Dziś są imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny

 
dodane: 25-08-2016 13:50   |   wyświetleń: 692

Szkolenie dotyczące zwalczania ASF

W związku z wystąpieniem ASF (afrykańskiego pomoru świń) na terenie kraju i w województwie lubelskim, w siedzibie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie odbyło się szkolenie dotyczące zwalczania tej jednostki chorobowej. Szkolenie otworzyli wojewoda lubelski profesor Przemysław Czarnek oraz wicewojewoda Robert Gmitruczuk.
Szkolenie dotyczące zwalczania ASFfot. UW Lublin 

- Problem jest bardzo poważny i istotne jest, abyśmy wszyscy mieli świadomość tego, czym jest ASF oraz czym grozi (…). ASF jest problemem nas wszystkich. Dlatego świadomość obowiązku, jaki spoczywa na nas jest ogromnie ważna. Jeżeli nie będziemy tego świadomi i nie będziemy robić wszystkiego, aby powstrzymać ASF, to wszyscy będziemy dotknięci skutkami tej choroby. Cieszę się, że Państwo tutaj jesteście – powiedział wojewoda do uczestników szkolenia.
 
Szkolenie zostało zorganizowane na prośbę głównego lekarza weterynarii Włodzimierza Skorupskiego, w porozumieniu z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofem Jurgielem oraz prof. Krzysztofem Niemczukiem, dyrektorem Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Uczestniczyli w nim wójtowie, przedstawiciele Ośrodków Doradztwa Rolniczego, w tym specjaliści ds. produkcji zwierzęcej, inspektorzy ds. rolnych z urzędów gmin, pracownicy ARiMR oraz funkcjonariusze powiatowych jednostek Policji i Straży Pożarnej.
 
Szkolenie przeprowadzili pracownicy Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach oraz Głównego Inspektoratu Weterynarii. Prelegenci podjęli zagadnienia dotyczące sposobów zwalczania ognisk ASF oraz zasady przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa.
 
Zasady bioasekuracji (zabezpieczenia) przed ASF przedstawiła dr hab. prof. nadzw. Małgorzata Pomorska-Mól, zastępca kierownika Zakładu Chorób Świń w Puławach Państwowego Instytutu Weterynaryjnego. Istotnym punktem jej prelekcji były sposoby szerzenia się afrykańskiego pomoru świń oraz możliwości ochrony stad przed tą chorobą. Prelegentka zwróciła uwagę na charakterystyczne objawy, które mogą świadczyć o wystąpieniu wirusa ASF oraz na zasady postępowania, mające na celu zabezpieczenie gospodarstwa przed rozprzestrzenianiem się zakażenia. Podstawy prawne w zwalczaniu ASF, obowiązujące procedury oraz plan gotowości na wypadek wystąpienia tej jednostki chorobowej zostały zaś omówione przez lekarza weterynarii Karolinę Wadecką, dyrektora Biura Chorób Zakaźnych Głównego Inspektoratu Weterynarii.
 
Szkolenie dotyczące ASF podsumował wicewojewoda Robert Gmitruczuk. - Głównym celem dzisiejszej konferencji jest dotarcie do jak najszerszej grupy ludzi. Na terenie województwa lubelskiego czynnikiem, który przyniósł tę chorobę jest człowiek. To spotkanie ma doprowadzić do tego, żeby ta choroba nie była przenoszona na duże odległości na skutek ludzkiego błędu – powiedział wicewojewoda oraz podkreślił, że obecnie występujące punkty ogniskowe w województwie lubelskim są wynikiem działań człowieka.

 

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Wsparcie ślubno-weselne cz. 2
Wsparcie ślubno-weselne cz. 2 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - "co dalej"? Ślub to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka - dla wielu kobiet jest ziszczeniem wieloletnich marzeń z dzieciństwa, dla mężczyzn oznacza poważne wejście w dorosłość i wzięcie odpowiedzialności za nową rodzinę. Ale co zrobić, aby okres narzeczeństwa i jednoczesnych przygotowań do ślubu nasuwał Nam na myśl same pozytywne i piękne wspomnienia? Mamy dla Was kilka praktycznych porad, jak zorganizować ślub i wesele, aby w międzyczasie nie zwariować i o niczym nie zapomnieć.
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - co dalej?
Kaniorowcy świętują!
Kaniorowcy świętują! Zespół im. Wandy Kaniorowej obchodzi rocznicę 70 rocznicę powstania.
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO]
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO] Zazwyczaj kiedy jesteśmy bardzo spięci, zmęczeni albo po prostu wściekli, sięgamy po wypróbowane wcześniej metody, które mają nam pomóc w zmianie nastroju - szukamy wyciszenia, relaksu i odprężenia.
Pożegnanie dr Marka Gędka
Pożegnanie dr Marka Gędka Na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie pożegnano dzisiaj doktora Marka Gędka - dziennikarza, publicystę, wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)