Dziś są imieniny: Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Redakcja  / ES
dodane: 08-01-2018 21:24   |   wyświetleń: 699

Rok 2018 rokiem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Senat RP ustanowił rok 2018 rokiem 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
Rok 2018 rokiem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiegofot. kul.pl 

     Rok 2018 to nie tylko jubileusz setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym roku także KUL obchodzi swoje stulecie. 7 grudnia 2017 roku Senat Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2018, rokiem 100-lecia katolickiej uczelni. W uchwale czytamy: „W ciągu swojej 100-letniej historii KUL stał się jednym z najważniejszych ośrodków myśli katolickiej, wpływając na kształt nauki i kultury polskiej, zyskując szerokie uznanie w kraju i za granicą”. Za przyjęciem w/w uchwały głosowało 75 posłów, żaden z nich nie był przeciw, nikt też nie wstrzymał się od głosu.


     Obchody jubileuszu to nie tylko sesje naukowe. Władze Uniwersytetu organizują z tej okazji m.in. dziękczynną pielgrzymkę do grobu św. Jana Pawła II, koncerty w Filharmonii Lubelskiej czy Centrum Spotkania Kultur, a także światowy zjazd absolwentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.


     Poniżej przedstawiamy krotką historię uczelni oraz link do kalendarium obchodów jubileuszu:


     Założyciel uczelni i jednocześnie jej pierwszy rektor, ks. Idzi Radziszewski fundusze na założenie katolickiej uczelni zbierał wśród Polonii w Petersburgu. W 1918 roku za zgodą polskich biskupów i nuncjusza Stolicy Apostolskiej 27 lipca został powołany Uniwersytet Lubelski. Początkowo uczelnia korzystała z budynku seminarium duchownego, gdzie działały cztery wydziały: Teologiczny, Prawa Kanonicznego, Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych oraz Nauk Humanistycznych.


     W 1928 roku zmieniono nazwę na Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz przeniesiono go do podominikańskiego gmachu przy Al. Racławickich (obecnie gmach główny KUL). Rozwój uczelni przerwała niemiecka okupacja. W latach wojny w gmachu znajdował się szpital wojskowy, jednak wykładowcy prowadzili dla swoich studentów tajne komplety nauczania. W czasach PRL-u uczelnia była nieustannie inwigilowana przez SB. Nie przerwało to jednak jej rozwoju – nazywana była wyspą wolności czy oazą wolnej myśli. W latach siedemdziesiątych prowadził na niej wykłady przyszły papież Karol Wojtyła.


     W latach dwutysięcznych (rok 2005) uczelnia kolejny raz zmieniła swoją nazwę na Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Uczelnia ma charakter prywatny, jednak funkcjonuję na prawie uczelni państwowej.


      Obecnie na Uniwersytecie funkcjonuje siedem wydziałów miejscowych i jeden zamiejscowy.


zdjęcie: archiwum prywatne


http://www.kul.pl/kalendarium-jubileuszu,17992.html


Źródło: kul.pl


Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Wsparcie ślubno-weselne cz. 2
Wsparcie ślubno-weselne cz. 2 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - "co dalej"? Ślub to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka - dla wielu kobiet jest ziszczeniem wieloletnich marzeń z dzieciństwa, dla mężczyzn oznacza poważne wejście w dorosłość i wzięcie odpowiedzialności za nową rodzinę. Ale co zrobić, aby okres narzeczeństwa i jednoczesnych przygotowań do ślubu nasuwał Nam na myśl same pozytywne i piękne wspomnienia? Mamy dla Was kilka praktycznych porad, jak zorganizować ślub i wesele, aby w międzyczasie nie zwariować i o niczym nie zapomnieć.
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - co dalej?
Kaniorowcy świętują!
Kaniorowcy świętują! Zespół im. Wandy Kaniorowej obchodzi rocznicę 70 rocznicę powstania.
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO]
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO] Zazwyczaj kiedy jesteśmy bardzo spięci, zmęczeni albo po prostu wściekli, sięgamy po wypróbowane wcześniej metody, które mają nam pomóc w zmianie nastroju - szukamy wyciszenia, relaksu i odprężenia.
Pożegnanie dr Marka Gędka
Pożegnanie dr Marka Gędka Na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie pożegnano dzisiaj doktora Marka Gędka - dziennikarza, publicystę, wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)