Dziś są imieniny: Joachima, Kiry, Maurycego

 
dodane: 10-04-2018 12:59   |   wyświetleń: 958

Ofiary katastrofy smoleńskiej związane z Lublinem [AKTUALIZACJA WIDEO]

Dziś przypada 8. rocznica katastrofy TU-154M pod Smoleńskiem. W całej Polsce odbywają się dziś uroczystości upamiętniające ofiary tego wydarzenia.
Ofiary katastrofy smoleńskiej związane z Lublinem [AKTUALIZACJA WIDEO]fot. Dzisiejsze uroczystości przy grobie Edwarda Wojtasa / Źródło: PSL 

Osiem lat temu pod Smoleńskiem, o godzinie 8:41 rozbił się samolot wojskowy Tu-154M. Na jego pokładzie znajdowało się 96 osób, w tym między innymi prezydent Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent na uchodźstwie – Ryszard Kaczorowski, marszałkowie i wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, dowódcy wszystkich Sił Zbrojnych RP, członkowie gabinetu prezydenta, duchowni oraz przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich czy społecznych.

Na pokładzie znajdowały się także osoby związane z Lublinem. Był to m. in. Edward Wojtas i Janusz Krupski.

Edward Wojtas studiował ekonomię na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. W latach 2002-2003 i 2005-2006 był marszałkiem województwa lubelskiego. Przez dziewięć lat (1998-2007) pełnił funkcję radnego województwa lubelskiego w Urzędzie Miasta. W 2007 roku z ramienia partii PSL został posłem Sejmu RP. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Lipowej. W Alei Zasłużonych cmentarza znajduje się też tablica upamiętniająca Edwarda Wojtasa. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Janusz Krupski – historyk, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, działacz opozycji w czasach PRL. Był w zarządzie NSZZ „Solidarność”. W latach osiemdziesiątych represjonowany i szykanowany przez SB. Internowany i uprowadzony w czasie stanu wojennego do Puszczy Kampinowskiej, gdzie trzech funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa poparzyło go silnie żrącą substancją.
W latach dwutysięcznych pełnił funkcję zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Za swoją działalność w 2009 roku został odznaczony Medalem Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Został pochowany na warszawskich Powązkach.

Dziś w Lublinie odbędą się uroczyste obchody upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej.

Poniżej zamieszczamy szczegółowy program uroczystości:

godz. 16.30 - uroczystość na Placu Litewskim z zachowaniem ceremoniału wojskowego:
  • złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Lublin,
  • odegranie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej przez orkiestrę wojskową,
  • powitanie uczestników uroczystości,
  • odczytanie okolicznościowej odezwy Społecznego Komitetu Obchodów 8. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej,
  • odegranie okolicznościowego utworu przez Orkiestrę Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie pod dyrekcją Pani Teresy Krasowskiej,
  • apel pamięci: odczytanie 96 nazwisk Ofiar katastrofy smoleńskiej przez dwójkę uczniów, radnych Młodzieżowej Rady Miasta Lublin, zapalenie 96 zniczy przez harcerzy z ZHP, ZHR, Zawiszaków oraz uczniów klas mundurowych z lubelskich szkół,
  • salwa honorowa,
  • złożenie wspólnego wieńca przez przedstawicieli Społecznego Komitetu: Wojewodę Lubelskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego, Prezydenta Miasta Lublin, Lubelskiego Kuratora Oświaty, Dowódcę Garnizonu Lublin, Dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej, Przewodniczącego Regionu Środkowo – Wschodniego NSZZ „Solidarność” pod tablicą upamiętniającą Ofiary katastrofy na budynku klasztoru oo. Kapucynów przy ul. Krakowskie Przedmieście 42, odegranie melodii „Cisza”.

godz. 17.30 – przejazd autobusem z Placu Litewskiego na ul. Gospodarczą 7.
godz. 18.00 – Msza św. w intencji Ofiar tragedii smoleńskiej, pod przewodnictwem Metropolity Lubelskiego Arcybiskupa Stanisława Budzika, w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Gospodarczej 7 w Lublinie.

Po Mszy złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą upamiętniającą Ofiary katastrofy smoleńskiej na placu przy kościele MB Królowej Polski. Odegranie na trąbce melodii „Cisza”.

Video

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Poszukiwany 10 listami gończymi 28-latek zatrzymany. Ma do odsiadki ...
Poszukiwany 10 listami gończymi 28-latek zatrzymany. Ma do odsiadki ponad 12 lat Lubelscy kryminalni zatrzymali 28-letniego mieszkańca Lublina, który poszukiwany był m.in. 10 listami gończymi i 4 nakazami. Łącznie do odbycia ma karę ponad 12 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna został zatrzymany na jednej z posesji w gm. Wólka. 28-latek poszukiwany był m.in. za kradzieże z włamaniem. Jeszcze dzisiaj trafi do aresztu śledczego celem odbycia zasądzonej kary.
Nielegalna broń i amunicja u 64-latka
Nielegalna broń i amunicja u 64-latka Policjanci z Bychawy zatrzymali 64-latka. Podczas przeszukania jego miejsca zamieszkania ujawnili rewolwer hukowy, który nosił ślady przeróbki na broń palną a także około 250 sztuk amunicji, którą posiadał bez wymaganego zezwolenia. Nielegalne znalezisko zostało zabezpieczone. Dziś mężczyzna zostanie doprowadzony do prokuratury i usłyszy zarzuty.
Kradł z magazynu worki z używaną odzieżą
Kradł z magazynu worki z używaną odzieżą Za kradzież co najmniej 6 worków ubrań ze sklepu z używaną odzieżą odpowie 22-letni mieszkaniec Lublina. Pracownik magazynu został ujęty na gorącym uczynku w momencie, gdy próbował wynieść worek z ubraniami. W jego samochodzie policjanci znaleźli dodatkowe worki ze sklepowym asortymentem. Sklep oszacował straty na blisko 1,5 tys. zł.
Chińskie tabletki psychoaktywne
Chińskie tabletki psychoaktywne 28-letnia Chinka odpowie za przywóz do Polski blisko tysiąca sztuk tabletek zawierających substancje psychoaktywne i efedrynę. Na trop nielegalnego procederu wpadli lubelscy policjanci z komendy miejskiej oraz funkcjonariusze lubelskiej służby celno-skarbowej. Po ustaleniu, że 28-latka otrzyma przesyłkę z tabletkami, zabezpieczyli nadaną z Chin paczkę.
Rozmowa dyżurnego oraz szybka reakcja policjantów zapobiegły tragedii ...
Rozmowa dyżurnego oraz szybka reakcja policjantów zapobiegły tragedii Dyżurny komisariatu w Bełżycach otrzymał informację z WCPR-u o mężczyźnie, który chce popełnić samobójstwo. Natychmiast podjął działania, aby zlokalizować miejsce przebywania desperata. Dzięki umiejętnie przeprowadzonej przez policjanta rozmowie nie doszło do tragedii i mundurowi odnaleźli 40-latka.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)