracje, sale konferencyjne, muzea – tłumaczył po podpisaniu listu Dariusz Stefaniuk.

Według wstępnych koncepcji architektonicznych pałac ma nawiązywać wyglądem do tego z rycin z poł. XIX w. Będzie to prostokątna bryła z 6-ma kondygnacjami. Pałac będzie połączony z zachodnią oficyną i wieżyczką wschodnią arkadami. Szacowana powierzchnia całkowita to 8000 mkw. Prezydent zapewnia, że teren pod budowę pałacu miasto wydzierżawi inwestorowi z zastrzeżeniem, że po terminie dzierżawy, teren z pałacem przejdzie na własność miasta. – Myślę, że taka dzierżawa to okres 25 do 30 lat – mówił kilka dni wcześniej, na spotkaniu z dziennikarzami. Zaznaczył jednak, ze inwestor będzie chciał z inwestycji mieć jakieś korzyści z czym też trzeba się liczyć. – Przedsięwzięcie będzie kosztowne, to kilkadziesiąt mln zł – mówi Stefaniuk.

Miasto ze swojej strony przymierza się do drugiego etapu rewitalizacji części parkowej. Chce pozyskać pieniądze z konkursów ogłaszanych przez Urząd Marszałkowski na remont i zadaszenie amfiteatru i budowę parkingu na terenie parku. Rozpoczęło tez działania mające na celu powołanie do życia Centrum Ikon. Na razie remontowane są w oficynie zachodniej dwa pomieszczenia na stałą ekspozycję części z nich. Będzie ona gotowa prawdopodobnie w październiku.

Fundacja Fundusz Rewitalizacji
Powstała w 2014 roku. Jak podaje w oficjalnych pismach jej celem jest działalność filantropijna i mecenat nad zabytkami kultury i dziedzictwa narodowego. Współpracuje z samorządami, stowarzyszeniami i organizacjami wspierającymi rewitalizację zabytków. Siedzibą fundacji jest Gdynia, a w jej zarządzie zasiadają Grzegorz i Jarosław Biereccy.

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Wsparcie ślubno-weselne cz. 2
Wsparcie ślubno-weselne cz. 2 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - "co dalej"? Ślub to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka - dla wielu kobiet jest ziszczeniem wieloletnich marzeń z dzieciństwa, dla mężczyzn oznacza poważne wejście w dorosłość i wzięcie odpowiedzialności za nową rodzinę. Ale co zrobić, aby okres narzeczeństwa i jednoczesnych przygotowań do ślubu nasuwał Nam na myśl same pozytywne i piękne wspomnienia? Mamy dla Was kilka praktycznych porad, jak zorganizować ślub i wesele, aby w międzyczasie nie zwariować i o niczym nie zapomnieć.
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - co dalej?
Kaniorowcy świętują!
Kaniorowcy świętują! Zespół im. Wandy Kaniorowej obchodzi rocznicę 70 rocznicę powstania.
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO]
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO] Zazwyczaj kiedy jesteśmy bardzo spięci, zmęczeni albo po prostu wściekli, sięgamy po wypróbowane wcześniej metody, które mają nam pomóc w zmianie nastroju - szukamy wyciszenia, relaksu i odprężenia.
Pożegnanie dr Marka Gędka
Pożegnanie dr Marka Gędka Na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie pożegnano dzisiaj doktora Marka Gędka - dziennikarza, publicystę, wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)