Dziś są imieniny: Biny, Damazego, Waldemara

Mateusz Paśkucki  
dodane: 31-01-2018 21:33   |   wyświetleń: 1073

Prawo jazdy 2018. Nadchodzą duże zmiany!

Od czerwca wchodzą w życie nowe przepisy, które nakładają dodatkowe obowiązki na świeżo wyszkolonych kierowców.
Prawo jazdy 2018. Nadchodzą duże zmiany!fot. Mateusz Paśkucki 

Od czerwca 2018 mają wejść w życie nowe przepisy o ruchu drogowym, które nakładają na świeżo upieczonych kierowców nowe, dodatkowe obowiązki. Jedną z najważniejszych zmian w nowych regulacjach będzie okres próbny, który ma na celu wzmożoną kontrolę oraz dokształcenie niedoświadczonych kierowców. Ma on trwać dwa lata od momentu uzyskania prawa jazdy i będzie dotyczył kierowców, którzy otrzymają dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów po 4 czerwca 2018 r. Ustawodawca wziął zatem po lupę osoby, które po raz pierwszy zdobędą prawo jazdy kategorii B.Dodatkowe obowiązkowe szkolenia.


Pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem od momentu uzyskania prawa jazdy, kierowca będzie musiał odbyć obowiązkowy kurs doszkalający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym.
Przedmiot zajęć teoretycznych (organizowanych w wojewódzkich ośrodkach szkolenia kierowców) będzie obejmował między innymi: przedstawienie czynników wpływających na bezpieczeństwo ruchu drogowego, problematykę wypadków drogowych oraz psychologiczne aspekty kierowania pojazdem, natomiast szkolenie praktyczne (odbywające się w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy, czyli tzw. płycie poślizgowej ODTJ) ma uświadomić kierowcy wszystkie niebezpieczeństwa wynikające z nadmiernej prędkości. Głównym celem zajęć praktycznych jest więc uświadomienie młodemu kierowcy co dzieje się z autem w momencie poślizgu i jak trudno opanować taki pojazd w ekstremalnych warunkach. Szkolenie teoretyczne to wydatek 100 zł, zaś godzinna część praktyczna ma kosztować 200 zł.

Limity prędkości i zielony listek.

Dodatkowo przez okres ośmiu miesięcy od momentu odebrania prawa jazdy, kierowca będzie zobowiązany odpowiednio oznakować pojazd, który kieruje. Z tyłu i z przodu musi pojawić się słynna nalepka z symbolem „zielonego listka”. W obszarze zabudowanym nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h (nawet jeżeli znaki drogowe stanowią inaczej), a poza nim - 80 km/h. Wedle nowych przepisów - na autostradzie i drodze ekspresowej młody kierowca będzie mógł jechać maksymalnie 100 km/h. To jeszcze nie koniec... Przez pierwsze osiem miesięcy nie będzie można pracować także w roli zawodowego kierowcy.W razie wykroczeń...

Kierowcom, którzy w okresie próbnym popełnią dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, potwierdzone mandatem, bądź prawomocnym wyrokiem sądu, starosta (lub prezydent miasta na prawach powiatu) będzie:
- przedłużał okres próbny o kolejne dwa lata;
- wydawał skierowanie na kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu;
- wydawał skierowanie na badania psychologiczne.

Nowe przepisy jeszcze nie weszły w życie, a już budzą wiele kontrowersji nie tylko w świecie motoryzacyjnym, ale także - po części w ośrodkach OSK. Na oficjalny komentarz lubelskiego WORDu w tej sprawie musimy poczekać do wejścia w życie nowych regulacji prawnych. W nieoficjalnej rozmowie z naszą redakcją - pracownicy WORDu chwalą nowe zapisy ustawy, które według nich przyczynią się nie tylko do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach, ale także jakości kształcenia przyszłych kierowców.Zdjęcia: Mateusz Paśkucki

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Wsparcie ślubno-weselne cz. 2
Wsparcie ślubno-weselne cz. 2 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - "co dalej"? Ślub to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka - dla wielu kobiet jest ziszczeniem wieloletnich marzeń z dzieciństwa, dla mężczyzn oznacza poważne wejście w dorosłość i wzięcie odpowiedzialności za nową rodzinę. Ale co zrobić, aby okres narzeczeństwa i jednoczesnych przygotowań do ślubu nasuwał Nam na myśl same pozytywne i piękne wspomnienia? Mamy dla Was kilka praktycznych porad, jak zorganizować ślub i wesele, aby w międzyczasie nie zwariować i o niczym nie zapomnieć.
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - co dalej?
Kaniorowcy świętują!
Kaniorowcy świętują! Zespół im. Wandy Kaniorowej obchodzi rocznicę 70 rocznicę powstania.
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO]
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO] Zazwyczaj kiedy jesteśmy bardzo spięci, zmęczeni albo po prostu wściekli, sięgamy po wypróbowane wcześniej metody, które mają nam pomóc w zmianie nastroju - szukamy wyciszenia, relaksu i odprężenia.
Pożegnanie dr Marka Gędka
Pożegnanie dr Marka Gędka Na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie pożegnano dzisiaj doktora Marka Gędka - dziennikarza, publicystę, wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)