Dziś są imieniny: Joachima, Kiry, Maurycego

Mateusz Paśkucki  
dodane: 31-01-2018 21:33   |   wyświetleń: 1181

Prawo jazdy 2018. Nadchodzą duże zmiany!

Od czerwca wchodzą w życie nowe przepisy, które nakładają dodatkowe obowiązki na świeżo wyszkolonych kierowców.
Prawo jazdy 2018. Nadchodzą duże zmiany!fot. Mateusz Paśkucki 

Od czerwca 2018 mają wejść w życie nowe przepisy o ruchu drogowym, które nakładają na świeżo upieczonych kierowców nowe, dodatkowe obowiązki. Jedną z najważniejszych zmian w nowych regulacjach będzie okres próbny, który ma na celu wzmożoną kontrolę oraz dokształcenie niedoświadczonych kierowców. Ma on trwać dwa lata od momentu uzyskania prawa jazdy i będzie dotyczył kierowców, którzy otrzymają dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów po 4 czerwca 2018 r. Ustawodawca wziął zatem po lupę osoby, które po raz pierwszy zdobędą prawo jazdy kategorii B.Dodatkowe obowiązkowe szkolenia.


Pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem od momentu uzyskania prawa jazdy, kierowca będzie musiał odbyć obowiązkowy kurs doszkalający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym.
Przedmiot zajęć teoretycznych (organizowanych w wojewódzkich ośrodkach szkolenia kierowców) będzie obejmował między innymi: przedstawienie czynników wpływających na bezpieczeństwo ruchu drogowego, problematykę wypadków drogowych oraz psychologiczne aspekty kierowania pojazdem, natomiast szkolenie praktyczne (odbywające się w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy, czyli tzw. płycie poślizgowej ODTJ) ma uświadomić kierowcy wszystkie niebezpieczeństwa wynikające z nadmiernej prędkości. Głównym celem zajęć praktycznych jest więc uświadomienie młodemu kierowcy co dzieje się z autem w momencie poślizgu i jak trudno opanować taki pojazd w ekstremalnych warunkach. Szkolenie teoretyczne to wydatek 100 zł, zaś godzinna część praktyczna ma kosztować 200 zł.

Limity prędkości i zielony listek.

Dodatkowo przez okres ośmiu miesięcy od momentu odebrania prawa jazdy, kierowca będzie zobowiązany odpowiednio oznakować pojazd, który kieruje. Z tyłu i z przodu musi pojawić się słynna nalepka z symbolem „zielonego listka”. W obszarze zabudowanym nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h (nawet jeżeli znaki drogowe stanowią inaczej), a poza nim - 80 km/h. Wedle nowych przepisów - na autostradzie i drodze ekspresowej młody kierowca będzie mógł jechać maksymalnie 100 km/h. To jeszcze nie koniec... Przez pierwsze osiem miesięcy nie będzie można pracować także w roli zawodowego kierowcy.W razie wykroczeń...

Kierowcom, którzy w okresie próbnym popełnią dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, potwierdzone mandatem, bądź prawomocnym wyrokiem sądu, starosta (lub prezydent miasta na prawach powiatu) będzie:
- przedłużał okres próbny o kolejne dwa lata;
- wydawał skierowanie na kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu;
- wydawał skierowanie na badania psychologiczne.

Nowe przepisy jeszcze nie weszły w życie, a już budzą wiele kontrowersji nie tylko w świecie motoryzacyjnym, ale także - po części w ośrodkach OSK. Na oficjalny komentarz lubelskiego WORDu w tej sprawie musimy poczekać do wejścia w życie nowych regulacji prawnych. W nieoficjalnej rozmowie z naszą redakcją - pracownicy WORDu chwalą nowe zapisy ustawy, które według nich przyczynią się nie tylko do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach, ale także jakości kształcenia przyszłych kierowców.Zdjęcia: Mateusz Paśkucki

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Poszukiwany 10 listami gończymi 28-latek zatrzymany. Ma do odsiadki ...
Poszukiwany 10 listami gończymi 28-latek zatrzymany. Ma do odsiadki ponad 12 lat Lubelscy kryminalni zatrzymali 28-letniego mieszkańca Lublina, który poszukiwany był m.in. 10 listami gończymi i 4 nakazami. Łącznie do odbycia ma karę ponad 12 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna został zatrzymany na jednej z posesji w gm. Wólka. 28-latek poszukiwany był m.in. za kradzieże z włamaniem. Jeszcze dzisiaj trafi do aresztu śledczego celem odbycia zasądzonej kary.
Nielegalna broń i amunicja u 64-latka
Nielegalna broń i amunicja u 64-latka Policjanci z Bychawy zatrzymali 64-latka. Podczas przeszukania jego miejsca zamieszkania ujawnili rewolwer hukowy, który nosił ślady przeróbki na broń palną a także około 250 sztuk amunicji, którą posiadał bez wymaganego zezwolenia. Nielegalne znalezisko zostało zabezpieczone. Dziś mężczyzna zostanie doprowadzony do prokuratury i usłyszy zarzuty.
Kradł z magazynu worki z używaną odzieżą
Kradł z magazynu worki z używaną odzieżą Za kradzież co najmniej 6 worków ubrań ze sklepu z używaną odzieżą odpowie 22-letni mieszkaniec Lublina. Pracownik magazynu został ujęty na gorącym uczynku w momencie, gdy próbował wynieść worek z ubraniami. W jego samochodzie policjanci znaleźli dodatkowe worki ze sklepowym asortymentem. Sklep oszacował straty na blisko 1,5 tys. zł.
Chińskie tabletki psychoaktywne
Chińskie tabletki psychoaktywne 28-letnia Chinka odpowie za przywóz do Polski blisko tysiąca sztuk tabletek zawierających substancje psychoaktywne i efedrynę. Na trop nielegalnego procederu wpadli lubelscy policjanci z komendy miejskiej oraz funkcjonariusze lubelskiej służby celno-skarbowej. Po ustaleniu, że 28-latka otrzyma przesyłkę z tabletkami, zabezpieczyli nadaną z Chin paczkę.
Rozmowa dyżurnego oraz szybka reakcja policjantów zapobiegły tragedii ...
Rozmowa dyżurnego oraz szybka reakcja policjantów zapobiegły tragedii Dyżurny komisariatu w Bełżycach otrzymał informację z WCPR-u o mężczyźnie, który chce popełnić samobójstwo. Natychmiast podjął działania, aby zlokalizować miejsce przebywania desperata. Dzięki umiejętnie przeprowadzonej przez policjanta rozmowie nie doszło do tragedii i mundurowi odnaleźli 40-latka.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)