Dziś są imieniny: Joachima, Kiry, Maurycego

Radosław Czarnecki
dodane: 05-10-2015 06:40   |   wyświetleń: 891

Pesa Dart w Lublinie. Od grudnia nowa jakość w podróżach koleją

W sobotę na lubelskim dworcu spółka PKP Intercity zaprezentowała nowy dalekobieżny elektryczny zespół trakcyjny Pesa Dart, który już od grudnia będzie woził pasażerów. Z nowej oferty skorzystają także mieszkańcy naszego regionu.
Pesa Dart w Lublinie. Od grudnia nowa jakość w podróżach kolejąfot. Jack 
20 składów Dart zostało wyprodukowanych na zamówienie PKP Intercity przez firmę Pesa Bydgoszcz. Jego prędkość eksploatacyjna to 160 km/h. EZT posiada szereg udogodnień dla pasażerów i drużyny konduktorskiej. Podróżni skorzystają z wygodnych, rozkładanych foteli wyposażonych w gniazdka elektryczne, ergonomicznych stolików czy wysuwanych wieszaków na ubranie. Obsługa pociągu ma z kolei do dyspozycji przestronny przedział konduktorski posiadający... łóżko i prysznic.

Składy Pesa Dart będą obsługiwały trasy na odcinku Lublin/Białystok - Warszawa - Łódź - Wrocław/Katowice - Bielsko - Biała. Pomieszczą one 352 pasażerów na miejscach siedzących. Pociągi kategorii InterCity zestawione z nowych jednostek wyruszą na trasy 13 grudnia. Z uwagi na opóźnienia w dostawach, w połowie grudnia na trasę wyruszy mniej nowoczesnych składów. Ile? Tego nie wiedzą nawet przedstawiciele PKP Intercity.

Wszystko zależy od tego ile Dartów odbierzemy od producenta. Na obecną chwilę trudno wyrokować ile jednostek będziemy mieli do dyspozycji w grudniu - powiedziała nam Beata Czemerajda z Biura Prasowego PKP Intercity.

Według zapewnień Jacka Leonkiewicza, prezesa PKP Intercity w grudniu będą to najprawdopodobniej dwa pociągi dojeżdżające do Lublina. Na więcej możemy liczyć od marcowej korekty rozkładu jazdy.

Chcemy żeby te nowoczesne pociągi odjeżdżały w godzinach atrakcyjnych dla pasażerów. Docelowo wszystkie uruchamiane przez nas połączenia na trasie Warszawa - Lublin będą kategorii IC. Cena za przejazd waha się w granicach 30 - 37 zł. Obowiązują także nasze promocje i zniżki ustawowe - powiedział podczas prezentacji Jacek Leonkiewicz, prezes PKP Intercity.

Prezes PKP Intercity przedstawił także założenia nowej oferty na trasie Warszawa - Lublin. Od 13 grudnia pasażerowie będą mieli do dyspozycji 11 par pociągów, a czas przejazdu najszybszego połączenia na tej trasie wyniesie 2h 9 min do Warszawy Centralnej. Korzystając ze skomunikowania z szynobusem z/do Lubartowa będzie można pokonać tę trasę w niecałe 3 godziny.

Dalekobieżnym pociągiem przez Lubartów?

W 2017 roku rozpocznie się modernizacja linii kolejowej między Warszawą a Lublinem. Efekty prac wpłyną na skrócenie czasu przejazdu - pociągi pokonają tę trasę w około 90 minut. Zanim to jednak nastąpi czeka nas kilka lat sporych utrudnień w ruchu kolejowym. Skorzystać może na tym nasze miasto Lubartów, przez które przebiega linia kolejowa nr 30 stanowiąca główny korytarz objazdowy dla ruchu towarowego.

Jeśli zarządca infrastruktury zdecyduje się na prowadzenie prac przy dwutorowym zamknięciu linii, konieczne może stać się przetrasowanie pociągów pasażerskich trakcją spalinową przez Lubartów i Łuków. Czy nasze miasta mają szanse na postój handlowy dalekobieżnych pociągów? Tego jeszcze nie wiadomo.

