Dziś są imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli

Cezary Potapczuk  
dodane: 12-03-2018 09:27   |   wyświetleń: 586

Pierwsza niedziela bez handlu - aktualizacja [WIDEO]

25 inspektorów ruszyło w teren by sprawdzić czy handlowcy, tak jak nakazuje ustawa, w niedzielę zamknęli swoje sklepy.
Pierwsza niedziela bez handlu - aktualizacja [WIDEO]fot. Internet 

25 inspektorów ruszyło w teren by sprawdzić czy handlowcy, tak jak nakazuje ustawa, w niedzielę zamknęli swoje sklepy. W pierwszej kolejności na celownik wzięli te placówki - których właściciele łamali już wcześniej przepisy o zakazie handlu w dni świąteczne.

Jak powiedziała nam Danuta Serwinowska, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Lublinie stwierdzono kilka przypadków naruszenia prawa. O otwartych mimo zakazu sklepach informowali tez telefonicznie sami mieszkańcy. O szczegółach, nieco więcej, będzie można powiedzieć we wtorek. Czekam na raporty od inspektorów – mówi Serwinowska. Przypomnijmy, że za próby obejścia przepisów o zakazie handlu w niedzielę grozi grzywna od 1000 złotych. W skrajnych przypadkach „winowajca” będzie musiał zapłacić nawet 100 tys..

Nowe regulacje mieszkańcy Lublina i regionu przyjęli z mieszanymi uczuciami. Jedni są za inni przeciw. We znaki dały się sobotnie zakupy, tłok w sklepach i ciasnota na parkingach. Ciężkie chwile przeżywali też pracownicy marketów. Wielu pracowało dłużej, do godziny 23 np. w efekcie do domów mogli wyjść grupo po północy.  Nie mniej pomysłodawcy wprowadzenia zakazu, a i sejmowa większość, są zadowoleni, że wreszcie Polacy odzyskali niedziele dla rodziny. Problem w tym, że nie wszyscy. Przeciwnicy nowego prawa pytają czym różni się kasjer sklepu działającego przy stacji paliw, od kasjera pracującego w markecie. Dlaczego nie może korzystać z przywileju wolnej niedzieli. Niestety z odpowiedzią na proste pytanie orędownicy zakazu mają spory problem.

Przypomnijmy tymczasem, że nie ma unijnych przepisów, które regulowały by sprawę  niedzielnego handlu. To kraje członkowskie podejmują ostateczną decyzję, czy sklepy mogą być otwarte w tym dniu, czy też nie. 

Niedzielne zakupy bez ograniczeń mogą robić mieszkańcy Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Irlandii, Litwy, Łotwy, Malty, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Włoch, Wielkiej Brytanii.

Niemal całkowity zakaz handlu w niedzielę i święta obowiązuje w Niemczech i Austrii. Częściowe restrykcje mają Belgia, Francja, Grecja, Holandia, Luksemburg, Holandia oraz Węgry.

Dodajmy, na koniec, że najbliższą niedzielę sklepy w Polsce będą zamknięte.


Video

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Nie żyje dr Marek Gędek
Nie żyje dr Marek Gędek Dziś w Lublinie po długiej i ciężkiej chorobie zmarł dr Marek Gędek - wieloletni wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, przez wiele lat związany z Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Majdanku. Miał 53 lata.
Prezent dla taty
Prezent dla taty Dzień Ojca zbliża się wielkimi krokami, a pomysłu na prezent brak? Przedstawiamy garść naszych inspiracji.
Wydział Politologii UMCS w Lublinie gospodarzem dyskusji o muzyce ...
Wydział Politologii UMCS w Lublinie gospodarzem dyskusji o muzyce politycznej Komunikowanie, kontestowanie, mobilizowanie - czyli jak wyjaśnić fenomen muzyki politycznej w relacji władza-obywatele ? jest przedmiotem konferencji naukowej UMCS.
Była szefowa COZL bez zarzutów
Była szefowa COZL bez zarzutów Prokuratura umorzyła śledztwo dotyczące byłej dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej prof. Elżbiety Starosławskiej. Sprawa dotyczy oświadczeń składanych przez nią w związku z przetargami ogłaszanymi przez szpital. Decyzję prokuratury Zarząd Województwa zaskarżył do sądu.
Dziś rozpoczyna się Mundial! Gdzie otwarcie będzie można obejrzeć ...
Dziś rozpoczyna się Mundial! Gdzie otwarcie będzie można obejrzeć w Lublinie? To już dziś! Rusza wielkie, jak nie największe święto wszystkich fanów piłki nożnej. Startują Mistrzostwa Świata w Rosji. Oficjalna ceremonia otwarcia zaczyna się już o godz. 16:30.

Najczęściej czytane

Sprawczyni wypadku – antylopa
Sprawczyni wypadku – antylopa
Obywatel Tanzanii zjechał z jezdni i uderzył w drzewo, jak tłumaczył policjantom, chciał uniknąć zderzenia z antylopą. W wydychanym powietrzy miał 2 promile alkoholu.
Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
REDAKTOR NACZELNY
Cezary Potapczuk
tel. 790-881-081
cezary@lublin24.pl
Redaktor prowadząca
Aleksandra Drozdowska
tel. 512-24-21-24
aleksandra@lublin24.pl
Redaktor prowadząca
Ewelina Smalec
tel. 501-050-024
ewelina@lublin24.pl
Redaktor
Monika Blandyna Lewkowicz
tel. 501-92-24-24
monika@lublin24.pl
Reklama
Doradca Klienta Biznesowego
Katarzyna Ryzner
tel. 577-781-081
katarzyna@lublin24.pl
Doradca Klienta Biznesowego
Krzysztof Stefaniak
tel. 720-081-081
krzysztof@lublin24.pl
Dział Reklamy reklama@lublin24.pl

Dział Foto / Wideo
Mateusz Paśkucki
tel. 602-844-775
foto@lublin24.pl