Dziś są imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji

Justyna Okoń  
dodane: 19-08-2016 23:25   |   wyświetleń: 350

Spotkanie dotyczące ASF

Z inicjatywy wicewojewody lubelskiego Roberta Gmitruczuka w siedzibie LUW w Lublinie odbyło się spotkanie nt. ASF - zasady bioasekuracji stad.
Spotkanie dotyczące ASFfoto. UW Lublin 

Uczestniczyli w nim przedstawiciele: samorządów, Polskiego Związku Łowieckiego i obwodów łowieckich, a także przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencji Rynku Rolnego, PSP, straży granicznej, producenci trzody chlewnej, wojewódzki lekarz weterynarii oraz lekarze powiatowi. Głównym tematem spotkania było omówienie obecnej sytuacji związanej z ogniskami afrykańskiego pomoru świń czyli ASF w województwie lubelskim i sposobów przeciwdziałania tej chorobie.


 
Wykład o zagrożeniach i profilaktyce wygłosił prof. dr. hab. Zygmunt Pejsak, kierownik Zakładu Chorób Świń Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, specjalista z zakresu epizootiologii.
 
 
***
CO TO JEST AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ ?
Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki.
LUDZIE NIE SĄ WRAŻLIWI NA ZAKAŻENIE WIRUSEM ASF-
CHOROBA NIE STWARZA ZAGROŻENIA DLA ICH ZDROWIA I ŻYCIA.

Najczęściej wprowadzenie wirusa ASF do rejonu wolnego od choroby następuje poprzez:

1.     transport żywca;

2.     mięso,

3.     produkty mięsne,

4.     odpadki kuchenne i poubojowe, pochodzące od chorych świń i dzików.

 
Najczęstszą przyczyną zakażenia świń jest bezpośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi lub zakażonymi odpadkami żywnościowymi.
 
W przypadku terenów o wysokim zagęszczeniu gospodarstw utrzymujących świnie rozprzestrzenienie się wirusa między gospodarstwami jest łatwe – odbywa się to za pośrednictwem osób odwiedzających gospodarstwo lub zakażonej paszy, wody, czy narzędzi.
 
 
 
JAK ROZPOZNAĆ AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ ?
U świń mogą pojawić się następujące objawy:
¨      wysoka gorączka, z tym że gorączkujące świnie mają początkowo zachowany apetyt
i zachowują się normalnie;
¨      liczne padnięcia świń w każdym wieku;
¨      sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, drobne, lecz liczne wybroczyny w skórze;
¨      duszność, pienisty lub krwisty wypływ z nosa;
¨      biegunka, często z domieszką krwi.
 
U dzików mogą pojawić się następujące objawy:
¨      zwiększone padnięcia;
¨      osłabienie, zaburzenia w poruszaniu się, utrata orientacji, ograniczony odruch ucieczki;
¨      sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, drobne, liczne wybroczyny na skórze;
¨      duszność, pienisty lub krwisty wypływ z nosa;
¨      biegunka, często z domieszką krwi.
 
JAK ZAPOBIEGAĆ AFRYKAŃSKIEMU POMOROWI ŚWIŃ ?
¨      Ograniczyć dostęp osobom postronnym do pomieszczeń lub miejsc, w których znajdują się zwierzęta, w szczególności osobom, które w ostatnim czasie przebywały na terytorium Federacji Rosyjskiej lub Białorusi;
¨      Zabezpieczyć swoje gospodarstwo przed przedostaniem się dzików, zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt wolno żyjących;
¨      Stosować w gospodarstwie procedury sanitarne – utrzymywać gospodarstwo
w czystości, dbać o czystość sprzętu używanego w gospodarstwie, stosować odkażanie bieżące, używać osobnego obuwia odzieży ochronnej oraz narzędzi
do obsługi zwierząt;
¨      Nie wprowadzać do gospodarstwa zwierząt niewiadomego pochodzenia –
bez świadectwa zdrowia lub wykazujących jakiekolwiek objawy osłabienia;
¨      Nie skarmiać zwierząt odpadkami żywności.
 
