Dziś są imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Mateusz Paśkucki  
dodane: 06-02-2018 02:59   |   wyświetleń: 988

36. rocznica Świdnickich Spacerów

Świdnickie Spacery to niezwykła i odważna forma protestu przeciwko kłamstwom komunistycznej propagandy. Mieszkańcy tego miasta po raz kolejny pokazali, że pamiętają o swojej historii.
36. rocznica Świdnickich Spacerówfot. Mateusz Paśkucki 
Dziś rozpoczęły się obchody 36. rocznicy Świdnickich Spacerów - niezwykłej formy protestu mieszkańców tego miasta przeciwko kłamstwom komunistycznej propagandy. Uroczystości zorganizowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku rozpoczęły się o godzinie 19:00 przy obelisku upamiętniającym Świdnickie Spacery, znajdującym się na placu przy fontannie. W tym miejscu nie zabrakło oczywiście przedstawicieli władz miejskich, członków NSZZ Solidarność, czy wreszcie tych, którzy osobiście uczestniczyli w tamtych protestach. Jak co roku - nie zabrakło symbolicznego spaceru ul. Niepodległości, nawiązującego do wydarzeń sprzed lat. O godz. 19:30 w sali kameralnej Centrum Kultury odbył się również koncert „Smak wolności” pod dyrekcją Marzeny Goc, w wykonaniu: Piotra Selima, chórów Arion, Salve Regis, św. Kingi, Tercji oraz chóru Gminy Kurów. Podczas imprezy mieliśmy przyjemność porozmawiać chwilę z Panem Andrzejem Wiśniochem - prezesem chóru Arion.
Lublin24.pl: Jak Pan ocenia inicjatywę obchodów Świdnickich Spacerów?
Andrzej Wiśnioch: Obchody Świdnickich Spacerów to bardzo dobry pomysł. Powiedziałbym, że jest to spełnienie obowiązku mówienia o historii, która stała się zaczynem naszej teraźniejszości. Historia powinna być w naszej pamięci, w naszej świadomości. To ona powinna uczyć przyszłości, dostarczać wzorców dla kolejnych pokoleń, które choć jej nie doświadczyły osobiście, to jednak powinny mieć świadomość swojej tożsamości, swoich korzeni. Kto może o Świdnickich Spacerach powiedzieć lepiej niż ich uczestnicy... W zdecydowanej większości osoby obecne na dzisiejszych obchodach - przed laty, pomimo PRL-owskich represji miały odwagę zamanifestowania sprzeciwu wobec władz, odwagę wyrażenia swojej tęsknoty do wolności. Pamiętajmy o tym.
Jak Pan wspomina tamten trudny okres?
Jestem świdniczaninem, więc historia naszego miasta nie jest mi obca. Moi rodzice byli wieloletnimi pracownikami WSK. Stąd tematy zakładu, miasta zawsze przewijały się w naszym życiu. W tamtym czasie studiowałem w Lublinie. Pamiętam strajki na lubelskich uczelniach – brałem w nich udział. Później wydarzenia stanu wojennego, Świdnickie Spacery itd. To wszystko utkwiło w mojej pamięci.
Co ciekawego mogliśmy dzisiaj usłyszeć w wykonaniu chóru Arion?
Dzisiejszy koncert  „Smak wolności” był finałem obchodów Świdnickich Spacerów. W koncercie  wystąpili: Piotr Selim, Chór Tercja, Chór Gminy Kurów - pod dyrekcją Bogdana Lipińskiego, połączone chóry Arion, Salve Regis, Św. Kingi - pod dyrekcją Marzeny Goc. Dodajmy, że Chór Arion i Chór Św. Kingi przygotowała do koncertu Magdalena Celińska.Rozmawiał: Mateusz Paśkucki
Foto: Mateusz Paśkucki

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Wsparcie ślubno-weselne cz. 2
Wsparcie ślubno-weselne cz. 2 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - "co dalej"? Ślub to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka - dla wielu kobiet jest ziszczeniem wieloletnich marzeń z dzieciństwa, dla mężczyzn oznacza poważne wejście w dorosłość i wzięcie odpowiedzialności za nową rodzinę. Ale co zrobić, aby okres narzeczeństwa i jednoczesnych przygotowań do ślubu nasuwał Nam na myśl same pozytywne i piękne wspomnienia? Mamy dla Was kilka praktycznych porad, jak zorganizować ślub i wesele, aby w międzyczasie nie zwariować i o niczym nie zapomnieć.
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - co dalej?
Kaniorowcy świętują!
Kaniorowcy świętują! Zespół im. Wandy Kaniorowej obchodzi rocznicę 70 rocznicę powstania.
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO]
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO] Zazwyczaj kiedy jesteśmy bardzo spięci, zmęczeni albo po prostu wściekli, sięgamy po wypróbowane wcześniej metody, które mają nam pomóc w zmianie nastroju - szukamy wyciszenia, relaksu i odprężenia.
Pożegnanie dr Marka Gędka
Pożegnanie dr Marka Gędka Na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie pożegnano dzisiaj doktora Marka Gędka - dziennikarza, publicystę, wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)