Dziś są imieniny: Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

 
dodane: 28-02-2018 11:17   |   wyświetleń: 931

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca 2018

Przez ówczesną władzę nazywani bandytami, zdrajcami i wrogami ludu - dziś wspominani jako bohaterowie antykomunistycznego podziemia. 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca 2018 fot. internet 
Żołnierze Wyklęci, zwani także niezłomnymi należeli do antykomunistycznego, niepodległościowego ruchu partyzanckiego. Walczyli w powojennym podziemiu przeciwko sowieckiej agresji i narzucanemu siłą komunistycznemu reżimowi. Łącznie 120-180 tysięcy wszystkich członków organizacji stanowiło najliczniejszą antykomunistyczną konspirację zbrojną w Europie.

Przez ówczesną władzę nazywani bandytami, zdrajcami i wrogami ludu, byli sukcesywnie skazywani na śmierć, więzienie lub obóz koncentracyjny. Ostatni partyzant, Józef Franczak ps. „Laluś”, zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w roku 1963, jednak większość organizacji zbrojnych upadła już w styczniu 1947 r. Bezwzględna walka ówczesnej władzy Polski Ludowej pochłonęła kilkanaście tysięcy żołnierskich istnień.

W 1951 r. strzałem w tył głowy zabici zostali przywódcy IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel i Józef Rzepka zginęli 1 marca w więzieniu na warszawskim Mokotowie.

Ten dzień obchodzony jest od 2011 jako dzień ich pamięci. Święto zostało ustanowione jako hołd bohaterom antykomunistycznego podziemia.

Video

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Wsparcie ślubno-weselne cz. 2
Wsparcie ślubno-weselne cz. 2 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - "co dalej"? Ślub to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka - dla wielu kobiet jest ziszczeniem wieloletnich marzeń z dzieciństwa, dla mężczyzn oznacza poważne wejście w dorosłość i wzięcie odpowiedzialności za nową rodzinę. Ale co zrobić, aby okres narzeczeństwa i jednoczesnych przygotowań do ślubu nasuwał Nam na myśl same pozytywne i piękne wspomnienia? Mamy dla Was kilka praktycznych porad, jak zorganizować ślub i wesele, aby w międzyczasie nie zwariować i o niczym nie zapomnieć.
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - co dalej?
Kaniorowcy świętują!
Kaniorowcy świętują! Zespół im. Wandy Kaniorowej obchodzi rocznicę 70 rocznicę powstania.
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO]
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO] Zazwyczaj kiedy jesteśmy bardzo spięci, zmęczeni albo po prostu wściekli, sięgamy po wypróbowane wcześniej metody, które mają nam pomóc w zmianie nastroju - szukamy wyciszenia, relaksu i odprężenia.
Pożegnanie dr Marka Gędka
Pożegnanie dr Marka Gędka Na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie pożegnano dzisiaj doktora Marka Gędka - dziennikarza, publicystę, wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)