Dziś są imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli

Mateusz Paśkucki  
dodane: 25-02-2018 15:02   |   wyświetleń: 794

W Lublinie powstanie pomnik bł. ks. Emiliana Kowcza, "Proboszcza Majdanka"

Pomnik pochodzącego z Ukrainy greckokatolickiego księdza, błogosławionego Emiliana Kowcza, stanie w Lublinie.
W Lublinie powstanie pomnik bł. ks. Emiliana Kowcza, fot. internet 
Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta Lublin jednogłośnie przyjęto uchwałę o wyrażeniu zgody na budowę pomnika błogosławionego księdza Emiliana Kowcza, który ma powstać z inicjatywy lubelskiej Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza. Uzasadnienie uchwały głosi, iż: "Jego postawa otwartości na każdego człowieka, bez względu na narodowość i wyznanie znalazła szczególny wyraz w trudnych latach wojny. Podczas pobytu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym na Majdanku Emilian Kowcz zachował ducha ofiarności, przez cały czas sprawował posługę kapłańską, a za swoją niezłomną postawę otrzymał przydomek proboszcza Majdanka".

Podczas sesji podkreślono fakt, że ks. Kowcz jest symbolem pojednania i zgody między ludźmi.
Uzasadnienie uchwały wskazuje także, iż: "Jego pomnik będzie uhonorowaniem osoby, która swoją postawą dawała świadectwo wiary w człowieka i pozostawała wierna wartościom ewangelicznym oraz zasadom etyki w ekstremalnych warunkach obozowych".

Konsul generalny Ukrainy w Lublinie - Wasyl Pawluk podziękował lubelskim radnym za poparcie inicjatywy budowy pomnika i podkreślił, że: "Ten człowiek zginął w niemieckim obozie, który był na terenie Lublina i właśnie On łączy wszystkie narody - i Polaków, i Żydów, i Ukraińców i inne narodowości, które przebywały wtedy w tych obozach. Dzisiaj radni miasta Lublina pokazali, że my jesteśmy razem... Razem na prawdzie. Razem, kiedy człowiek postępuje z dobrej strony". Wasyl Pawluk powiedział także, że: "Teraz też mamy takie trudne momenty w naszej historii, ale ja mam nadzieję, że my będziemy rozmawiać dalej, będziemy to wszystko wyjaśniać, i prawda musi być, i tą kropkę nad >>i<< postawimy".

Pomnik ma powstać w pobliżu Państwowego Muzeum na Majdanku. Koncepcję monumentu opracował wybitny rzeźbiarz z Kijowa, Aleksander Diaczenko - wysoka na 2,5 m postać, wykuta z granitu, próbuje podnieść ciężar (kamienną bryłę).

Na pomniku zostanie wyryty - po polsku, ukraińsku i hebrajsku - fragment listu, który ks. Kowcz napisał do swojej rodziny, przebywając w obozie na Majdanku. Prosił w nim, aby nie podejmowano wysiłków w celu jego uwolnienia - poinformował ks. Stefan Batruch, prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza.

Koszt pomnika będzie oscylował w granicach 1 mln zł. Fundusze mają pochodzić ze zbiórki społecznej. Monument ma być gotowy pod koniec tego roku, bądź na początku przyszłego. W 2019 r. przypada 75. rocznica śmierci bł. ks. Emiliana Kowcza.

Video

Komentowane

Brawo władze :) (2018-02-25 18:23) 40 37   |   zgłoś do usunięcia
Popieram - to wartościowy człowiek był. I trzeba to uszanować. Ukraińcy jako naród to mili, sympatyczni i pracowici ludzie. Podobni do Polaków zresztą. Ludzie na dole są w 99% w porządku - tylko góra (władze) zawsze mieszają!
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Nie żyje dr Marek Gędek
Nie żyje dr Marek Gędek Dziś w Lublinie po długiej i ciężkiej chorobie zmarł dr Marek Gędek - wieloletni wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, przez wiele lat związany z Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Majdanku. Miał 53 lata.
Prezent dla taty
Prezent dla taty Dzień Ojca zbliża się wielkimi krokami, a pomysłu na prezent brak? Przedstawiamy garść naszych inspiracji.
Wydział Politologii UMCS w Lublinie gospodarzem dyskusji o muzyce ...
Wydział Politologii UMCS w Lublinie gospodarzem dyskusji o muzyce politycznej Komunikowanie, kontestowanie, mobilizowanie - czyli jak wyjaśnić fenomen muzyki politycznej w relacji władza-obywatele ? jest przedmiotem konferencji naukowej UMCS.
Była szefowa COZL bez zarzutów
Była szefowa COZL bez zarzutów Prokuratura umorzyła śledztwo dotyczące byłej dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej prof. Elżbiety Starosławskiej. Sprawa dotyczy oświadczeń składanych przez nią w związku z przetargami ogłaszanymi przez szpital. Decyzję prokuratury Zarząd Województwa zaskarżył do sądu.
Dziś rozpoczyna się Mundial! Gdzie otwarcie będzie można obejrzeć ...
Dziś rozpoczyna się Mundial! Gdzie otwarcie będzie można obejrzeć w Lublinie? To już dziś! Rusza wielkie, jak nie największe święto wszystkich fanów piłki nożnej. Startują Mistrzostwa Świata w Rosji. Oficjalna ceremonia otwarcia zaczyna się już o godz. 16:30.

Najczęściej czytane

Sprawczyni wypadku – antylopa
Sprawczyni wypadku – antylopa
Obywatel Tanzanii zjechał z jezdni i uderzył w drzewo, jak tłumaczył policjantom, chciał uniknąć zderzenia z antylopą. W wydychanym powietrzy miał 2 promile alkoholu.
Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
REDAKTOR NACZELNY
Cezary Potapczuk
tel. 790-881-081
cezary@lublin24.pl
Redaktor prowadząca
Aleksandra Drozdowska
tel. 512-24-21-24
aleksandra@lublin24.pl
Redaktor prowadząca
Ewelina Smalec
tel. 501-050-024
ewelina@lublin24.pl
Redaktor
Monika Blandyna Lewkowicz
tel. 501-92-24-24
monika@lublin24.pl
Reklama
Doradca Klienta Biznesowego
Katarzyna Ryzner
tel. 577-781-081
katarzyna@lublin24.pl
Doradca Klienta Biznesowego
Krzysztof Stefaniak
tel. 720-081-081
krzysztof@lublin24.pl
Dział Reklamy reklama@lublin24.pl

Dział Foto / Wideo
Mateusz Paśkucki
tel. 602-844-775
foto@lublin24.pl