Dziś są imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny

 
dodane: 14-02-2018 07:46   |   wyświetleń: 555

Środa Popielcowa - początek Wielkiego Postu

Dziś Popielec. W Kościele katolickim rozpoczyna się okres Wielkiego Postu.
Środa Popielcowa - początek Wielkiego Postufot. Mateusz Paśkucki 

Środa Popielcowa jest świętem ruchomym zależnym od daty Świąt Wielkanocnych. W tym roku wypada 14 lutego i rozpoczyna czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu.

Liczba 40 w tradycji chrześcijańskiej nie jest przypadkowa i ma charakter symboliczny. Odczytywać ją należy jako dłuższy, nieokreślony czas przeznaczony na wypełnienie konkretnego zadania. W Piśmie Świętym oprócz czterdziestu dni postu Jezusa na pustyni czytamy także o czterdziestu dniach powszechnego potopu, czterdziestu latach pielgrzymowania Izraela ku ziemi obiecanej i czterdziestu dniach przebywania Mojżesza na Górze Synaj.

Początkowo chrześcijanie przygotowywali się do Wielkanocy zaledwie 40 godzin. Pierwsza wzmianka o poście trwającym czterdzieści dni pochodzi z listu św. Atanazego z 334 r. Dla wiernych jest to czas nawrócenia drogą postu, jałmużny i modlitwy. Pokutny charakter okresu wielkopostnego wyraża się w Kościele brakiem radosnych pieśni i fioletowym kolorem szat liturgicznych.

Kościół zaleca wiernym podjęcie osobistych postanowień i wyrzeczeń na czas trwania Wielkiego Postu. Umartwianie się nie musi być celem samym w sobie - postanowienia wielkopostne powinno się traktować jako ćwiczenie silnej woli, rozwój osobisty i duchowy.

Początkiem Wielkiego Postu jest Środa Popielcowa. Tego dnia w Kościele katolickim obowiązuje post ścisły - jakościowy i ilościowy. Oznacza to zmniejszenie liczby posiłków do trzech (z czego tylko jeden obfity) oraz powstrzymanie się od jedzenia mięsa. Zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego post nie obowiązuje osób przed 14. i po 60. roku życia.

Popielec nie jest świętem nakazanym - oznacza to, że obecność na mszy nie jest tego dnia obowiązkowa. Wierni często kultywują jednak tradycję uczestniczenia w eucharystii połączonej z obrządkiem posypywania głów popiołem. 

Video

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Wsparcie ślubno-weselne cz. 2
Wsparcie ślubno-weselne cz. 2 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - "co dalej"? Ślub to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka - dla wielu kobiet jest ziszczeniem wieloletnich marzeń z dzieciństwa, dla mężczyzn oznacza poważne wejście w dorosłość i wzięcie odpowiedzialności za nową rodzinę. Ale co zrobić, aby okres narzeczeństwa i jednoczesnych przygotowań do ślubu nasuwał Nam na myśl same pozytywne i piękne wspomnienia? Mamy dla Was kilka praktycznych porad, jak zorganizować ślub i wesele, aby w międzyczasie nie zwariować i o niczym nie zapomnieć.
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - co dalej?
Kaniorowcy świętują!
Kaniorowcy świętują! Zespół im. Wandy Kaniorowej obchodzi rocznicę 70 rocznicę powstania.
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO]
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO] Zazwyczaj kiedy jesteśmy bardzo spięci, zmęczeni albo po prostu wściekli, sięgamy po wypróbowane wcześniej metody, które mają nam pomóc w zmianie nastroju - szukamy wyciszenia, relaksu i odprężenia.
Pożegnanie dr Marka Gędka
Pożegnanie dr Marka Gędka Na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie pożegnano dzisiaj doktora Marka Gędka - dziennikarza, publicystę, wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)