Dziś są imieniny: Dalidy, Juliusza, Łucji

Bartosz Leśkiewicz  / Ewelina Smalec
dodane: 15-05-2018 18:09   |   wyświetleń: 386

Miasto ma kolejnego Honorowego Obywatela

Do wąskiego grona wybitnych postaci zasłużonych dla Lublina dołączył ks. infułat Grzegorz Pawłowski. Na wniosek rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. prof. dr. hab. Antoniego Dębińskiego otrzymał dziś Honorowe Obywatelstwo Miasta.
Miasto ma kolejnego Honorowego Obywatelafot. Mateusz Paśkucki 

Ks. Pawłowski urodził się w Zamościu w 1931 roku jako Jakub Hersze Griner w religijnej rodzinie żydowskiej. Beztroskie dzieciństwo przerwała wojna, w momencie jej wybuchu miał 8 lat. Losy rodziny Grinerów były tragiczne. Jedynie straszy brat – Chaim, uciekł z Zamościa jeszcze w 1939 roku, gdy Rosjanie wycofywali się z miasta. Jego ojciec został zamordowany przez Niemców podczas wykonywania prac publicznych w mieście. Jakub, jego matka i dwie siostry zostały wysiedlone do Izbicy, gdzie podzieliły los ojca. Chłopcu na szczęście udało się uciec.

Kilkuletni Jakub został sam. Tułał się po okolicznych wsiach wypasając krowy gospodarzy. Niestety w obawie przed hitlerowcami, żadem z chłopów nie pozwalał mu zostać u siebie na dłużej. Ratunkiem dla przyszłego księdza okazał się akt Chrztu Świętego, jaki dostał od przypadkowego żydowskiego chłopca, który spytał go czy chce żyć:
- Powiedziałem mu, że pewnie, że chcę. Kazał mi poczekać i gdzieś poszedł, a potem wrócił z metryką chrztu. Nie wiem skąd ją wziął, ale tego dnia przestał istnieć Jakub Hersz Griner, a pojawił się Grzegorz Pawłowski – wspomina ks. Pawłowski.

Po wyzwoleniu Pawłowski tułał się po sierocińcach w Tomaszowie Lubelskim i Lublinie prowadzonym przez zakon Sióstr Benedyktynek Misjonarek. W tym samym czasie uczył się w Gimnazjum im. Staszica w Lublinie i Gimnazjum im. Czartoryskich w Puławach.
W 1958 roku ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Lublinie, które rozpoczął od razu po zdaniu matury. Obecnie pełni posługę w Izraelu. Od 2011 roku dzięki staraniom abp. Józefa Życińskiego otrzymał tytuł protonotariusza apostolskiego, czyli infułata.

Dziś w dowód zasług przy budowaniu dialogu polsko – żydowskiego w Trybunale Koronnym na starym mieście, ks. infułat Grzegorz Pawłowski otrzymał z rąk prezydenta miasta - Krzysztofa Żuka, tytuł Honorowego Obywatela Lublina, dołączając tym samym do zaszczytnego, wąskiego grona 12 wyróżnionych, jak dotąd tym tytułem osób.

W swoim przemówieniu ks. infułat skromnie stwierdził, że nie jest godny tak dużego wyróżnienia ze strony władz miasta. - Wdzięczność do Polaków za ratunek od zagłady wciąż zachowuje w sercu i zawsze będę mówił dobrze o Polakach - dodaje ks. Pawłowski.


Fot. Mateusz Paśkucki

Video

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Wsparcie ślubno-weselne cz. 2
Wsparcie ślubno-weselne cz. 2 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - "co dalej"? Ślub to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka - dla wielu kobiet jest ziszczeniem wieloletnich marzeń z dzieciństwa, dla mężczyzn oznacza poważne wejście w dorosłość i wzięcie odpowiedzialności za nową rodzinę. Ale co zrobić, aby okres narzeczeństwa i jednoczesnych przygotowań do ślubu nasuwał Nam na myśl same pozytywne i piękne wspomnienia? Mamy dla Was kilka praktycznych porad, jak zorganizować ślub i wesele, aby w międzyczasie nie zwariować i o niczym nie zapomnieć.
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - co dalej?
Kaniorowcy świętują!
Kaniorowcy świętują! Zespół im. Wandy Kaniorowej obchodzi rocznicę 70 rocznicę powstania.
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO]
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO] Zazwyczaj kiedy jesteśmy bardzo spięci, zmęczeni albo po prostu wściekli, sięgamy po wypróbowane wcześniej metody, które mają nam pomóc w zmianie nastroju - szukamy wyciszenia, relaksu i odprężenia.
Pożegnanie dr Marka Gędka
Pożegnanie dr Marka Gędka Na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie pożegnano dzisiaj doktora Marka Gędka - dziennikarza, publicystę, wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)