Dziś są imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny

Mateusz Paśkucki  
dodane: 25-02-2018 15:02   |   wyświetleń: 1137

W Lublinie powstanie pomnik bł. ks. Emiliana Kowcza, "Proboszcza Majdanka"

Pomnik pochodzącego z Ukrainy greckokatolickiego księdza, błogosławionego Emiliana Kowcza, stanie w Lublinie.
W Lublinie powstanie pomnik bł. ks. Emiliana Kowcza, fot. internet 
Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta Lublin jednogłośnie przyjęto uchwałę o wyrażeniu zgody na budowę pomnika błogosławionego księdza Emiliana Kowcza, który ma powstać z inicjatywy lubelskiej Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza. Uzasadnienie uchwały głosi, iż: "Jego postawa otwartości na każdego człowieka, bez względu na narodowość i wyznanie znalazła szczególny wyraz w trudnych latach wojny. Podczas pobytu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym na Majdanku Emilian Kowcz zachował ducha ofiarności, przez cały czas sprawował posługę kapłańską, a za swoją niezłomną postawę otrzymał przydomek proboszcza Majdanka".

Podczas sesji podkreślono fakt, że ks. Kowcz jest symbolem pojednania i zgody między ludźmi.
Uzasadnienie uchwały wskazuje także, iż: "Jego pomnik będzie uhonorowaniem osoby, która swoją postawą dawała świadectwo wiary w człowieka i pozostawała wierna wartościom ewangelicznym oraz zasadom etyki w ekstremalnych warunkach obozowych".

Konsul generalny Ukrainy w Lublinie - Wasyl Pawluk podziękował lubelskim radnym za poparcie inicjatywy budowy pomnika i podkreślił, że: "Ten człowiek zginął w niemieckim obozie, który był na terenie Lublina i właśnie On łączy wszystkie narody - i Polaków, i Żydów, i Ukraińców i inne narodowości, które przebywały wtedy w tych obozach. Dzisiaj radni miasta Lublina pokazali, że my jesteśmy razem... Razem na prawdzie. Razem, kiedy człowiek postępuje z dobrej strony". Wasyl Pawluk powiedział także, że: "Teraz też mamy takie trudne momenty w naszej historii, ale ja mam nadzieję, że my będziemy rozmawiać dalej, będziemy to wszystko wyjaśniać, i prawda musi być, i tą kropkę nad >>i<< postawimy".

Pomnik ma powstać w pobliżu Państwowego Muzeum na Majdanku. Koncepcję monumentu opracował wybitny rzeźbiarz z Kijowa, Aleksander Diaczenko - wysoka na 2,5 m postać, wykuta z granitu, próbuje podnieść ciężar (kamienną bryłę).

Na pomniku zostanie wyryty - po polsku, ukraińsku i hebrajsku - fragment listu, który ks. Kowcz napisał do swojej rodziny, przebywając w obozie na Majdanku. Prosił w nim, aby nie podejmowano wysiłków w celu jego uwolnienia - poinformował ks. Stefan Batruch, prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza.

Koszt pomnika będzie oscylował w granicach 1 mln zł. Fundusze mają pochodzić ze zbiórki społecznej. Monument ma być gotowy pod koniec tego roku, bądź na początku przyszłego. W 2019 r. przypada 75. rocznica śmierci bł. ks. Emiliana Kowcza.

Video

Komentowane

Brawo władze :) (2018-02-25 18:23) 86 99   |   zgłoś do usunięcia
Popieram - to wartościowy człowiek był. I trzeba to uszanować. Ukraińcy jako naród to mili, sympatyczni i pracowici ludzie. Podobni do Polaków zresztą. Ludzie na dole są w 99% w porządku - tylko góra (władze) zawsze mieszają!
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Wsparcie ślubno-weselne cz. 2
Wsparcie ślubno-weselne cz. 2 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - "co dalej"? Ślub to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka - dla wielu kobiet jest ziszczeniem wieloletnich marzeń z dzieciństwa, dla mężczyzn oznacza poważne wejście w dorosłość i wzięcie odpowiedzialności za nową rodzinę. Ale co zrobić, aby okres narzeczeństwa i jednoczesnych przygotowań do ślubu nasuwał Nam na myśl same pozytywne i piękne wspomnienia? Mamy dla Was kilka praktycznych porad, jak zorganizować ślub i wesele, aby w międzyczasie nie zwariować i o niczym nie zapomnieć.
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - co dalej?
Kaniorowcy świętują!
Kaniorowcy świętują! Zespół im. Wandy Kaniorowej obchodzi rocznicę 70 rocznicę powstania.
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO]
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO] Zazwyczaj kiedy jesteśmy bardzo spięci, zmęczeni albo po prostu wściekli, sięgamy po wypróbowane wcześniej metody, które mają nam pomóc w zmianie nastroju - szukamy wyciszenia, relaksu i odprężenia.
Pożegnanie dr Marka Gędka
Pożegnanie dr Marka Gędka Na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie pożegnano dzisiaj doktora Marka Gędka - dziennikarza, publicystę, wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)