JAK MYŚLIWI I LEŚNICY MOGĄ POMÓC W ZAPOBIEGANIU AFRYKAŃSKIEMU POMOROWI ŚWIŃ ?
¨      Zgłaszać do najbliższego powiatowego lekarza weterynarii każdego zaobserwowanego dzika, który wykazuje objawy nasuwające podejrzenie ASF lub padłego dzika znalezionego w czasie polowań lub wykonywania czynności służbowych;
¨      Przestrzegać higieny po zakończonym polowaniu (nie pozostawiać patrochów
w lesie, zdezynfekować sprzęt łowiecki oraz koła pojazdów, zmienić obuwie
i odzież);
¨      Myśliwy po polowaniu przez 72h nie powinien wchodzić do chlewni;
¨      Nie pozostawiać odpadków żywnościowych w lesie;
¨      Myśliwi i leśnicy utrzymujący świnie we własnym gospodarstwie winni pamiętać o bezwzględnym przestrzeganiu higieny przed każdorazowym wejściem do chlewni.
 
PODEJRZEWASZ WYSTĄPIENIE AFRYKAŃSKIEGO POMORU ŚWIŃ ?
Zauważyłeś u świń objawy nasuwające podejrzenie choroby zakaźnej, natychmiast zgłoś swoje podejrzenia choroby (obowiązek ustawowy obwarowany sankcją karną*) do powiatowego lekarza weterynarii bezpośrednio, albo za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem lub właściwego miejscowo organu samorządu terytorialnego (wójta, burmistrza).
 
ZGŁOSIŁEŚ PODEJRZENIE AFRYKAŃSKIEGO POMORU – CO DALEJ ?
Po dokonaniu zgłoszenia – do czasu przybycia urzędowego lekarza weterynarii – jeżeli jesteś hodowcą to masz obowiązek:
¨      izolacji i strzeżenia w gospodarstwie wszystkich przebywających tam zwierząt;
¨      wstrzymania się od wywożenia, wynoszenia i zbywania produktów
z gospodarstwa, w szczególności mięsa, zwłok zwierzęcych, środków żywienia zwierząt, wody, ściółki, nawozów naturalnych;
¨      uniemożliwienia dostępu osobom postronnym do pomieszczeń lub miejsc,
w których znajdują się zwierzęta podejrzane o zakażenie lub chorobę.
*Zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2008 roku Nr 213 poz. 1342 ze zm.)
 
PAMIĘTAJ !!!
Na obszarach: ochronnym i objętym ograniczeniami w związku z wystąpieniem ASF u dzików, obowiązuje zakaz wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, gdzie są utrzymywane świnie: zwłok dzików, tusz dzików, części tusz dzików i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego pochodzących od dzików oraz materiałów
i przedmiotów, które mogły zostać skażone wirusem afrykańskiego pomoru świń.
Każdy dzik odstrzelony na obszarze objętym ograniczeniami albo na obszarze ochronnym powinien zostać niezwłocznie dostarczony wraz ze wszystkimi częściami ciała, w tym z narządami wewnętrznymi, do położonego na tym samym obszarze: punktu skupu dziczyzny lub zakładu obróbki dziczyzny lub innego zakładu nadzorowanego przez organ Inspekcji Weterynaryjnej, w którym mogą być przechowywane tusze lub skóry dzików.
Tusze, wszystkie części ciała oraz skóry ww. dzików mogą być przemieszczone
ww. punktów i zakładów, wyłącznie po uzyskaniu ujemnego wyniku badania laboratoryjnego w kierunku afrykańskiego pomoru świń.*
*zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2014 roku w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem u dzików afrykańskiego pomoru świń (poz. 420)
 
HODOWCO, MYŚLIWY, LEŚNIKU PAMIĘTAJ !!!
Za świnie zabite, poddane ubojowi oraz padłe w wyniku zastosowanych zabiegów nakazanych przez Inspektorat Weterynarii przy zwalczaniu ASF przysługuje odszkodowanie ze środków budżetu państwa.
Kraj, w którym wystąpi ASF narażony jest na bardzo duże straty ekonomiczne
w przemyśle mięsnym oraz hodowli, powodowane wstrzymaniem obrotu i eksportu świń, mięsa wieprzowego oraz produktów pozyskiwanych od świń, a także padnięciami świń
i kosztami likwidacji ognisk choroby. ASF dotyczy dzików jak i świń zarówno w dużych, jak i małych gospodarstwach.

