Dziś są imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli

 
dodane: 25-08-2016 13:50   |   wyświetleń: 563

Szkolenie dotyczące zwalczania ASF

W związku z wystąpieniem ASF (afrykańskiego pomoru świń) na terenie kraju i w województwie lubelskim, w siedzibie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie odbyło się szkolenie dotyczące zwalczania tej jednostki chorobowej. Szkolenie otworzyli wojewoda lubelski profesor Przemysław Czarnek oraz wicewojewoda Robert Gmitruczuk.
Szkolenie dotyczące zwalczania ASFfot. UW Lublin 

- Problem jest bardzo poważny i istotne jest, abyśmy wszyscy mieli świadomość tego, czym jest ASF oraz czym grozi (…). ASF jest problemem nas wszystkich. Dlatego świadomość obowiązku, jaki spoczywa na nas jest ogromnie ważna. Jeżeli nie będziemy tego świadomi i nie będziemy robić wszystkiego, aby powstrzymać ASF, to wszyscy będziemy dotknięci skutkami tej choroby. Cieszę się, że Państwo tutaj jesteście – powiedział wojewoda do uczestników szkolenia.
 
Szkolenie zostało zorganizowane na prośbę głównego lekarza weterynarii Włodzimierza Skorupskiego, w porozumieniu z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofem Jurgielem oraz prof. Krzysztofem Niemczukiem, dyrektorem Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Uczestniczyli w nim wójtowie, przedstawiciele Ośrodków Doradztwa Rolniczego, w tym specjaliści ds. produkcji zwierzęcej, inspektorzy ds. rolnych z urzędów gmin, pracownicy ARiMR oraz funkcjonariusze powiatowych jednostek Policji i Straży Pożarnej.
 
Szkolenie przeprowadzili pracownicy Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach oraz Głównego Inspektoratu Weterynarii. Prelegenci podjęli zagadnienia dotyczące sposobów zwalczania ognisk ASF oraz zasady przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa.
 
Zasady bioasekuracji (zabezpieczenia) przed ASF przedstawiła dr hab. prof. nadzw. Małgorzata Pomorska-Mól, zastępca kierownika Zakładu Chorób Świń w Puławach Państwowego Instytutu Weterynaryjnego. Istotnym punktem jej prelekcji były sposoby szerzenia się afrykańskiego pomoru świń oraz możliwości ochrony stad przed tą chorobą. Prelegentka zwróciła uwagę na charakterystyczne objawy, które mogą świadczyć o wystąpieniu wirusa ASF oraz na zasady postępowania, mające na celu zabezpieczenie gospodarstwa przed rozprzestrzenianiem się zakażenia. Podstawy prawne w zwalczaniu ASF, obowiązujące procedury oraz plan gotowości na wypadek wystąpienia tej jednostki chorobowej zostały zaś omówione przez lekarza weterynarii Karolinę Wadecką, dyrektora Biura Chorób Zakaźnych Głównego Inspektoratu Weterynarii.
 
Szkolenie dotyczące ASF podsumował wicewojewoda Robert Gmitruczuk. - Głównym celem dzisiejszej konferencji jest dotarcie do jak najszerszej grupy ludzi. Na terenie województwa lubelskiego czynnikiem, który przyniósł tę chorobę jest człowiek. To spotkanie ma doprowadzić do tego, żeby ta choroba nie była przenoszona na duże odległości na skutek ludzkiego błędu – powiedział wicewojewoda oraz podkreślił, że obecnie występujące punkty ogniskowe w województwie lubelskim są wynikiem działań człowieka.

 

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Nie żyje dr Marek Gędek
Nie żyje dr Marek Gędek Dziś w Lublinie po długiej i ciężkiej chorobie zmarł dr Marek Gędek - wieloletni wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, przez wiele lat związany z Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Majdanku. Miał 53 lata.
Prezent dla taty
Prezent dla taty Dzień Ojca zbliża się wielkimi krokami, a pomysłu na prezent brak? Przedstawiamy garść naszych inspiracji.
Wydział Politologii UMCS w Lublinie gospodarzem dyskusji o muzyce ...
Wydział Politologii UMCS w Lublinie gospodarzem dyskusji o muzyce politycznej Komunikowanie, kontestowanie, mobilizowanie - czyli jak wyjaśnić fenomen muzyki politycznej w relacji władza-obywatele ? jest przedmiotem konferencji naukowej UMCS.
Była szefowa COZL bez zarzutów
Była szefowa COZL bez zarzutów Prokuratura umorzyła śledztwo dotyczące byłej dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej prof. Elżbiety Starosławskiej. Sprawa dotyczy oświadczeń składanych przez nią w związku z przetargami ogłaszanymi przez szpital. Decyzję prokuratury Zarząd Województwa zaskarżył do sądu.
Dziś rozpoczyna się Mundial! Gdzie otwarcie będzie można obejrzeć ...
Dziś rozpoczyna się Mundial! Gdzie otwarcie będzie można obejrzeć w Lublinie? To już dziś! Rusza wielkie, jak nie największe święto wszystkich fanów piłki nożnej. Startują Mistrzostwa Świata w Rosji. Oficjalna ceremonia otwarcia zaczyna się już o godz. 16:30.

Najczęściej czytane

Sprawczyni wypadku – antylopa
Sprawczyni wypadku – antylopa
Obywatel Tanzanii zjechał z jezdni i uderzył w drzewo, jak tłumaczył policjantom, chciał uniknąć zderzenia z antylopą. W wydychanym powietrzy miał 2 promile alkoholu.
Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
REDAKTOR NACZELNY
Cezary Potapczuk
tel. 790-881-081
cezary@lublin24.pl
Redaktor prowadząca
Aleksandra Drozdowska
tel. 512-24-21-24
aleksandra@lublin24.pl
Redaktor prowadząca
Ewelina Smalec
tel. 501-050-024
ewelina@lublin24.pl
Redaktor
Monika Blandyna Lewkowicz
tel. 501-92-24-24
monika@lublin24.pl
Reklama
Doradca Klienta Biznesowego
Katarzyna Ryzner
tel. 577-781-081
katarzyna@lublin24.pl
Doradca Klienta Biznesowego
Krzysztof Stefaniak
tel. 720-081-081
krzysztof@lublin24.pl
Dział Reklamy reklama@lublin24.pl

Dział Foto / Wideo
Mateusz Paśkucki
tel. 602-844-775
foto@lublin24.pl