Dziś są imieniny: Joachima, Kiry, Maurycego

Bartosz Leśkiewicz  / Ewelina Smalec
dodane: 15-05-2018 18:09   |   wyświetleń: 475

Miasto ma kolejnego Honorowego Obywatela

Do wąskiego grona wybitnych postaci zasłużonych dla Lublina dołączył ks. infułat Grzegorz Pawłowski. Na wniosek rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. prof. dr. hab. Antoniego Dębińskiego otrzymał dziś Honorowe Obywatelstwo Miasta.
Miasto ma kolejnego Honorowego Obywatelafot. Mateusz Paśkucki 

Ks. Pawłowski urodził się w Zamościu w 1931 roku jako Jakub Hersze Griner w religijnej rodzinie żydowskiej. Beztroskie dzieciństwo przerwała wojna, w momencie jej wybuchu miał 8 lat. Losy rodziny Grinerów były tragiczne. Jedynie straszy brat – Chaim, uciekł z Zamościa jeszcze w 1939 roku, gdy Rosjanie wycofywali się z miasta. Jego ojciec został zamordowany przez Niemców podczas wykonywania prac publicznych w mieście. Jakub, jego matka i dwie siostry zostały wysiedlone do Izbicy, gdzie podzieliły los ojca. Chłopcu na szczęście udało się uciec.

Kilkuletni Jakub został sam. Tułał się po okolicznych wsiach wypasając krowy gospodarzy. Niestety w obawie przed hitlerowcami, żadem z chłopów nie pozwalał mu zostać u siebie na dłużej. Ratunkiem dla przyszłego księdza okazał się akt Chrztu Świętego, jaki dostał od przypadkowego żydowskiego chłopca, który spytał go czy chce żyć:
- Powiedziałem mu, że pewnie, że chcę. Kazał mi poczekać i gdzieś poszedł, a potem wrócił z metryką chrztu. Nie wiem skąd ją wziął, ale tego dnia przestał istnieć Jakub Hersz Griner, a pojawił się Grzegorz Pawłowski – wspomina ks. Pawłowski.

Po wyzwoleniu Pawłowski tułał się po sierocińcach w Tomaszowie Lubelskim i Lublinie prowadzonym przez zakon Sióstr Benedyktynek Misjonarek. W tym samym czasie uczył się w Gimnazjum im. Staszica w Lublinie i Gimnazjum im. Czartoryskich w Puławach.
W 1958 roku ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Lublinie, które rozpoczął od razu po zdaniu matury. Obecnie pełni posługę w Izraelu. Od 2011 roku dzięki staraniom abp. Józefa Życińskiego otrzymał tytuł protonotariusza apostolskiego, czyli infułata.

Dziś w dowód zasług przy budowaniu dialogu polsko – żydowskiego w Trybunale Koronnym na starym mieście, ks. infułat Grzegorz Pawłowski otrzymał z rąk prezydenta miasta - Krzysztofa Żuka, tytuł Honorowego Obywatela Lublina, dołączając tym samym do zaszczytnego, wąskiego grona 12 wyróżnionych, jak dotąd tym tytułem osób.

W swoim przemówieniu ks. infułat skromnie stwierdził, że nie jest godny tak dużego wyróżnienia ze strony władz miasta. - Wdzięczność do Polaków za ratunek od zagłady wciąż zachowuje w sercu i zawsze będę mówił dobrze o Polakach - dodaje ks. Pawłowski.


Fot. Mateusz Paśkucki

Video

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Poszukiwany 10 listami gończymi 28-latek zatrzymany. Ma do odsiadki ...
Poszukiwany 10 listami gończymi 28-latek zatrzymany. Ma do odsiadki ponad 12 lat Lubelscy kryminalni zatrzymali 28-letniego mieszkańca Lublina, który poszukiwany był m.in. 10 listami gończymi i 4 nakazami. Łącznie do odbycia ma karę ponad 12 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna został zatrzymany na jednej z posesji w gm. Wólka. 28-latek poszukiwany był m.in. za kradzieże z włamaniem. Jeszcze dzisiaj trafi do aresztu śledczego celem odbycia zasądzonej kary.
Nielegalna broń i amunicja u 64-latka
Nielegalna broń i amunicja u 64-latka Policjanci z Bychawy zatrzymali 64-latka. Podczas przeszukania jego miejsca zamieszkania ujawnili rewolwer hukowy, który nosił ślady przeróbki na broń palną a także około 250 sztuk amunicji, którą posiadał bez wymaganego zezwolenia. Nielegalne znalezisko zostało zabezpieczone. Dziś mężczyzna zostanie doprowadzony do prokuratury i usłyszy zarzuty.
Kradł z magazynu worki z używaną odzieżą
Kradł z magazynu worki z używaną odzieżą Za kradzież co najmniej 6 worków ubrań ze sklepu z używaną odzieżą odpowie 22-letni mieszkaniec Lublina. Pracownik magazynu został ujęty na gorącym uczynku w momencie, gdy próbował wynieść worek z ubraniami. W jego samochodzie policjanci znaleźli dodatkowe worki ze sklepowym asortymentem. Sklep oszacował straty na blisko 1,5 tys. zł.
Chińskie tabletki psychoaktywne
Chińskie tabletki psychoaktywne 28-letnia Chinka odpowie za przywóz do Polski blisko tysiąca sztuk tabletek zawierających substancje psychoaktywne i efedrynę. Na trop nielegalnego procederu wpadli lubelscy policjanci z komendy miejskiej oraz funkcjonariusze lubelskiej służby celno-skarbowej. Po ustaleniu, że 28-latka otrzyma przesyłkę z tabletkami, zabezpieczyli nadaną z Chin paczkę.
Rozmowa dyżurnego oraz szybka reakcja policjantów zapobiegły tragedii ...
Rozmowa dyżurnego oraz szybka reakcja policjantów zapobiegły tragedii Dyżurny komisariatu w Bełżycach otrzymał informację z WCPR-u o mężczyźnie, który chce popełnić samobójstwo. Natychmiast podjął działania, aby zlokalizować miejsce przebywania desperata. Dzięki umiejętnie przeprowadzonej przez policjanta rozmowie nie doszło do tragedii i mundurowi odnaleźli 40-latka.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)