Dziś są imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Bartosz Leśkiewicz  
dodane: 30-04-2018 12:55   |   wyświetleń: 589

Złomiarze okradli oo. Dominikanów

Wyłamane zawiasy, zniszczone obejmy i rynny wiszące tylko do połowy. Taki obraz ujrzeli dziś nad ranem mnisi z klasztoru oo. Dominikanów na lubelskiej starówce. Jak się okazuje, nie jest to pierwsze tego typu włamanie.
Złomiarze okradli oo. Dominikanówfot. Mateusz Paśkucki 

Do włamania doszło dzisiaj w nocy. Rabusie dostali się na teren klasztoru od strony skarpy, przez sąsiednie podwórko, wyłamując zawiasy w furtce odgradzającej teren od remontu kościoła. Około północy jeden z zakonników usłyszał hałasy dobiegające z jednego z krużganków. Jego obecność spłoszyła włamywaczy, którzy zdążyli już zdemontować do połowy zdobione, miedziane rynny, instalowane na ścianach świątyni. W przeciwieństwie do poprzednich plastikowych rynien, nowe miały stanowić prawdziwą ozdobę fasady kościoła.

Przeor klasztoru – ojciec Grzegorz Kluz, szacuje straty na 15 tys. zł. Nie jest to tylko kradzież mienia kościoła, jest to przede wszystkim kradzież, która dotyczy tych wszystkich, którzy nas wspierają i ofiarują datki na remont bazyliki. - dodaje.

Obecnie sprawą zajmuje się policja. Ujęcie włamywaczy okazuje się nie być tak łatwe, jakby to mogło się wydawać. Choć do kradzieży doszło w samym sercu starego miasta, teren klasztoru nie jest w żaden sposób monitorowany. W pobliżu znajduje się tylko jedna kamera na rogu ul. Złotej i Archidiakońskiej. Ta jednak nie zarejestrowała zdarzenia.

Nie jest to pierwsze tego typu włamanie. W okresie świąt Wielkanocnych miała miejsce podobna kradzież. Ojciec Kluz podejrzewa, że mogą za tym stać te same osoby. Póki co policji nie udało się ująć włamywaczy.
Prawdopodobnie złodzieje będą teraz usiłowali sprzedać łup na skupie złomu. Nie będzie to jednak takie proste: - Gołym okiem widać, że zdobione rynny muszą pochodzić z kradzieży - komentuje przeor.

Jak zatem Dominikanie mają zamiar ustrzec się przed kolejnymi kradzieżami? Odpowiedzią jest wewnętrzny monitoring, który w najbliższym czasie zostanie zainstalowany na terenie całego klasztoru. Jego obsługą mają zająć się sami zakonnicy. Innym sposobem ma być pozostawienie rynien do połowy plastikowymi. Jest to jednak rozwiązanie doraźne, co gorsza nie poprawia ono rewitalizowanego wizerunku bazyliki.

Video

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Wsparcie ślubno-weselne cz. 2
Wsparcie ślubno-weselne cz. 2 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - "co dalej"? Ślub to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka - dla wielu kobiet jest ziszczeniem wieloletnich marzeń z dzieciństwa, dla mężczyzn oznacza poważne wejście w dorosłość i wzięcie odpowiedzialności za nową rodzinę. Ale co zrobić, aby okres narzeczeństwa i jednoczesnych przygotowań do ślubu nasuwał Nam na myśl same pozytywne i piękne wspomnienia? Mamy dla Was kilka praktycznych porad, jak zorganizować ślub i wesele, aby w międzyczasie nie zwariować i o niczym nie zapomnieć.
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - co dalej?
Kaniorowcy świętują!
Kaniorowcy świętują! Zespół im. Wandy Kaniorowej obchodzi rocznicę 70 rocznicę powstania.
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO]
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO] Zazwyczaj kiedy jesteśmy bardzo spięci, zmęczeni albo po prostu wściekli, sięgamy po wypróbowane wcześniej metody, które mają nam pomóc w zmianie nastroju - szukamy wyciszenia, relaksu i odprężenia.
Pożegnanie dr Marka Gędka
Pożegnanie dr Marka Gędka Na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie pożegnano dzisiaj doktora Marka Gędka - dziennikarza, publicystę, wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)