Dziś są imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy

Redakcja  
dodane: 22-03-2016 14:42   |   wyświetleń: 1058

Ruszają inwestycje z inicjatywy lokalnej

Budowa dróg, placów zabaw, inicjatywy sportowe ? m.in. o to wnioskowali mieszkańcy w ramach mechanizmu inicjatywy lokalnej. Do lubelskiego Urzędu Miasta wpłynęło 21 projektów na łączną kwotę ponad 26 mln zł, 14 z nich będzie zrealizowanych lub rozpoczętych jeszcze w tym roku. Z budżetu Lublina na ten cel trafi 5 mln zł.
Ruszają inwestycje z inicjatywy lokalnejfot. Redakcja 
Inicjatywa lokalna jest nowym narzędziem umożliwiającym realizację działań zgłaszanych przez mieszkańców w ich bezpośrednim otoczeniu, które uzupełnia już funkcjonujące instrumenty - rezerwę celową na zadania realizowane przez Rady Dzielnic oraz Budżet Obywatelski. W jej ramach mieszkańcy zgłaszają pomysły i deklarują udział w jego realizacji, który może mieć formę wkładu rzeczowego, finansowego lub pracy społecznej.

W ramach rezerwy celowej w 2016 r. w Lublinie do realizacji trafi 14 projektów, w tym:
  • budowa ulic: Macierzanki, Liliowej, Dąbrówki, Lędzian, Bielskiego, Gierymskiego
  • projekty sportowe: Wolontariat na Start! oraz Kibice Razem 2016
  • doposażenie istniejącej siłowni zewnętrznej i mini tor przeszkód dla przedszkolaków przy ul. Tymiankowej
  • budowa oświetlenia zewnętrznego przy ul. Czumy

Ponadto miasto rozpocznie także projektowanie dokumentacji dla ulic: Sławinek, Milczan, Bużan, a w przypadku ulicy Biskupińskiej prace związane z aktualizacją dokumentacji i pozyskaniem pozwolenia na budowę (pełna realizacja inicjatyw nastąpi w kolejnych latach).

Po Budżecie Obywatelskim, ogromne zainteresowanie inicjatywą lokalną kolejny raz pokazuje aktywność naszych mieszkańców. Wspólnie mamy szansę zrealizować wiele ciekawych i ważnych dla Lublina przedsięwzięć. Jestem przekonany, że nowe narzędzie pozwoli jeszcze pełniej uczestniczyć Lublinianom w życiu miasta – powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Projekty, które nie zostaną zrealizowane wraz z uzasadnieniem:
  • modernizacja oświetlenia ul. Jagodowej – oświetlenie zostało wykonane przez dewelopera w taki sposób, który uniemożliwia włączenie go do sieci miejskiej, o co zabiegali mieszkańcy. Projekt wymaga dopracowania pod kątem możliwości realizacji.
  • budowa ul. Gralewskiego – z uwagi na niewielką zabudowę mieszkalną przy tej ulicy, inicjatywa w przedstawionej przez wnioskodawców formie nie zostanie zrealizowana, droga zostanie utwardzona destruktem
  • budowa ul. Sławinkowskiej – 450 m drogi bocznej od głównej ul. Sławinkowskiej to droga ślepa, aby zrealizować inwestycję, konieczna jest aktualizacja dokumentacji. Inwestycja będzie możliwa do realizacji po wybudowaniu kanalizacji deszczowej na ul. Sławinkowskiej
  • III Międzypokoleniowe Spotkania w Zemborzycach (grudzień 2015) - w 2015 roku nie było środków na realizację inicjatywy lokalnej
  • II Jesienny piknik sąsiedzki (październik 2015) - w 2015 roku nie było środków na realizację inicjatywy lokalnej W trakcie analizy zespołu oceniającego zgłoszenia Inicjatywy lokalnej jest także projekt "Dąb spotkań pokoleń" z dzielnicy Węglin Południowy oraz Zagospodarowanie terenu wokół filii biblioteki przy ul. Krężnickiej.

Mechanizm inicjatywy lokalnej działa w oparciu o Ustawę o działalności pożytku publicznego i wolontariacie oraz Uchwałę Rady Miasta Lublin z dnia 4 września 2014 r. w sprawie określenia trybu i szczegółowych kryteriów oceny wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej.

Złożone wnioski muszą dotyczyć minimum jednego z następujących obszarów: działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, w szczególności budowy, rozbudowy lub remontów dróg, kanalizacji, sieci wodociągowej, budynków oraz obiektów architektury (należy pamiętać, że obiekty te muszą należeć do miasta i nie mogą być prywatne), działalności charytatywnej; podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej; działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego; kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego; promocji i organizacji wolontariatu; edukacji, oświaty i wychowania, w tym nauki i szkolnictwa wyższego; działalności w sferze kultury fizycznej i turystyki, w tym wspierania i upowszechniania kultury fizycznej oraz turystyki i krajoznawstwa; ochrony przyrody, w tym zieleni w miastach i wsiach,a także ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego; porządku i bezpieczeństwa publicznego.

Wniosek oceniany jest przez Zespół ds. inicjatywy lokalnej, który przekazuje rekomendacje Prezydentowi Miasta. Po decyzji o realizacji inicjatywy podpisywana jest umowa pomiędzy wnioskodawcami a miastem, w której zawarte są obowiązki każdej ze stron oraz podział zadań.

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Podawał się za detektywa, w zamian za dochowanie tajemnicy ...
Podawał się za detektywa, w zamian za dochowanie tajemnicy zażądał 10 tys. zł. Policjanci z Wydziału Kryminalnego KMP w Lublinie zatrzymali fałszywego ? detektywa?. Mężczyzna zażądał od mieszkańca powiatu pruszkowskiego 10 tys. zł. Kwota ta miała być zapłatą za milczenie i ukrycie dowodów zdrady przed żoną 37 latka. Pokrzywdzony szybko zorientował się, że mężczyzna nie jest tym, za kogo się podaje. Nie miał nic do ukrycia i nie miał... żony.
Już jutro spektakl "Tata ma kota (Poczytaj mi Tato)"
Już jutro spektakl Centrum Kultury w Lublinie, g. 19:00, 22 marca, Sala Czarna; bilety: 20 / 30 zł.
XII Polsko-Ukraińskie Spotkania Mistrzów Słowa
XII Polsko-Ukraińskie Spotkania Mistrzów Słowa Przed nami święto słowa i recytacji. W dniach 5-7 kwietnia 2019 odbędzie się wspólny, międzynarodowy finał XIV Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Ukraińskiej i XII Konkursu Poezji i Prozy Polskiej na Ukrainie.
Bombardowanie włóczką ma 5 lat!
Bombardowanie włóczką ma 5 lat! Ponad 60 instalacji i 50 pasjonatów szydełkowania w grupie. Bombardowanie włóczką świętuje pięciolecie istnienia.
Wpadł z blisko 70 kg krajanki tytoniowej
Wpadł z blisko 70 kg krajanki tytoniowej Blisko 70 kg krajanki tytoniowej ujawnili i zabezpieczyli policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Lublinie. Taką ilość przewoził w swoim pojeździe 39-letni mieszkaniec gm. Poniatowa. Nielegalny towar został zabezpieczony, zaś mężczyzna zatrzymany. Jak wstępnie oszacowano, straty na szkodę Skarbu Państwa wynoszą blisko 70 tys. zł. Zgodnie z kodeksem karno skarbowym mężczyźnie grozi nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)