Dziś są imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny

Bartosz Leśkiewicz  
dodane: 30-04-2018 12:55   |   wyświetleń: 380

Złomiarze okradli oo. Dominikanów

Wyłamane zawiasy, zniszczone obejmy i rynny wiszące tylko do połowy. Taki obraz ujrzeli dziś nad ranem mnisi z klasztoru oo. Dominikanów na lubelskiej starówce. Jak się okazuje, nie jest to pierwsze tego typu włamanie.
Złomiarze okradli oo. Dominikanówfoto. Mateusz Paśkucki 

Do włamania doszło dzisiaj w nocy. Rabusie dostali się na teren klasztoru od strony skarpy, przez sąsiednie podwórko, wyłamując zawiasy w furtce odgradzającej teren od remontu kościoła. Około północy jeden z zakonników usłyszał hałasy dobiegające z jednego z krużganków. Jego obecność spłoszyła włamywaczy, którzy zdążyli już zdemontować do połowy zdobione, miedziane rynny, instalowane na ścianach świątyni. W przeciwieństwie do poprzednich plastikowych rynien, nowe miały stanowić prawdziwą ozdobę fasady kościoła.

Przeor klasztoru – ojciec Grzegorz Kluz, szacuje straty na 15 tys. zł. Nie jest to tylko kradzież mienia kościoła, jest to przede wszystkim kradzież, która dotyczy tych wszystkich, którzy nas wspierają i ofiarują datki na remont bazyliki. - dodaje.

Obecnie sprawą zajmuje się policja. Ujęcie włamywaczy okazuje się nie być tak łatwe, jakby to mogło się wydawać. Choć do kradzieży doszło w samym sercu starego miasta, teren klasztoru nie jest w żaden sposób monitorowany. W pobliżu znajduje się tylko jedna kamera na rogu ul. Złotej i Archidiakońskiej. Ta jednak nie zarejestrowała zdarzenia.

Nie jest to pierwsze tego typu włamanie. W okresie świąt Wielkanocnych miała miejsce podobna kradzież. Ojciec Kluz podejrzewa, że mogą za tym stać te same osoby. Póki co policji nie udało się ująć włamywaczy.
Prawdopodobnie złodzieje będą teraz usiłowali sprzedać łup na skupie złomu. Nie będzie to jednak takie proste: - Gołym okiem widać, że zdobione rynny muszą pochodzić z kradzieży - komentuje przeor.

Jak zatem Dominikanie mają zamiar ustrzec się przed kolejnymi kradzieżami? Odpowiedzią jest wewnętrzny monitoring, który w najbliższym czasie zostanie zainstalowany na terenie całego klasztoru. Jego obsługą mają zająć się sami zakonnicy. Innym sposobem ma być pozostawienie rynien do połowy plastikowymi. Jest to jednak rozwiązanie doraźne, co gorsza nie poprawia ono rewitalizowanego wizerunku bazyliki.

Video

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Cześć, jestem Ubrzeg!
Cześć, jestem Ubrzeg! Dawno temu miałem wypadek. Od tamtej pory moje nóżki nie do końca działają tak jak powinny. Może na świecie jest ktoś kto pokocha mnie pomimo mojej niepełnosprawności?
Już jutro ruszają KULturalia – zobacz kto zagra na ...
Już jutro ruszają KULturalia – zobacz kto zagra na Placu Teatralnym przy CSK W tym roku po raz pierwszy Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II zorganizował własne koncerty.
Kurtki z granicy
Kurtki z granicy Prawie 500 nowych kurtek otrzymają podopieczni lubelskiego PCK. Ubrania nie pochodzą od darczyńców, a z Krajowej Administracji Skarbowej.
Lublin otwarty na wolontariuszy zza Buga
Lublin otwarty na wolontariuszy zza Buga Lublin rozpoczyna współpracę z wolontariuszami z Ukrainy. Młodzi Ukraińcy pojawią się w Kozim Grodzie w ramach Wolontariatu Europejskiego Erasmus +, dzięki wygranej w projekcie "Interculture: International volungteering for city culture".
Rowerowe disco
Rowerowe disco Rowerzyści i rowerzystki przejadą przez miasto w rytmie disco.

Napisz do mnie

kontakt

Najczęściej czytane

Sprawczyni wypadku – antylopa
Sprawczyni wypadku – antylopa
Obywatel Tanzanii zjechał z jezdni i uderzył w drzewo, jak tłumaczył policjantom, chciał uniknąć zderzenia z antylopą. W wydychanym powietrzy miał 2 promile alkoholu.
Reklamy

Czeka na nowego Pana

Cześć, jestem Ubrzeg!

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
REDAKTOR NACZELNY
Cezary Potapczuk
tel. 790-881-081
cezary@lublin24.pl
Redaktor prowadząca
Aleksandra Drozdowska
tel. 512-24-21-24
aleksandra@lublin24.pl
Redaktor prowadząca
Ewelina Smalec
tel. 501-050-024
ewelina@lublin24.pl
Redaktor
Monika Blandyna Lewkowicz
tel. 501-92-24-24
monika@lublin24.pl
Redaktor
Joanna Mazurek
tel. 501-93-24-24
joanna@lublin24.pl
Reklama
Doradca Klienta Biznesowego
Katarzyna Ryzner
tel. 577-781-081
katarzyna@lublin24.pl
Doradca Klienta Biznesowego
Krzysztof Stefaniak
tel. 720-081-081
krzysztof@lublin24.pl
Dział Reklamy reklama@lublin24.pl

Dział Foto / Wideo
Mateusz Paśkucki
tel. 602-844-775
foto@lublin24.pl