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Policja poszukuje złodziei perfum
Policja poszukuje złodziei perfum Policja na swojej stronie publikuje zdjęcia i nagrania przedstawiające młodych złodziei. To trzy oddzielne kradzieże, do których doszło w tej samej perfumerii znajdującej się w galerii handlowej przy ul. Lipowej w Lublinie. Sprawcy to cztery kobiety i dwaj mężczyźni. Osoby, które ich rozpoznają proszone są o kontakt z oficerem dyżurnym (81 535- 48-00) lub bezpośrednio z prowadzącą postępowanie (81 535-48-30). Informację można przekazać anonimowo.
Policjanci zatrzymali sprawcę wypadku ze skutkiem śmiertelnym
Policjanci zatrzymali sprawcę wypadku ze skutkiem śmiertelnym Spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym i uciekł. Teraz został zatrzymany. Grozi mu kara 12 lat pozbawienia wolności. Kara grozi także koleżance kierowcy, która pomagała ukryć auto.
Ukradł 20 kaw. Kto go rozpoznaje?
Ukradł 20 kaw. Kto go rozpoznaje? Kradzież miała miejsce na terenie marketu przy ul. Kunickiego w Lublinie. Z przyjętego zgłoszenia wynika, że nieznany mężczyzna ukradł 20 opakowań kawy.
Ukradł wózek dziecięcy. Kto go rozpoznaje?
Ukradł wózek dziecięcy. Kto go rozpoznaje? Lubelska policja poszukuje złodzieja wózka dziecięcego. Kto rozpoznaje sprawcę, proszony jest o kontakt z komisariatem policji.
Zderzenie samochodu z pociągiem
Zderzenie samochodu z pociągiem Policjanci ustalają okoliczności wypadku, do jakiego doszło wczoraj tuż przed południem na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w miejscowości Krężnica Jara. Pociąg relacji Przemyśl ? Poznań uderzył w samochód marki Opel Astra. Autem podróżował 80-letni mężczyzna, który po reanimacji został przetransportowany śmigłowcem do szpitala w Lublinie.
Kolejne zatrzymanie w sprawie oszustw na policjanta
Kolejne zatrzymanie w sprawie oszustw na policjanta On mówił, że jest oficerem policji i przeprowadza szeroko zakrojoną akcję. Na jej konto oszukany mieszkaniec Krakowa przelał 28 tys. zł. Mężczyzna został zatrzymany wcześniej, kobietę policjanci znaleźli w tym tygodniu.
Po służbie zatrzymał dwóch sprawców kradzieży ...
Po służbie zatrzymał dwóch sprawców kradzieży Będący w czasie wolnym od służby dzielnicowy z Komisariatu Policji w Bychawie zauważył pracownicę jednego z marketów, która chciała zatrzymać dwóch sprawców kradzieży. Ci jednak wybiegli ze sklepu i zaczęli uciekać. Policjant natychmiast ruszył z pomocą i po krótkim pościgu zatrzymał dwóch nastolatków. Wkrótce po tym sprawcy trafili w ręce umundurowanych policjantów. Okazali się nimi dwaj 17-latkowie z powiatu bychawskiego. Teraz zajmie się nimi Sąd ds. Rodziny i Nieletnich.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

