Dziś są imieniny: Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Redakcja  / JM
dodane: 11-01-2018 22:03   |   wyświetleń: 952

Przypominamy: od 1 marca 2018 wchodzi w życie ustawa o zakazie handlu w niedzielę.

24 listopada została uchwalona ustawa o zakazie handlu w niedziele, święta oraz w niektóre inne dni. Od 1 marca będą to dwie niedziele w miesiącu- pierwsza i ostatnia.
Przypominamy: od 1 marca 2018 wchodzi w życie ustawa o zakazie handlu w niedzielę. 


     24 listopada została uchwalona ustawa o zakazie handlu w niedziele, święta oraz w niektóre inne dni. Od 1 marca będą to dwie niedziele w miesiącu- pierwsza i ostatnia. W 2019 roku handlowa będzie tylko ostatnia niedziela każdego miesiąca, natomiast w 2020 roku ma obowiązywać całkowity zakaz handlu w niedzielę.


     Ustawa mówi o ograniczeniu handlu oraz wykonywaniu czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta oraz w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 254 posłów, 156 było przeciwko, od głosu wstrzymało się 23.


     Ustawa przewiduje także pewne zezwolenia. Zakaz nie będzie obowiązywał sklepów internetowych, kwiaciarni, aptek, stacji paliw, placówek, gdzie przeważa działalność na handlu pamiątkami i dewocjonaliami. Zgodę na handel będą posiadać także na terenie rolno- spożywczych rynków hurtowych oraz cukiernie, lodziarnie i piekarnie. W tej ostatniej kwestii ustawę może obejść wiele supermarketów, które posiadają swoje piekarnie. Teraz nasuwa się pytanie czy w marcu w niedzielę ustawowo zakazującą handlu zobaczymy otwarte supermarkety, które w praktyce powinny być zamknięte.

Uchwalona ustawa przewiduje karę grzywny za złamanie zakazu handlu w wysokości od 1 tys. do 100 tys. zł.


     Zdania obywateli co do zakazu handlu w niedziele są odmienne i różnorodne. Jedni cieszą się, że wolny czas spędzą z rodziną, natomiast drudzy nie wyobrażają sobie spędzania wolnego czasu poza miejscem innym niż galeria handlowa. Młodzi, którzy w weekendy mogli sobie dorobić ubolewają nad mniejszą wypłatą.

Z racji, że zdania są podzielone, zadaliśmy pytania kobietom pracującym w galerii handlowej Olimp, co myślą na temat tej ustawy, czy mocno wpłynie ona na ich życie i co najważniejsze czy zmniejszy się ich wynagrodzenie.


Studentka ucząca się zaocznie, zatrudniona na umowie zlecenie, mówi: „Cieszę się wolnymi niedzielami, będę mogła spędzić ten czas z rodziną i przyjaciółmi. Od poniedziałku do piątku pracuje, w soboty mam szkołę, jeden dzień w tygodniu wolny tak naprawdę od wszystkiego jest potrzebny, chociażby żeby odpocząć. Na moją wypłatę nie wpłynie to ani trochę, ponieważ godziny, które trzeba przepracować będą rozłożone na tygodniu.”


Kobieta zatrudniona na umowie o pracę, matka dwójki dzieci, odpowiada: „Na pewno się cieszę, bo spędzę czas wolny z dziećmi, które w niedzielę także mają wolne od szkoły. Na moje wynagrodzenie ta ustawa na pewno nie wpłynie, ponieważ wymiar godzin, który trzeba przepracować na etacie będzie rozłożony na tygodniu. To może być jedyny minus, że w tygodniu dzieci będą mnie widzieć mniej, a większość obowiązków spadnie na męża. Niektórzy martwią się, że będzie redukcja etatów, ale jeśli w niedzielę sklepy będą pozamykane to bardzo możliwe, że ruch nasili się w soboty i poniedziałki. Na razie możemy tylko gdybać, zobaczymy jak to będzie wyglądać w praktyce.”


     Jak widać dwie Panie cieszą się wolną niedzielą, zdają też sobie sprawę, że odbije się to na ich pracy w tygodniu. Pozostaje nam czekać do marca i obserwować jak to się przyjmie w praktyce.


Źródło: sejm.gov.pl i materiały własne


Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Wsparcie ślubno-weselne cz. 2
Wsparcie ślubno-weselne cz. 2 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - "co dalej"? Ślub to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka - dla wielu kobiet jest ziszczeniem wieloletnich marzeń z dzieciństwa, dla mężczyzn oznacza poważne wejście w dorosłość i wzięcie odpowiedzialności za nową rodzinę. Ale co zrobić, aby okres narzeczeństwa i jednoczesnych przygotowań do ślubu nasuwał Nam na myśl same pozytywne i piękne wspomnienia? Mamy dla Was kilka praktycznych porad, jak zorganizować ślub i wesele, aby w międzyczasie nie zwariować i o niczym nie zapomnieć.
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - co dalej?
Kaniorowcy świętują!
Kaniorowcy świętują! Zespół im. Wandy Kaniorowej obchodzi rocznicę 70 rocznicę powstania.
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO]
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO] Zazwyczaj kiedy jesteśmy bardzo spięci, zmęczeni albo po prostu wściekli, sięgamy po wypróbowane wcześniej metody, które mają nam pomóc w zmianie nastroju - szukamy wyciszenia, relaksu i odprężenia.
Pożegnanie dr Marka Gędka
Pożegnanie dr Marka Gędka Na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie pożegnano dzisiaj doktora Marka Gędka - dziennikarza, publicystę, wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)