Dziś są imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii

Redakcja  / ES
dodane: 08-01-2018 21:24   |   wyświetleń: 498

Rok 2018 rokiem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Senat RP ustanowił rok 2018 rokiem 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
Rok 2018 rokiem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiegofot. kul.pl 

     Rok 2018 to nie tylko jubileusz setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym roku także KUL obchodzi swoje stulecie. 7 grudnia 2017 roku Senat Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2018, rokiem 100-lecia katolickiej uczelni. W uchwale czytamy: „W ciągu swojej 100-letniej historii KUL stał się jednym z najważniejszych ośrodków myśli katolickiej, wpływając na kształt nauki i kultury polskiej, zyskując szerokie uznanie w kraju i za granicą”. Za przyjęciem w/w uchwały głosowało 75 posłów, żaden z nich nie był przeciw, nikt też nie wstrzymał się od głosu.


     Obchody jubileuszu to nie tylko sesje naukowe. Władze Uniwersytetu organizują z tej okazji m.in. dziękczynną pielgrzymkę do grobu św. Jana Pawła II, koncerty w Filharmonii Lubelskiej czy Centrum Spotkania Kultur, a także światowy zjazd absolwentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.


     Poniżej przedstawiamy krotką historię uczelni oraz link do kalendarium obchodów jubileuszu:


     Założyciel uczelni i jednocześnie jej pierwszy rektor, ks. Idzi Radziszewski fundusze na założenie katolickiej uczelni zbierał wśród Polonii w Petersburgu. W 1918 roku za zgodą polskich biskupów i nuncjusza Stolicy Apostolskiej 27 lipca został powołany Uniwersytet Lubelski. Początkowo uczelnia korzystała z budynku seminarium duchownego, gdzie działały cztery wydziały: Teologiczny, Prawa Kanonicznego, Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych oraz Nauk Humanistycznych.


     W 1928 roku zmieniono nazwę na Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz przeniesiono go do podominikańskiego gmachu przy Al. Racławickich (obecnie gmach główny KUL). Rozwój uczelni przerwała niemiecka okupacja. W latach wojny w gmachu znajdował się szpital wojskowy, jednak wykładowcy prowadzili dla swoich studentów tajne komplety nauczania. W czasach PRL-u uczelnia była nieustannie inwigilowana przez SB. Nie przerwało to jednak jej rozwoju – nazywana była wyspą wolności czy oazą wolnej myśli. W latach siedemdziesiątych prowadził na niej wykłady przyszły papież Karol Wojtyła.


     W latach dwutysięcznych (rok 2005) uczelnia kolejny raz zmieniła swoją nazwę na Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Uczelnia ma charakter prywatny, jednak funkcjonuję na prawie uczelni państwowej.


      Obecnie na Uniwersytecie funkcjonuje siedem wydziałów miejscowych i jeden zamiejscowy.


zdjęcie: archiwum prywatne


http://www.kul.pl/kalendarium-jubileuszu,17992.html


Źródło: kul.pl


Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Niezwykłe odkrycie archeologiczne przy Placu Łokietka
Niezwykłe odkrycie archeologiczne przy Placu Łokietka Moneta znaleziona przy Placu Łokietka stawia pod znakiem zapytania datowanie początków osadnictwa na terenie Lublina.
The Beatles przejmą Lublin!
The Beatles przejmą Lublin! Pod koniec lipca w Lublinie po raz kolejny wybrzmią utwory Wielkiej Czwórki z Liverpoolu. Lubelscy Fani The Beatles zapraszają na Trzeci Międzynarodowy Zlot, jaki będzie miał miejsce w ostatni weekend lipca w Kozim Grodzie.
Bronowice przywitały wakacje
Bronowice przywitały wakacje W niedzielę mieszkańcy Bronowic świętowali zakończenie sezonu kulturalnego.
Niebo nad Lublinem - pogoda cotygodniowa
Niebo nad Lublinem - pogoda cotygodniowa Kto ucieszy się z wysokiej wilgotności powietrza?
Nie żyje dr Marek Gędek
Nie żyje dr Marek Gędek Dziś w Lublinie po długiej i ciężkiej chorobie zmarł dr Marek Gędek - wieloletni wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, przez wiele lat związany z Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Majdanku. Miał 53 lata.

Najczęściej czytane

Sprawczyni wypadku – antylopa
Sprawczyni wypadku – antylopa
Obywatel Tanzanii zjechał z jezdni i uderzył w drzewo, jak tłumaczył policjantom, chciał uniknąć zderzenia z antylopą. W wydychanym powietrzy miał 2 promile alkoholu.
Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
REDAKTOR NACZELNY
Cezary Potapczuk
tel. 790-881-081
cezary@lublin24.pl
Redaktor prowadząca
Aleksandra Drozdowska
tel. 512-24-21-24
aleksandra@lublin24.pl
Redaktor prowadząca
Ewelina Smalec
tel. 501-050-024
ewelina@lublin24.pl
Redaktor
Monika Blandyna Lewkowicz
tel. 501-92-24-24
monika@lublin24.pl
Reklama
Doradca Klienta Biznesowego
Katarzyna Ryzner
tel. 577-781-081
katarzyna@lublin24.pl
Doradca Klienta Biznesowego
Krzysztof Stefaniak
tel. 720-081-081
krzysztof@lublin24.pl
Dział Reklamy reklama@lublin24.pl

Dział Foto / Wideo
Mateusz Paśkucki
tel. 602-844-775
foto@lublin24.pl