„Bezpiecznie zachciało się żyć!” z De Mono w LublinieWładze województwa zainaugurowały rok szkolnyKolejne odkrycia archeologów na Placu LitewskimPrzyjechał z zamiarem sprzedaży na straganie. Wrócił z podpalonym samochodemRunmageddon Kids w Stalowej Woli. Wygrał chłopiec z Lublina!Tirem potrącił dwie rowerzystki. Jedna z nich zmarła na miejscuTrwa przebudowa stadionu lekkoatletycznegoPierwszy Runmageddon Games LublinTurniej Par Patrolowych Odebrali dyplomy dla najlepszych „skarbówek”Postępy na przebudowie skrzyżowania Ducha - SikorskiegoLubelski Orzeł Biznesu 2015

Obejrzyj

Za szybko i bez prawkaZamiast kupować, obrywały metki i chowały ubrania w torebkachPrzyjechał z zamiarem sprzedaży na straganie. Wrócił z podpalonym samochodemBurza, grad i silne opady deszczuZadbaj o swoją przyszłość - nowy spot UMCSPolicjanci CBŚP rozbili zorganizowaną grupę przestępczą31 nowych funkcjonariuszy w lubelskim garnizonie PolicjiWjechał na czerwonym, dachował po zderzeniuBrian Tracy po raz pierwszy w Lublinie!Złoty jubileusz abpa Bolesława PylakaLublin Sportival 2016 – edycja letnia

Wydarzenia dodajwszystkie

Wrzesień 2017
Pn Wt Śr Cz Pt So N
28293031010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
252627282930
01
Najbliższe wydarzenia
Dzielnice Lublina w Wielkim Jubileuszu
Dzielnice Lublina w Wielkim Jubileuszu
700-lecie miasta ma ukazać jego wyjątkowe oblicze. Władze stawiają na działania związane z ciekawymi postaciami, miejscami, kulturą i sztuką. Tak też zaprezentować chce w tym roku dzielnice.
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON ONgold 95 98 LPG
3,80 - 3,96 4,33 1,51

Dyżurna apteka

Brzeska 12,
555 555 555

Prognoza pogody

Porażka jedną bramką
Porażka jedną bramką
MKS Selgros Lublin przegrał na wyjeździe z Energą Koszalin 28:29. Szczypiornistki z Lublina mimo porażki utrzymały pierwsze miejsce w lidze.

Ogłoszenia   dodajwszystkie

Dam pracę: Pracownik Centrum Obsługi Telefonicznej
Agencja Pracy Tymczasowej Netkadra (nr 13630) poszukuje dla swojego Klienta pracownika na stanowisko: Pracownik Centrum Obsługi Telefonicznej Miejsce pracy: praca zdalna Mile widziane doświadczenie na podobnym stanowisku ...
Dam pracę: Agencja pracy Netkadra poszukuje pracowników na stanowisko: tłumacz – praca ...
Dam pracę: Pracownik produkcji
Manpower (Agencja zatrudnienia - numer certyfikatu 412) to światowy lider w dziedzinie HR o ponad 60-cio letniej tradycji. Obecnie dla jednego ze swoich Klientów poszukuje ...
Dam pracę: Pracownik produkcji
Manpower (Agencja zatrudnienia - numer certyfikatu 412) to światowy lider w dziedzinie HR o ponad 60-cio letniej tradycji. Obecnie dla jednego ze swoich Klientów poszukuje ...
Dam pracę: Pakowacz
Manpower (Agencja zatrudnienia - numer certyfikatu 412) to światowy lider w dziedzinie HR o ponad 60-cio letniej tradycji. Obecnie dla jednego ze swoich Klientów poszukuje ...

