Dziś są imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli

 
dodane: 14-02-2018 07:46   |   wyświetleń: 386

Środa Popielcowa - początek Wielkiego Postu

Dziś Popielec. W Kościele katolickim rozpoczyna się okres Wielkiego Postu.
Środa Popielcowa - początek Wielkiego Postufot. Mateusz Paśkucki 

Środa Popielcowa jest świętem ruchomym zależnym od daty Świąt Wielkanocnych. W tym roku wypada 14 lutego i rozpoczyna czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu.

Liczba 40 w tradycji chrześcijańskiej nie jest przypadkowa i ma charakter symboliczny. Odczytywać ją należy jako dłuższy, nieokreślony czas przeznaczony na wypełnienie konkretnego zadania. W Piśmie Świętym oprócz czterdziestu dni postu Jezusa na pustyni czytamy także o czterdziestu dniach powszechnego potopu, czterdziestu latach pielgrzymowania Izraela ku ziemi obiecanej i czterdziestu dniach przebywania Mojżesza na Górze Synaj.

Początkowo chrześcijanie przygotowywali się do Wielkanocy zaledwie 40 godzin. Pierwsza wzmianka o poście trwającym czterdzieści dni pochodzi z listu św. Atanazego z 334 r. Dla wiernych jest to czas nawrócenia drogą postu, jałmużny i modlitwy. Pokutny charakter okresu wielkopostnego wyraża się w Kościele brakiem radosnych pieśni i fioletowym kolorem szat liturgicznych.

Kościół zaleca wiernym podjęcie osobistych postanowień i wyrzeczeń na czas trwania Wielkiego Postu. Umartwianie się nie musi być celem samym w sobie - postanowienia wielkopostne powinno się traktować jako ćwiczenie silnej woli, rozwój osobisty i duchowy.

Początkiem Wielkiego Postu jest Środa Popielcowa. Tego dnia w Kościele katolickim obowiązuje post ścisły - jakościowy i ilościowy. Oznacza to zmniejszenie liczby posiłków do trzech (z czego tylko jeden obfity) oraz powstrzymanie się od jedzenia mięsa. Zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego post nie obowiązuje osób przed 14. i po 60. roku życia.

Popielec nie jest świętem nakazanym - oznacza to, że obecność na mszy nie jest tego dnia obowiązkowa. Wierni często kultywują jednak tradycję uczestniczenia w eucharystii połączonej z obrządkiem posypywania głów popiołem. 

Video

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Nie żyje dr Marek Gędek
Nie żyje dr Marek Gędek Dziś w Lublinie po długiej i ciężkiej chorobie zmarł dr Marek Gędek - wieloletni wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, przez wiele lat związany z Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Majdanku. Miał 53 lata.
Prezent dla taty
Prezent dla taty Dzień Ojca zbliża się wielkimi krokami, a pomysłu na prezent brak? Przedstawiamy garść naszych inspiracji.
Wydział Politologii UMCS w Lublinie gospodarzem dyskusji o muzyce ...
Wydział Politologii UMCS w Lublinie gospodarzem dyskusji o muzyce politycznej Komunikowanie, kontestowanie, mobilizowanie - czyli jak wyjaśnić fenomen muzyki politycznej w relacji władza-obywatele ? jest przedmiotem konferencji naukowej UMCS.
Była szefowa COZL bez zarzutów
Była szefowa COZL bez zarzutów Prokuratura umorzyła śledztwo dotyczące byłej dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej prof. Elżbiety Starosławskiej. Sprawa dotyczy oświadczeń składanych przez nią w związku z przetargami ogłaszanymi przez szpital. Decyzję prokuratury Zarząd Województwa zaskarżył do sądu.
Dziś rozpoczyna się Mundial! Gdzie otwarcie będzie można obejrzeć ...
Dziś rozpoczyna się Mundial! Gdzie otwarcie będzie można obejrzeć w Lublinie? To już dziś! Rusza wielkie, jak nie największe święto wszystkich fanów piłki nożnej. Startują Mistrzostwa Świata w Rosji. Oficjalna ceremonia otwarcia zaczyna się już o godz. 16:30.

Najczęściej czytane

Sprawczyni wypadku – antylopa
Sprawczyni wypadku – antylopa
Obywatel Tanzanii zjechał z jezdni i uderzył w drzewo, jak tłumaczył policjantom, chciał uniknąć zderzenia z antylopą. W wydychanym powietrzy miał 2 promile alkoholu.
Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
REDAKTOR NACZELNY
Cezary Potapczuk
tel. 790-881-081
cezary@lublin24.pl
Redaktor prowadząca
Aleksandra Drozdowska
tel. 512-24-21-24
aleksandra@lublin24.pl
Redaktor prowadząca
Ewelina Smalec
tel. 501-050-024
ewelina@lublin24.pl
Redaktor
Monika Blandyna Lewkowicz
tel. 501-92-24-24
monika@lublin24.pl
Reklama
Doradca Klienta Biznesowego
Katarzyna Ryzner
tel. 577-781-081
katarzyna@lublin24.pl
Doradca Klienta Biznesowego
Krzysztof Stefaniak
tel. 720-081-081
krzysztof@lublin24.pl
Dział Reklamy reklama@lublin24.pl

Dział Foto / Wideo
Mateusz Paśkucki
tel. 602-844-775
foto@lublin24.pl