Trwają ustalenia co do formy prowadzenia prac modernizacyjnych. Jeśli zapadną jakieś decyzje wtedy będziemy myśleli nad organizacją ruchu podczas modernizacji - powiedział nam prezes PKP IC.

Pewne jest natomiast skierowanie ruchu towarowego trasą przez Lubartów. Wg założeń PKP PLK trasą tą przejedzie dziennie 20 pociągów towarowych (14 w ciągu dnia i 6 w nocy). Oprócz tego utrzymany zostanie istniejący ruch pasażerski. W ostatnich dniach zarządca infrastruktury ogłosił przetarg na modernizację linii kolejowej między Łukowem a Parczewem, dzięki czemu za nieco ponad rok trasa będzie już przejezdna na całej długości.

Jesteśmy ciekawi Waszych opinii na temat nowego pociągu, którego zdjęcia można zobaczyć na portalu Lubartów24.pl. Czy wprowadzenie nowych składów do ruchu będzie Waszym zdaniem skokiem jakościowym w podróżowaniu koleją? Skorzystacie z nowej oferty PKP Intercity? Czekamy na komentarze!

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Poszukiwany 10 listami gończymi 28-latek zatrzymany. Ma do odsiadki ...
Poszukiwany 10 listami gończymi 28-latek zatrzymany. Ma do odsiadki ponad 12 lat Lubelscy kryminalni zatrzymali 28-letniego mieszkańca Lublina, który poszukiwany był m.in. 10 listami gończymi i 4 nakazami. Łącznie do odbycia ma karę ponad 12 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna został zatrzymany na jednej z posesji w gm. Wólka. 28-latek poszukiwany był m.in. za kradzieże z włamaniem. Jeszcze dzisiaj trafi do aresztu śledczego celem odbycia zasądzonej kary.
Nielegalna broń i amunicja u 64-latka
Nielegalna broń i amunicja u 64-latka Policjanci z Bychawy zatrzymali 64-latka. Podczas przeszukania jego miejsca zamieszkania ujawnili rewolwer hukowy, który nosił ślady przeróbki na broń palną a także około 250 sztuk amunicji, którą posiadał bez wymaganego zezwolenia. Nielegalne znalezisko zostało zabezpieczone. Dziś mężczyzna zostanie doprowadzony do prokuratury i usłyszy zarzuty.
Kradł z magazynu worki z używaną odzieżą
Kradł z magazynu worki z używaną odzieżą Za kradzież co najmniej 6 worków ubrań ze sklepu z używaną odzieżą odpowie 22-letni mieszkaniec Lublina. Pracownik magazynu został ujęty na gorącym uczynku w momencie, gdy próbował wynieść worek z ubraniami. W jego samochodzie policjanci znaleźli dodatkowe worki ze sklepowym asortymentem. Sklep oszacował straty na blisko 1,5 tys. zł.
Chińskie tabletki psychoaktywne
Chińskie tabletki psychoaktywne 28-letnia Chinka odpowie za przywóz do Polski blisko tysiąca sztuk tabletek zawierających substancje psychoaktywne i efedrynę. Na trop nielegalnego procederu wpadli lubelscy policjanci z komendy miejskiej oraz funkcjonariusze lubelskiej służby celno-skarbowej. Po ustaleniu, że 28-latka otrzyma przesyłkę z tabletkami, zabezpieczyli nadaną z Chin paczkę.
Rozmowa dyżurnego oraz szybka reakcja policjantów zapobiegły tragedii ...
Rozmowa dyżurnego oraz szybka reakcja policjantów zapobiegły tragedii Dyżurny komisariatu w Bełżycach otrzymał informację z WCPR-u o mężczyźnie, który chce popełnić samobójstwo. Natychmiast podjął działania, aby zlokalizować miejsce przebywania desperata. Dzięki umiejętnie przeprowadzonej przez policjanta rozmowie nie doszło do tragedii i mundurowi odnaleźli 40-latka.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)