Starsze artykuły

Miałeś wypadek? Sprawdź co możesz zrobić...
Miałeś wypadek? Sprawdź co Ludzie nieświadomi swoich praw I ...
Mikołajkowa sobota w Barwnej i Multicentrum to dopiero początek ...
Były prace  plastyczne, śpiewanki, tańce i oczywiście czytanie książek. ...
Okrzeja. Wypadek na przejeździe kolejowym
Dyżurny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie powiedział nam, ...
XXI Sesja Rady Powiatu w Lublinie
Proponowany porządek obrad przedstawia się następująco:Otwarcie i stwierdzenie prawomocności obrad.Przedstawienie ...
Marzysz o praktykach albo studiach za granicą? Ta oferta jest ...
 Zainteresowani będą mogli wypełnić dokumenty aplikacyjne i porozmawiać z byłymi stypendystami ...
Kadrowe porządki burmistrza Radzynia
Z dniem 27 lipca z funkcji dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu ...
Policjanci zabezpieczyli zajęcia i filmy z pornografią
  Policjanci z Wydziału Kryminalnego KMP w Lulinie w ...
Kolejne zatrzymanie w sprawie oszustw na policjanta
W poniedziałek policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko ...
W oku policyjnej kamery
W trakcie pełnionej służby funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego patrolując drogę ...
Podwórko NIVEA w Firleju otwarte
Od początku starań o plac zabaw dla Firleja minęło już ...
Policyjny pościg przez ponad 20 kilometrów!
Pościg za uciekającym przeniósł się na powiat radzyński. W rejonie ...
Jest umowa na obwodnicę Kołbieli, koniec korków na trasie Lublin-Warszawa ...
Konsorcjum firm Strabag i Strabag Infrastruktura Południe zajmie się realizacją ...
X Lubelskie Targi Książki
W trakcie  uroczystości zostanie wręczony Wawrzyn Pawła Konrada laureatom Konkursu ...
Złóż wniosek do budżetu obywatelskiego przez internet
Władze miasta zachęcają do skorzystania z tej formy przygotowania wniosku ...
Jak załatwić sprawę w urzędzie? Sprawdź na obywatel.gov.pl ...
Każdą sprawę, którą chcesz załatwić w urzędzie, traktujemy jak usługę, ...
Kto ukradł quady? Właściciel oferuje nagrodę za pomoc
Do zdarzenia doszło w Lubartowie na Annoborskiej. Nieznani sprawcy ukradli ...
Łukovia w ćwierćfinale Pucharu
W sobotę w hali sportowej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym odbył ...
Stypendia za osiągnięcia artystyczne przyznane
Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk przyznał stypendia za osiągnięcia ...
Świątecznie w Powiatowym Ośrodku Wsparcia
Przybyła między innymi Halina Mincewicz, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie ...
Juniorzy młodsi Motoru o krok od podium w makrolidze
Od początku spotkania w Rzeszowie gra toczyła się pod dyktando ...
Nielegalna uprawa konopii w podlubelskiej miejscowości
    Na teren jednej z posesji w gm. Wólka  policjanci ...
Rozpoczynamy dyskusję o Żmigrodzie
Prace dyplomową przygotowała studentka kierunku Gospodarka Przestrzenna UMCS Olga ...
Staszic zaprasza na dobrą zabawę
Noc z 11 na 12 marca będzie bezsenna dla ...
Szczypiornistki MKS-u rozbiły rywalki z Kobierzyc
Od pierwszego gwizdka w spotkaniu nie było wątpliwości kto wygra ...
Amatorzy wdzięków 16-latki puszczeni w skarpetkach
Amatorzy wdzięków 16-latki tracili praktycznie wszystko, co mieli przy sobie. ...
dr Anna Kosińska laureatką stypendium dla wybitnych młodych naukowców ...
W 11 edycji konkursu stypendia, ...
Otwarcie wojewódzkiej przychodni ginekologiczno-położniczej po modernizacji
Uroczystego otwarcia odnowionego obiektu dokonał wojewoda lubelski profesor Przemysław Czarnek ...
