Dziś są imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii

Redakcja  
dodane: 10-01-2018 18:23   |   wyświetleń: 458

Po zielonym liściu klonu poznacie młodego kierowcę

Dwuletni okres próbny, obowiązkowy kurs doszkalający i limit prędkości to tylko niektóre z przepisów, jakie obowiązywać będą tych, którzy odbiorą prawo jazdy po 4 czerwca. Co jeszcze się zmieni?
Po zielonym liściu klonu poznacie młodego kierowcę 


     W życie wchodzi nowelizacja przepisów, która najbardziej dotknie młodych kierowców. Zgodnie z zapisami ustawy młody kierowca, który po raz pierwszy zdobędzie prawo jazdy kategorii B będzie podlegał dwuletniemu okresowi próbnemu. Licznik wystartuje w momencie odebrania przez kierowcę dokumentu prawa jazdy.


Kurs doszkalający


     Pomiędzy 4. a 8. miesiącem od momentu odebrania prawa jazdy młody kierowca musi przejść kursy doszkalające z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dwugodzinne zajęcia teoretyczne obejmą informacje na temat czynników mających wpływ na bezpieczeństwo w ruchu, problematykę wypadków drogowych oraz psychologiczny aspekt kierowania pojazdem. Będą je przeprowadzać wojewódzkie ośrodki szkolenia kierowców. Natomiast ośrodki doskonalenia techniki jazdy przeprowadzą praktyczne szkolenie. W godzinę kierowcy dowiedzą się o niebezpieczeństwach wynikających z nadmiernej i niedostosowanej do warunków panujących na drodze prędkości. Udział w kursie, jak i w szkoleniu będzie odpłatny.


Nie za szybko


     Ustawodawca nałożył na młodych kierowców limit prędkości. Przed upływem 8 miesięcy okresu próbnego będą go obowiązywały rygorystyczne ograniczenia prędkości. Kierowca w okresie próbnym nie będzie mógł przekroczyć prędkości 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza nim i 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej.


Przez 8 miesięcy kierowca bez pracy


     Przez 8 miesięcy osoba, która odebrała prawo jazdy nie będzie mogła podjąć pracy w zawodzie kierowcy i osobiście wykonywać działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu. Przepis ten zamknie więc drogę do zatrudnienia chociażby osobom, które będą chciały podjąć pracę jako dostawca pizzy czy kurier.


Zielony liść


     Młodzi kierowcy będą mogli się poruszać po drogach dopiero wówczas, gdy samochód, którym kierują będzie w specjalny sposób oznakowany. O co chodzi? Kierowca poddany okresowi próbnemu, przez pierwszych osiem miesięcy, będzie musiał mieć naklejoną z przodu i z tyłu białą naklejkę z zielonym liściem klonu.

Gdy w czasie trwania okresu próbnego kierowca popełni dwa wykroczenia ukarane mandatem lub prawomocnym wyrokiem sądu, okres próby może zostać wydłużony. Od 4 czerwca wchodzą w życie także przepisy dotyczące punktów karnych u „starych” kierowców. O tym, co ulegnie zmianie, poinformujemy Państwa w oddzielnym artykule.


Źródło: wlukowie.pl

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Niezwykłe odkrycie archeologiczne przy Placu Łokietka
Niezwykłe odkrycie archeologiczne przy Placu Łokietka Moneta znaleziona przy Placu Łokietka stawia pod znakiem zapytania datowanie początków osadnictwa na terenie Lublina.
The Beatles przejmą Lublin!
The Beatles przejmą Lublin! Pod koniec lipca w Lublinie po raz kolejny wybrzmią utwory Wielkiej Czwórki z Liverpoolu. Lubelscy Fani The Beatles zapraszają na Trzeci Międzynarodowy Zlot, jaki będzie miał miejsce w ostatni weekend lipca w Kozim Grodzie.
Bronowice przywitały wakacje
Bronowice przywitały wakacje W niedzielę mieszkańcy Bronowic świętowali zakończenie sezonu kulturalnego.
Niebo nad Lublinem - pogoda cotygodniowa
Niebo nad Lublinem - pogoda cotygodniowa Kto ucieszy się z wysokiej wilgotności powietrza?
Nie żyje dr Marek Gędek
Nie żyje dr Marek Gędek Dziś w Lublinie po długiej i ciężkiej chorobie zmarł dr Marek Gędek - wieloletni wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, przez wiele lat związany z Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Majdanku. Miał 53 lata.

Najczęściej czytane

Sprawczyni wypadku – antylopa
Sprawczyni wypadku – antylopa
Obywatel Tanzanii zjechał z jezdni i uderzył w drzewo, jak tłumaczył policjantom, chciał uniknąć zderzenia z antylopą. W wydychanym powietrzy miał 2 promile alkoholu.
Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
REDAKTOR NACZELNY
Cezary Potapczuk
tel. 790-881-081
cezary@lublin24.pl
Redaktor prowadząca
Aleksandra Drozdowska
tel. 512-24-21-24
aleksandra@lublin24.pl
Redaktor prowadząca
Ewelina Smalec
tel. 501-050-024
ewelina@lublin24.pl
Redaktor
Monika Blandyna Lewkowicz
tel. 501-92-24-24
monika@lublin24.pl
Reklama
Doradca Klienta Biznesowego
Katarzyna Ryzner
tel. 577-781-081
katarzyna@lublin24.pl
Doradca Klienta Biznesowego
Krzysztof Stefaniak
tel. 720-081-081
krzysztof@lublin24.pl
Dział Reklamy reklama@lublin24.pl

Dział Foto / Wideo
Mateusz Paśkucki
tel. 602-844-775
foto@lublin24.pl