Dziś są imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny

Cezary Potapczuk  
dodane: 13-03-2018 09:35   |   wyświetleń: 558

Sprawa prezydenta Krzysztofa Żuka wraca na wokandę

Rozprawa o usunięcie prezydenta z urzędu odbędzie się 18 kwietnia. Tak zdecydował Naczelny Sąd Administracyjny. Sąd rozstrzygał spór o to kto może uczestniczyć w procesie. Przypomnę, że taką chęć wyraziły i zgłosiły miedzy innymi Fundacja Wolności z Lublina oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Sąd odmówił. Zarówno pierwszej jak i drugiej instancji.
Sprawa prezydenta Krzysztofa Żuka wraca na wokandęfot. Internet 

Fundacje nie będą więc czynnymi uczestnikami tej politycznej, jak wielu twierdzi, rozgrywki. – Nie chcę komentować wyroku – mówi Krzysztof Jakubowski z Fundacji Wolności. Decyzja sądu uniemożliwia między innymi swobodny wgląd do dokumentów procesowych, czy zadawanie pytań. W tej sytuacji będziemy bacznie obserwować niejako z zewnątrz to co będzie się działo podczas rozprawy – podkreśla Jakubowski.

Wojewódzki Sąd Apelacyjny w Lublinie, bo do tej jednostki wróciła sprawa, rozstrzygnie więc czy prezydent Lublina Krzysztof Żuk złamał prawo czy nie. Spór toczą prezydent i wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Czarnek utrzymuje że prezydent złamał przepisy ustawy antykorupcyjnej i domaga się wygaszenia jego mandatu. Wydał zarządzenie zastępcze usuwające Krzysztofa Żuka z urzędu, ale zarządzenie wojewody nie weszło w życie bo zostało zaskarżone do sądu. Zarówno przez samego zainteresowanego jak i Radę Miasta.

Wojewoda przypomnijmy twierdzi, że Krzysztof Żuk złamał ustawę antykorupcyjną bo od stycznia 2014 roku przez dwa lata piastując urząd prezydenta zasiadał jednocześnie w  radzie nadzorczej spółki PZU Życie. Ustawa tego zakazuje, ale przewiduje wyjątki. I właśnie z takim wyjątkiem mamy w przypadku prezydenta Żuka do czynienia – twierdzi większość w Radzie Miasta. Ale wojewoda uważa, że w tej sytuacji wspomniany w przepisach wyjątek nie występuje.

Przegrany w tym procesie będzie mógł odwołać się do NSA. Przypomnę, że w ciągu swojego urzędowania wojewoda Czarnek toczył już boje z samorządowcami w sądzie administracyjnym i przegrywał, np. z marszałkiem województwa lubelskiego.

Komentowane

Lubella (2018-03-13 23:46) 79 86   |   zgłoś do usunięcia
No to może być ciekawie. Ale i tak to potrwa tak długo (odwołania, zaskarżenia) że do końca kadencji przetrwa. A wybory już tuż, tuż. Będzie wesoło!
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Wsparcie ślubno-weselne cz. 2
Wsparcie ślubno-weselne cz. 2 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - "co dalej"? Ślub to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka - dla wielu kobiet jest ziszczeniem wieloletnich marzeń z dzieciństwa, dla mężczyzn oznacza poważne wejście w dorosłość i wzięcie odpowiedzialności za nową rodzinę. Ale co zrobić, aby okres narzeczeństwa i jednoczesnych przygotowań do ślubu nasuwał Nam na myśl same pozytywne i piękne wspomnienia? Mamy dla Was kilka praktycznych porad, jak zorganizować ślub i wesele, aby w międzyczasie nie zwariować i o niczym nie zapomnieć.
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - co dalej?
Kaniorowcy świętują!
Kaniorowcy świętują! Zespół im. Wandy Kaniorowej obchodzi rocznicę 70 rocznicę powstania.
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO]
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO] Zazwyczaj kiedy jesteśmy bardzo spięci, zmęczeni albo po prostu wściekli, sięgamy po wypróbowane wcześniej metody, które mają nam pomóc w zmianie nastroju - szukamy wyciszenia, relaksu i odprężenia.
Pożegnanie dr Marka Gędka
Pożegnanie dr Marka Gędka Na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie pożegnano dzisiaj doktora Marka Gędka - dziennikarza, publicystę, wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)