Myślał że ucieknie policjantom?
Do zatrzymania pijanego kierowcy doszło wczoraj - 19 kwietnia ...
Złodziej upatrzył sobie damski asortyment
   Do kradzieży doszło w jednym ze sklepów w galerii ...
Gmina Krzywda - Turystyczna Perła Regionu Lubelskiego
Plebiscyt "Turystyczna Perła Regionu Lubelskiego" odbył się już po raz ...
Świąteczne pająki i palmy w lubelskim Skansenie
To doskonała okazja nie tylko do zrobienia przedświątecznych zakupów, ale ...
Rusza głosowanie w ramach III edycji Budżetu Obywatelskiego
W ciągu 10 dni mieszkańcy będą mogli oddać swoje głosy ...
Jest akt oskarżenia za handel ludźmi
20 października Prokuratura Okręgowa w Lublinie skierowała do Sądu Okręgowego ...
Reprezentacja Polski koszykarzy ponownie w Lublinie
   Reprezentacja Polski ma już za sobą spotkania sparingowe ...
50 lat Łukowskiego Ośrodka Rzeźby Ludowej
Dzisiaj odbywają się warsztaty rzeźbiarskie, które są początkiem obchodów pięknego ...
Skaner na przemytników w przyszłym roku
- Na torowisku w pobliżu przejścia granicznego w Terespolu powstała ...
Wręczenie Nagrody im. Anny Platto
   Nagroda im. Anny Platto jest przyznawana od 1995 ...
Podwójne złoto dla AZS UMCS w Akademickich Mistrzostwach Polski! ...
Dziewczyny na pewno nie mogą zaliczyć meczu finałowego z Uniwersytetem ...
Jeden chętny na przebudowę stadionu
Miasto na tę inwestycję przeznaczyło 38.009.492,10 zł. Teraz komisja ...
Wjechał samochodem w osoby na przejściu dla pieszych. Miał ponad ...
Policjanci informację o wypadku otrzymali o godzinie 11.27. Z wstępnych ...
Celnicy walczyli z hazardem na giełdzie w Elizówce
Kontrolując legalność urządzania gier hazardowych funkcjonariusze sprawdzili ...
Więcej patroli w sezonie wiosenno-letnim w Lublinie
Jak co roku ze środków budżetu miasta finansowane są ponadnormatywne patrole ...
Potrącony 16-latek na przejściu dla pieszych
Do zdarzenia doszło wczoraj około godz. 17:50 na skrzyżowaniu ul. ...
Wizyta Ambasadora Peru w Lublinie
Podczas swojego pobytu w Lublinie Alberto Salas Barahona wziął udział w ...
Haft tematem przewodnim tegorocznego Jarmarku Jagiellońskiego
   Tańcowała igła z nitką – o ludowym hafcie z ...
Lublin będzie miał Zielony Budżet Obywatelski
Tegoroczna akcja ukwiecania Lublina spotkała się z bardzo pozytywnym ...
Zgubił ich nałóg, zaatakowali policjanta
- Do zdarzenia doszło wczoraj, około godziny 20.30 w ...
Praca Oliwi na międzynarodowej wystawie
Oliwia Rogoźnicka stworzyła swoje dzieło w pracowni graficznej prowadzonej przez ...
Słabsze wyniki kopalni. Enea wypowiada umowę
Inwestycje na ten rok ograniczono do 361 milionów złotych. To ...
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKTOR NACZELNY
Tomasz Goławski
tel. 533-359-160 tomasz.golawski@lukow24.pl
Redaktor prowadząca Łuków24.pl
Wioletta Ekielska
tel. 533-359-161
redakcja@lukow24.pl
Redakcja sport.lukow.pl
Arkadiusz Pogonowski
redakcja@sport.lukow.pl
Redaktor prowadząca MiędzyrzecPodlaski24.pl
Beata Zgorzałek
redakcja@miedzyrzecpodlaski24.pl
Redaktor prowadząca BiałaPodlaska24.info
Joanna Danielewicz
tel. 533-359-162
redakcja@bialapodlaska24.info
Reklama
Przemysław Kisiel
tel. 575-803-032
przemyslaw.kisiel@lukas.media.pl

Tomasz Botwina
tel. 575-803-031
tomasz.botwina@lukas.media.pl

ADRES DO KORESPONDENCJI


Redakcja Łuków24.pl
ul. Prusa 4a,
21-400 Łuków
lublin24 bialapodlaska24 miedzyrzecpodlaski24.pl radzynpodlaski24.info lukow24.pl lubartow24.pl leczna24.pl