Dziś są imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii

Redakcja  / JM
dodane: 11-01-2018 22:03   |   wyświetleń: 760

Przypominamy: od 1 marca 2018 wchodzi w życie ustawa o zakazie handlu w niedzielę.

24 listopada została uchwalona ustawa o zakazie handlu w niedziele, święta oraz w niektóre inne dni. Od 1 marca będą to dwie niedziele w miesiącu- pierwsza i ostatnia.
Przypominamy: od 1 marca 2018 wchodzi w życie ustawa o zakazie handlu w niedzielę. 


     24 listopada została uchwalona ustawa o zakazie handlu w niedziele, święta oraz w niektóre inne dni. Od 1 marca będą to dwie niedziele w miesiącu- pierwsza i ostatnia. W 2019 roku handlowa będzie tylko ostatnia niedziela każdego miesiąca, natomiast w 2020 roku ma obowiązywać całkowity zakaz handlu w niedzielę.


     Ustawa mówi o ograniczeniu handlu oraz wykonywaniu czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta oraz w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 254 posłów, 156 było przeciwko, od głosu wstrzymało się 23.


     Ustawa przewiduje także pewne zezwolenia. Zakaz nie będzie obowiązywał sklepów internetowych, kwiaciarni, aptek, stacji paliw, placówek, gdzie przeważa działalność na handlu pamiątkami i dewocjonaliami. Zgodę na handel będą posiadać także na terenie rolno- spożywczych rynków hurtowych oraz cukiernie, lodziarnie i piekarnie. W tej ostatniej kwestii ustawę może obejść wiele supermarketów, które posiadają swoje piekarnie. Teraz nasuwa się pytanie czy w marcu w niedzielę ustawowo zakazującą handlu zobaczymy otwarte supermarkety, które w praktyce powinny być zamknięte.

Uchwalona ustawa przewiduje karę grzywny za złamanie zakazu handlu w wysokości od 1 tys. do 100 tys. zł.


     Zdania obywateli co do zakazu handlu w niedziele są odmienne i różnorodne. Jedni cieszą się, że wolny czas spędzą z rodziną, natomiast drudzy nie wyobrażają sobie spędzania wolnego czasu poza miejscem innym niż galeria handlowa. Młodzi, którzy w weekendy mogli sobie dorobić ubolewają nad mniejszą wypłatą.

Z racji, że zdania są podzielone, zadaliśmy pytania kobietom pracującym w galerii handlowej Olimp, co myślą na temat tej ustawy, czy mocno wpłynie ona na ich życie i co najważniejsze czy zmniejszy się ich wynagrodzenie.


Studentka ucząca się zaocznie, zatrudniona na umowie zlecenie, mówi: „Cieszę się wolnymi niedzielami, będę mogła spędzić ten czas z rodziną i przyjaciółmi. Od poniedziałku do piątku pracuje, w soboty mam szkołę, jeden dzień w tygodniu wolny tak naprawdę od wszystkiego jest potrzebny, chociażby żeby odpocząć. Na moją wypłatę nie wpłynie to ani trochę, ponieważ godziny, które trzeba przepracować będą rozłożone na tygodniu.”


Kobieta zatrudniona na umowie o pracę, matka dwójki dzieci, odpowiada: „Na pewno się cieszę, bo spędzę czas wolny z dziećmi, które w niedzielę także mają wolne od szkoły. Na moje wynagrodzenie ta ustawa na pewno nie wpłynie, ponieważ wymiar godzin, który trzeba przepracować na etacie będzie rozłożony na tygodniu. To może być jedyny minus, że w tygodniu dzieci będą mnie widzieć mniej, a większość obowiązków spadnie na męża. Niektórzy martwią się, że będzie redukcja etatów, ale jeśli w niedzielę sklepy będą pozamykane to bardzo możliwe, że ruch nasili się w soboty i poniedziałki. Na razie możemy tylko gdybać, zobaczymy jak to będzie wyglądać w praktyce.”


     Jak widać dwie Panie cieszą się wolną niedzielą, zdają też sobie sprawę, że odbije się to na ich pracy w tygodniu. Pozostaje nam czekać do marca i obserwować jak to się przyjmie w praktyce.


Źródło: sejm.gov.pl i materiały własne


Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Niezwykłe odkrycie archeologiczne przy Placu Łokietka
Niezwykłe odkrycie archeologiczne przy Placu Łokietka Moneta znaleziona przy Placu Łokietka stawia pod znakiem zapytania datowanie początków osadnictwa na terenie Lublina.
The Beatles przejmą Lublin!
The Beatles przejmą Lublin! Pod koniec lipca w Lublinie po raz kolejny wybrzmią utwory Wielkiej Czwórki z Liverpoolu. Lubelscy Fani The Beatles zapraszają na Trzeci Międzynarodowy Zlot, jaki będzie miał miejsce w ostatni weekend lipca w Kozim Grodzie.
Bronowice przywitały wakacje
Bronowice przywitały wakacje W niedzielę mieszkańcy Bronowic świętowali zakończenie sezonu kulturalnego.
Niebo nad Lublinem - pogoda cotygodniowa
Niebo nad Lublinem - pogoda cotygodniowa Kto ucieszy się z wysokiej wilgotności powietrza?
Nie żyje dr Marek Gędek
Nie żyje dr Marek Gędek Dziś w Lublinie po długiej i ciężkiej chorobie zmarł dr Marek Gędek - wieloletni wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, przez wiele lat związany z Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Majdanku. Miał 53 lata.

Najczęściej czytane

Sprawczyni wypadku – antylopa
Sprawczyni wypadku – antylopa
Obywatel Tanzanii zjechał z jezdni i uderzył w drzewo, jak tłumaczył policjantom, chciał uniknąć zderzenia z antylopą. W wydychanym powietrzy miał 2 promile alkoholu.
Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
REDAKTOR NACZELNY
Cezary Potapczuk
tel. 790-881-081
cezary@lublin24.pl
Redaktor prowadząca
Aleksandra Drozdowska
tel. 512-24-21-24
aleksandra@lublin24.pl
Redaktor prowadząca
Ewelina Smalec
tel. 501-050-024
ewelina@lublin24.pl
Redaktor
Monika Blandyna Lewkowicz
tel. 501-92-24-24
monika@lublin24.pl
Reklama
Doradca Klienta Biznesowego
Katarzyna Ryzner
tel. 577-781-081
katarzyna@lublin24.pl
Doradca Klienta Biznesowego
Krzysztof Stefaniak
tel. 720-081-081
krzysztof@lublin24.pl
Dział Reklamy reklama@lublin24.pl

Dział Foto / Wideo
Mateusz Paśkucki
tel. 602-844-775
foto@lublin24.pl