Dziś są imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Redakcja  
dodane: 10-05-2016 16:34   |   wyświetleń: 776

Pierwszy miesiąc programu „Rodzina 500 plus”

Minął miesiąc od uruchomienia rządowego programu ?Rodzina 500 plus?. Już pierwsze tygodnie pokazały jak dużym zainteresowaniem wśród rodzin województwa lubelskiego cieszy się ta forma pomocy, która była jedną z ważniejszych obietnic wyborczych premier Beaty Szydło. Podsumowania tego okresu dokonał wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk na konferencji prasowej w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie.
Pierwszy miesiąc programu „Rodzina 500 plus”fot. Lubelski Urząd Wojewódzki 
- Do 30 czerwca spodziewamy się 150 tys. wniosków. Na razie, mamy 83 proc. tej liczby czyli 125 tys. złożonych wniosków, które dotyczą 225 tys. dzieci – mówił wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk

Najwięcej wniosków zostało złożonych w tradycyjnej papierowej formie, tylko 20 tys. z nich wpłynęło drogą elektroniczną. Już 65 tys. lubelskich rodzin otrzymało pierwsze środki finansowe. Do tej pory, przelaliśmy na konta 70 mln złotych. Do końca roku, będzie to łącznie ponad miliard złotych. To duży zastrzyk dla naszego regionu - dodał wicewojewoda.

Największymi beneficjentami programu „Rodzina 500 plus” są rodziny wielodzietne. W całym województwie jest 11 rodzin z 11 różnych gmin, które otrzymają świadczenie na dziewięcioro dzieci. Jest też jedna rodzina, w której 10 osób jest uprawnionych do świadczenia wychowawczego. Otrzyma ona zatem co miesiąc pomoc w wysokości 5 tys. złotych.

Sprawność systemu, a także sposób wykorzystania środków były przedmiotem wypowiedzi Krzysztofa Marka, przedstawiciela Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Jest on ojcem sześciorga dzieci. Otrzymane przez jego rodzinę już 21 kwietnia br. środki zostaną wykorzystane zarówno na najpilniejsze potrzeby egzystencjalne (zobowiązania związane z kredytem hipotecznym, potrzeby związane z niepełnosprawnością jednego z dzieci), jak i na cele edukacyjne, m.in. kupno instrumentów potrzebnych do kształcenia muzycznego.

Wicewojewoda podkreślił, że realizacja programu „Rodzina 500 plus” przebiega sprawnie, m.in. dzięki zaangażowaniu osób za to odpowiedzialnych. Podziękował zastępcy dyrektora wydziału polityki społecznej LUW Mariuszowi Kidajowi za intensywne wdrażanie programu. Zwrócił uwagę na aktywną pracę  samorządów w tym zakresie np. gmina Janowiec w kwietniu na wydała decyzje o wypłacie 500 złotych rozpatrując na bieżąco wszystkie 245 złożonych wniosków. W wielu gminach np. Podedwórze czy Jabłoń  realizacja wniosków jest na poziomie 99 procent.

W  promowaniu programu „Rodzina 500 plus” i w kampanii informacyjnej pomagają Busy 500 plus - mobilne punkty informacyjne, które odwiedzając gminy, docierają do tych mieszkańców, którzy o programie nie słyszeli, a jest ich jeszcze 2,7 procent w Polsce. Chodzi o to, aby udzielić im wszelkich informacji, zachęcić do skorzystania z  prawa do świadczenia wychowawczego na dzieci. Mobilne biuro programu realizuje także cel monitorujący: zdobywa na miejscu orientację co do etapu i tempa realizacji zadania w poszczególnych gminach oraz wspiera je we wdrażaniu zapisów nowej ustawy.

Ustawa dotycząca Programu 500 plus przyjęta została 11 lutego br., a podpisana przez prezydenta 17 lutego. Program „Rodzina 500 plus” ruszył 1 kwietnia br. Przewiduje on, że 500 złotych miesięcznie przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, do ukończenia 18 roku życia. Świadczenie na pierwsze dziecko otrzymują natomiast te rodziny, w których dochód na głowę nie przekracza 800 złotych  lub 1200 złotych, jeśli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne. Wniosek pozwalający na uzyskanie świadczenia z wyrównaniem od miesiąca kwietnia powinien być złożony w ciągu trzech miesięcy od dnia wejścia ustawy, czyli od 1 kwietnia do 1 lipca br.

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Wsparcie ślubno-weselne cz. 2
Wsparcie ślubno-weselne cz. 2 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - "co dalej"? Ślub to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka - dla wielu kobiet jest ziszczeniem wieloletnich marzeń z dzieciństwa, dla mężczyzn oznacza poważne wejście w dorosłość i wzięcie odpowiedzialności za nową rodzinę. Ale co zrobić, aby okres narzeczeństwa i jednoczesnych przygotowań do ślubu nasuwał Nam na myśl same pozytywne i piękne wspomnienia? Mamy dla Was kilka praktycznych porad, jak zorganizować ślub i wesele, aby w międzyczasie nie zwariować i o niczym nie zapomnieć.
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - co dalej?
Kaniorowcy świętują!
Kaniorowcy świętują! Zespół im. Wandy Kaniorowej obchodzi rocznicę 70 rocznicę powstania.
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO]
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO] Zazwyczaj kiedy jesteśmy bardzo spięci, zmęczeni albo po prostu wściekli, sięgamy po wypróbowane wcześniej metody, które mają nam pomóc w zmianie nastroju - szukamy wyciszenia, relaksu i odprężenia.
Pożegnanie dr Marka Gędka
Pożegnanie dr Marka Gędka Na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie pożegnano dzisiaj doktora Marka Gędka - dziennikarza, publicystę, wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)