Dziś są imieniny: Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Cezary Potapczuk  
dodane: 12-03-2018 12:55   |   wyświetleń: 810

Ostatnie dni „czerwonych” pomników

Po dekomunizacji ulic i placów, czas na pomniki i tablice poświęcone bohaterom minionej epoki. Do końca marca tego typu obiekty muszą zniknąć z przestrzeni publicznej.
Ostatnie dni „czerwonych” pomnikówfot. Michał Abramek 

Po dekomunizacji ulic i placów, czas na pomniki i tablice poświęcone bohaterom minionej epoki. Do końca marca tego typu obiekty muszą zniknąć z przestrzeni publicznej – tak stanowi ustawa dekomunizacyjna. W naszym regionie urzędnicy doliczyli się 103 takich pamiątek.

- Część samorządów rozwiązała już ten problem - podaje kierownik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Skarbu Państwa, Lucjan Osiecki, np. powiat łukowski. Jak informuje tamtejszy starosta Janusz Kozioł - Społeczności lokalne z własnej inicjatywy postanowiły zerwać z przeszłością. Nie mniej urzędnicy odpowiedzialni za gospodarkę nieruchomościami, sprawdzają, czy na budynkach komunalnych, nie ma tablic wychwalających czasy i „bohaterów” komunizmu.


foto. Michał Abramek

Pamiątki czasów minionych zniknęły także między innymi z Urzędowa, Chełma, Parczewa, a także ze wsi Annówka. Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek przypomniał w poniedziałek, że w tych działaniach samorządy mogą liczyć na pomoc Instytutu Pamięci Narodowej. Chodzi o sytuacje sporne, w których pojawiają się wątpliwości. Zainteresowane samorządy mogą wystąpić o stosowna opinię. Instytut dysponuje odpowiednią do tego dokumentacją.

Jeśli samorządy nie zdążą z dekomunizacją pomników do końca marca, do akcji wkroczy sam wojewoda. Wyda zarządzenie zastępcze, a kosztami likwidacji i usunięcia „czerwonej” pamiątki obciąży spóźnialskich. Szczegółowe informacje dotyczące dekomunizacji pomników dostępne SA na stronie internetowej IPN.

Jeżeli właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości, na której znajdował się pomnik, nie uczestniczył w procedurze wzniesienia go, koszty jego usunięcia zwróci mu wojewoda - ze środków Skarbu Państwa.


Video

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Wsparcie ślubno-weselne cz. 2
Wsparcie ślubno-weselne cz. 2 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - "co dalej"? Ślub to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka - dla wielu kobiet jest ziszczeniem wieloletnich marzeń z dzieciństwa, dla mężczyzn oznacza poważne wejście w dorosłość i wzięcie odpowiedzialności za nową rodzinę. Ale co zrobić, aby okres narzeczeństwa i jednoczesnych przygotowań do ślubu nasuwał Nam na myśl same pozytywne i piękne wspomnienia? Mamy dla Was kilka praktycznych porad, jak zorganizować ślub i wesele, aby w międzyczasie nie zwariować i o niczym nie zapomnieć.
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - co dalej?
Kaniorowcy świętują!
Kaniorowcy świętują! Zespół im. Wandy Kaniorowej obchodzi rocznicę 70 rocznicę powstania.
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO]
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO] Zazwyczaj kiedy jesteśmy bardzo spięci, zmęczeni albo po prostu wściekli, sięgamy po wypróbowane wcześniej metody, które mają nam pomóc w zmianie nastroju - szukamy wyciszenia, relaksu i odprężenia.
Pożegnanie dr Marka Gędka
Pożegnanie dr Marka Gędka Na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie pożegnano dzisiaj doktora Marka Gędka - dziennikarza, publicystę, wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)