Dziś są imieniny: Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Cezary Potapczuk  
dodane: 12-03-2018 09:27   |   wyświetleń: 827

Pierwsza niedziela bez handlu - aktualizacja [WIDEO]

25 inspektorów ruszyło w teren by sprawdzić czy handlowcy, tak jak nakazuje ustawa, w niedzielę zamknęli swoje sklepy.
Pierwsza niedziela bez handlu - aktualizacja [WIDEO]fot. Internet 

25 inspektorów ruszyło w teren by sprawdzić czy handlowcy, tak jak nakazuje ustawa, w niedzielę zamknęli swoje sklepy. W pierwszej kolejności na celownik wzięli te placówki - których właściciele łamali już wcześniej przepisy o zakazie handlu w dni świąteczne.

Jak powiedziała nam Danuta Serwinowska, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Lublinie stwierdzono kilka przypadków naruszenia prawa. O otwartych mimo zakazu sklepach informowali tez telefonicznie sami mieszkańcy. O szczegółach, nieco więcej, będzie można powiedzieć we wtorek. Czekam na raporty od inspektorów – mówi Serwinowska. Przypomnijmy, że za próby obejścia przepisów o zakazie handlu w niedzielę grozi grzywna od 1000 złotych. W skrajnych przypadkach „winowajca” będzie musiał zapłacić nawet 100 tys..

Nowe regulacje mieszkańcy Lublina i regionu przyjęli z mieszanymi uczuciami. Jedni są za inni przeciw. We znaki dały się sobotnie zakupy, tłok w sklepach i ciasnota na parkingach. Ciężkie chwile przeżywali też pracownicy marketów. Wielu pracowało dłużej, do godziny 23 np. w efekcie do domów mogli wyjść grupo po północy.  Nie mniej pomysłodawcy wprowadzenia zakazu, a i sejmowa większość, są zadowoleni, że wreszcie Polacy odzyskali niedziele dla rodziny. Problem w tym, że nie wszyscy. Przeciwnicy nowego prawa pytają czym różni się kasjer sklepu działającego przy stacji paliw, od kasjera pracującego w markecie. Dlaczego nie może korzystać z przywileju wolnej niedzieli. Niestety z odpowiedzią na proste pytanie orędownicy zakazu mają spory problem.

Przypomnijmy tymczasem, że nie ma unijnych przepisów, które regulowały by sprawę  niedzielnego handlu. To kraje członkowskie podejmują ostateczną decyzję, czy sklepy mogą być otwarte w tym dniu, czy też nie. 

Niedzielne zakupy bez ograniczeń mogą robić mieszkańcy Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Irlandii, Litwy, Łotwy, Malty, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Włoch, Wielkiej Brytanii.

Niemal całkowity zakaz handlu w niedzielę i święta obowiązuje w Niemczech i Austrii. Częściowe restrykcje mają Belgia, Francja, Grecja, Holandia, Luksemburg, Holandia oraz Węgry.

Dodajmy, na koniec, że najbliższą niedzielę sklepy w Polsce będą zamknięte.


Video

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Wsparcie ślubno-weselne cz. 2
Wsparcie ślubno-weselne cz. 2 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - "co dalej"? Ślub to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka - dla wielu kobiet jest ziszczeniem wieloletnich marzeń z dzieciństwa, dla mężczyzn oznacza poważne wejście w dorosłość i wzięcie odpowiedzialności za nową rodzinę. Ale co zrobić, aby okres narzeczeństwa i jednoczesnych przygotowań do ślubu nasuwał Nam na myśl same pozytywne i piękne wspomnienia? Mamy dla Was kilka praktycznych porad, jak zorganizować ślub i wesele, aby w międzyczasie nie zwariować i o niczym nie zapomnieć.
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - co dalej?
Kaniorowcy świętują!
Kaniorowcy świętują! Zespół im. Wandy Kaniorowej obchodzi rocznicę 70 rocznicę powstania.
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO]
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO] Zazwyczaj kiedy jesteśmy bardzo spięci, zmęczeni albo po prostu wściekli, sięgamy po wypróbowane wcześniej metody, które mają nam pomóc w zmianie nastroju - szukamy wyciszenia, relaksu i odprężenia.
Pożegnanie dr Marka Gędka
Pożegnanie dr Marka Gędka Na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie pożegnano dzisiaj doktora Marka Gędka - dziennikarza, publicystę, wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)