Dziś są imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli

Cezary Potapczuk  
dodane: 13-03-2018 09:35   |   wyświetleń: 304

Sprawa prezydenta Krzysztofa Żuka wraca na wokandę

Rozprawa o usunięcie prezydenta z urzędu odbędzie się 18 kwietnia. Tak zdecydował Naczelny Sąd Administracyjny. Sąd rozstrzygał spór o to kto może uczestniczyć w procesie. Przypomnę, że taką chęć wyraziły i zgłosiły miedzy innymi Fundacja Wolności z Lublina oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Sąd odmówił. Zarówno pierwszej jak i drugiej instancji.
Sprawa prezydenta Krzysztofa Żuka wraca na wokandęfot. Internet 

Fundacje nie będą więc czynnymi uczestnikami tej politycznej, jak wielu twierdzi, rozgrywki. – Nie chcę komentować wyroku – mówi Krzysztof Jakubowski z Fundacji Wolności. Decyzja sądu uniemożliwia między innymi swobodny wgląd do dokumentów procesowych, czy zadawanie pytań. W tej sytuacji będziemy bacznie obserwować niejako z zewnątrz to co będzie się działo podczas rozprawy – podkreśla Jakubowski.

Wojewódzki Sąd Apelacyjny w Lublinie, bo do tej jednostki wróciła sprawa, rozstrzygnie więc czy prezydent Lublina Krzysztof Żuk złamał prawo czy nie. Spór toczą prezydent i wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Czarnek utrzymuje że prezydent złamał przepisy ustawy antykorupcyjnej i domaga się wygaszenia jego mandatu. Wydał zarządzenie zastępcze usuwające Krzysztofa Żuka z urzędu, ale zarządzenie wojewody nie weszło w życie bo zostało zaskarżone do sądu. Zarówno przez samego zainteresowanego jak i Radę Miasta.

Wojewoda przypomnijmy twierdzi, że Krzysztof Żuk złamał ustawę antykorupcyjną bo od stycznia 2014 roku przez dwa lata piastując urząd prezydenta zasiadał jednocześnie w  radzie nadzorczej spółki PZU Życie. Ustawa tego zakazuje, ale przewiduje wyjątki. I właśnie z takim wyjątkiem mamy w przypadku prezydenta Żuka do czynienia – twierdzi większość w Radzie Miasta. Ale wojewoda uważa, że w tej sytuacji wspomniany w przepisach wyjątek nie występuje.

Przegrany w tym procesie będzie mógł odwołać się do NSA. Przypomnę, że w ciągu swojego urzędowania wojewoda Czarnek toczył już boje z samorządowcami w sądzie administracyjnym i przegrywał, np. z marszałkiem województwa lubelskiego.

Komentowane

Lubella (2018-03-13 23:46) 30 26   |   zgłoś do usunięcia
No to może być ciekawie. Ale i tak to potrwa tak długo (odwołania, zaskarżenia) że do końca kadencji przetrwa. A wybory już tuż, tuż. Będzie wesoło!
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Nie żyje dr Marek Gędek
Nie żyje dr Marek Gędek Dziś w Lublinie po długiej i ciężkiej chorobie zmarł dr Marek Gędek - wieloletni wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, przez wiele lat związany z Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Majdanku. Miał 53 lata.
Prezent dla taty
Prezent dla taty Dzień Ojca zbliża się wielkimi krokami, a pomysłu na prezent brak? Przedstawiamy garść naszych inspiracji.
Wydział Politologii UMCS w Lublinie gospodarzem dyskusji o muzyce ...
Wydział Politologii UMCS w Lublinie gospodarzem dyskusji o muzyce politycznej Komunikowanie, kontestowanie, mobilizowanie - czyli jak wyjaśnić fenomen muzyki politycznej w relacji władza-obywatele ? jest przedmiotem konferencji naukowej UMCS.
Była szefowa COZL bez zarzutów
Była szefowa COZL bez zarzutów Prokuratura umorzyła śledztwo dotyczące byłej dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej prof. Elżbiety Starosławskiej. Sprawa dotyczy oświadczeń składanych przez nią w związku z przetargami ogłaszanymi przez szpital. Decyzję prokuratury Zarząd Województwa zaskarżył do sądu.
Dziś rozpoczyna się Mundial! Gdzie otwarcie będzie można obejrzeć ...
Dziś rozpoczyna się Mundial! Gdzie otwarcie będzie można obejrzeć w Lublinie? To już dziś! Rusza wielkie, jak nie największe święto wszystkich fanów piłki nożnej. Startują Mistrzostwa Świata w Rosji. Oficjalna ceremonia otwarcia zaczyna się już o godz. 16:30.

Najczęściej czytane

Sprawczyni wypadku – antylopa
Sprawczyni wypadku – antylopa
Obywatel Tanzanii zjechał z jezdni i uderzył w drzewo, jak tłumaczył policjantom, chciał uniknąć zderzenia z antylopą. W wydychanym powietrzy miał 2 promile alkoholu.
Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
REDAKTOR NACZELNY
Cezary Potapczuk
tel. 790-881-081
cezary@lublin24.pl
Redaktor prowadząca
Aleksandra Drozdowska
tel. 512-24-21-24
aleksandra@lublin24.pl
Redaktor prowadząca
Ewelina Smalec
tel. 501-050-024
ewelina@lublin24.pl
Redaktor
Monika Blandyna Lewkowicz
tel. 501-92-24-24
monika@lublin24.pl
Reklama
Doradca Klienta Biznesowego
Katarzyna Ryzner
tel. 577-781-081
katarzyna@lublin24.pl
Doradca Klienta Biznesowego
Krzysztof Stefaniak
tel. 720-081-081
krzysztof@lublin24.pl
Dział Reklamy reklama@lublin24.pl

Dział Foto / Wideo
Mateusz Paśkucki
tel. 602-844-775
foto@lublin24.pl