Dziś są imieniny: Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Redakcja  
dodane: 10-01-2018 18:23   |   wyświetleń: 584

Po zielonym liściu klonu poznacie młodego kierowcę

Dwuletni okres próbny, obowiązkowy kurs doszkalający i limit prędkości to tylko niektóre z przepisów, jakie obowiązywać będą tych, którzy odbiorą prawo jazdy po 4 czerwca. Co jeszcze się zmieni?
Po zielonym liściu klonu poznacie młodego kierowcę 


     W życie wchodzi nowelizacja przepisów, która najbardziej dotknie młodych kierowców. Zgodnie z zapisami ustawy młody kierowca, który po raz pierwszy zdobędzie prawo jazdy kategorii B będzie podlegał dwuletniemu okresowi próbnemu. Licznik wystartuje w momencie odebrania przez kierowcę dokumentu prawa jazdy.


Kurs doszkalający


     Pomiędzy 4. a 8. miesiącem od momentu odebrania prawa jazdy młody kierowca musi przejść kursy doszkalające z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dwugodzinne zajęcia teoretyczne obejmą informacje na temat czynników mających wpływ na bezpieczeństwo w ruchu, problematykę wypadków drogowych oraz psychologiczny aspekt kierowania pojazdem. Będą je przeprowadzać wojewódzkie ośrodki szkolenia kierowców. Natomiast ośrodki doskonalenia techniki jazdy przeprowadzą praktyczne szkolenie. W godzinę kierowcy dowiedzą się o niebezpieczeństwach wynikających z nadmiernej i niedostosowanej do warunków panujących na drodze prędkości. Udział w kursie, jak i w szkoleniu będzie odpłatny.


Nie za szybko


     Ustawodawca nałożył na młodych kierowców limit prędkości. Przed upływem 8 miesięcy okresu próbnego będą go obowiązywały rygorystyczne ograniczenia prędkości. Kierowca w okresie próbnym nie będzie mógł przekroczyć prędkości 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza nim i 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej.


Przez 8 miesięcy kierowca bez pracy


     Przez 8 miesięcy osoba, która odebrała prawo jazdy nie będzie mogła podjąć pracy w zawodzie kierowcy i osobiście wykonywać działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu. Przepis ten zamknie więc drogę do zatrudnienia chociażby osobom, które będą chciały podjąć pracę jako dostawca pizzy czy kurier.


Zielony liść


     Młodzi kierowcy będą mogli się poruszać po drogach dopiero wówczas, gdy samochód, którym kierują będzie w specjalny sposób oznakowany. O co chodzi? Kierowca poddany okresowi próbnemu, przez pierwszych osiem miesięcy, będzie musiał mieć naklejoną z przodu i z tyłu białą naklejkę z zielonym liściem klonu.

Gdy w czasie trwania okresu próbnego kierowca popełni dwa wykroczenia ukarane mandatem lub prawomocnym wyrokiem sądu, okres próby może zostać wydłużony. Od 4 czerwca wchodzą w życie także przepisy dotyczące punktów karnych u „starych” kierowców. O tym, co ulegnie zmianie, poinformujemy Państwa w oddzielnym artykule.


Źródło: wlukowie.pl

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Wsparcie ślubno-weselne cz. 2
Wsparcie ślubno-weselne cz. 2 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - "co dalej"? Ślub to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka - dla wielu kobiet jest ziszczeniem wieloletnich marzeń z dzieciństwa, dla mężczyzn oznacza poważne wejście w dorosłość i wzięcie odpowiedzialności za nową rodzinę. Ale co zrobić, aby okres narzeczeństwa i jednoczesnych przygotowań do ślubu nasuwał Nam na myśl same pozytywne i piękne wspomnienia? Mamy dla Was kilka praktycznych porad, jak zorganizować ślub i wesele, aby w międzyczasie nie zwariować i o niczym nie zapomnieć.
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - co dalej?
Kaniorowcy świętują!
Kaniorowcy świętują! Zespół im. Wandy Kaniorowej obchodzi rocznicę 70 rocznicę powstania.
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO]
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO] Zazwyczaj kiedy jesteśmy bardzo spięci, zmęczeni albo po prostu wściekli, sięgamy po wypróbowane wcześniej metody, które mają nam pomóc w zmianie nastroju - szukamy wyciszenia, relaksu i odprężenia.
Pożegnanie dr Marka Gędka
Pożegnanie dr Marka Gędka Na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie pożegnano dzisiaj doktora Marka Gędka - dziennikarza, publicystę, wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)