Dziś są imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany

Joanna Mazurek  
dodane: 13-02-2018 10:55   |   wyświetleń: 355

Koniec z umowami śmieciowymi!

Wielka rewolucja w Kodeksie pracy. Tylko i wyłącznie osoba samozatrudniona będzie miała prawo do zawarcia umowy cywilnoprawnej.
Koniec z umowami śmieciowymi!foto. internet 
Ponad 12% Polaków jeszcze na koniec ubiegłego roku było zatrudnionych na tzw. umowach śmieciowych. Gorszym faktem jest to, że dla danych osób taka umowa była jedynym źródłem utrzymania. Jak wiadomo pracując na podstawie umowy cywilnoprawnej pracownikowi zostają odbierane podstawowe świadczenia: prawo do urlopu wypoczynkowego, prawo do zwolnienia lekarskiego L4 czy podstawowa składka do ZUS-u. Niektórzy mogą się nie zgodzić z takim stwierdzeniem. Jednak wystarczy rozejrzeć się po wielu miejscach pracy w Lublinie, pracownik nie raz jest wykorzystywany. Niejednokrotnie widzi się sytuację, że pani w sklepie jest chora, osłabiona i nagle przychodzi myśl: „przecież ona powinna leżeć w łóżku”. Powinna, ale nie może, być może dlatego, że musi wypracować jak najwięcej godzin żeby dostać godną wypłatę, może pracodawca szantażuje, że jeśli pójdzie na zwolnienie to może już nie wracać. Czasami występuje także szantaż emocjonalny, kiedy to pracodawca udaje pokrzywdzonego, że „tej biednej chorej pani” nie ma kto zastąpić, nastąpi wielka tragedia, biznes upadnie, kiedy pracownik zostanie w domu, aby się wyleczyć. Niejednokrotnie słyszy się na przystanku rozmowy: „Boli mnie kręgosłup, powinnam iść do lekarza, ale nie mogę, bo nie mam nawet ubezpieczenia”. Takie są przykre realia pracy w Polsce. W Lublinie jest to znacznie odczuwalne. Coraz mniej pracodawców proponuje umowę o pracę, praktycznie dookoła są te straszne „śmieciówki”. Faktem jest, że Lublin to miasto studenckie, owszem młodzi ludzie nie raz dorabiają sobie w różnych zawodach. Jednak są także osoby, które edukację zakończyły, pragną rozpocząć dorosłe, niezależne finansowo życie, jest to jednak trudne. Niestety, aby dostać jakąkolwiek pracę jako młody człowiek należy mieć tzw. status ucznia/studenta, aby posiadać ubezpieczenie zdrowotne. W takich sytuacjach nie raz pomagają szkoły policealne, ale czy tak powinno wyglądać życie? Naprawdę trzeba do tego stopnia „kombinować”, aby mieć godne zarobki? 

Nowy Kodeks pracy, nad którym pracuje Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy, ma zmienić całkowicie powyżej opisane sytuacje, poprzez rezygnację z zatrudnienia na podstawie umowy cywilnoprawnej. Na zakończenie prac mają jeszcze pół roku. Jest szansa, że jeszcze w 2018 roku ponad 4 mln Polaków będą zatrudnieni już na etacie. 

Prawo zawierania umów cywilnoprawnych będzie należało tylko i wyłącznie do samozatrudnionych. Dodatkowo planowane jest ograniczenie nietypowych form zatrudnienia, a mianowicie prowadzone są prace nad oddzieleniem samo zatrudnionych od przedsiębiorców. Osoby, które nie będą w stanie udowodnić, że ich praca ma cechy przedsiębiorstwa, nie będą mieli prawa do rozliczania się tzw. podatkiem liniowym 19%. 

Nowy Kodeks pracy planuje wprowadzić trzy nowe rodzaje umów o pracę. Będzie to m.in.: umowa o pracę sezonową, pracę dorywczą i nieetatową. 

Praca sezonowa. Po wprowadzonych zmianach praca sezonowa będzie mogła mieć miejsce tylko w szczególnych przypadkach. Będzie ona związana z cyklami produkcji rolnej i ogrodniczej, czyli zapotrzebowaniem na produkty wynikające z pór roku. 

Umowa o pracę dorywczą. Charakter pracy dorywczej będzie dość zaskakujący, ponieważ dana umowa nie będzie obowiązywać dłużej niż 30 dni w ciągu całego roku kalendarzowego. 

Umowa nieetatowa. Polegać to będzie na tym, że pracownik pracujący od czasu do czasu będzie zatrudniony na postawie umowy o pracę, jednak pracodawca nie będzie miał obowiązku zapewnić tej pracy. Natomiast pracownik nie będzie miał obowiązku stawić się na wezwanie do pracy, chyba, że zgodzi się na to. Taki rodzaj umowy przeznaczony będzie dla osób do 26 roku życia oraz powyżej 60 roku życia, a także dla  przedsiębiorców i pracowników zatrudnionych na pół etatu.  Dodatkowo taka umowa może wypełniać maksymalnie 18 godzin tygodniowo, co oznacza znaczną dyspozycyjność w stosunku do pracodawcy. Oczywiście w zamian za prawo do urlopu wypoczynkowego oraz inne świadczenia pracownicze. Minusem jest niestety, że pracownik tak naprawdę czeka na wezwanie do pracy bez żadnej gwarancji zarobków, a nie mówiąc już o stałym dochodzie.   

Zmiana goni zmianę. Miejmy nadzieję, że tym razem będzie to „lepsza zmiana”. Być może po tylu latach nastąpi „rewolucja” rynku pracy w Lublinie. Znikną umowy śmieciowe, pracownicy zyskają prawo do pójścia do lekarza, bez obawy, że stracą pracę. Jest szansa, że jeszcze w tym roku zaobserwujemy nie jeden „bulwers” i zdenerwowanie pracodawców, którzy tak bardzo lubią „wykorzystywać” pracowników.

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Sport, pokazy, targi - Cavaliada w Lublinie [WIDEO]
Sport, pokazy, targi - Cavaliada w Lublinie [WIDEO] Najwspanialsze konie z całego świata zjechały dziś do Lublina. Do niedzieli w naszym mieście potrwa Cavaliada 2018!
Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Obwodnica zablokowana!
Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Obwodnica zablokowana! Około godziny 21:00 na obwodnicy Lubartowa doszło do zderzenia dwóch aut. Są duże utrudnienia w ruchu.
Lubelszczyzna oczami młodych architektów
Lubelszczyzna oczami młodych architektów Młodzi architekci prezentują swoją wizję Lublina i okolic na wystawie "startARCHITEKCI'17" w Centrum Spotkania Kultur.
Powołany nowy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie ...
Powołany nowy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie Dzisiaj odbyło się uroczyste powołanie Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie, został nim insp. Radek Bąchór.
Policja poszukuje sprawcy wypadku!
Policja poszukuje sprawcy wypadku! Do wypadku doszło na skrzyżowaniu ulic Lubartowskiej z Nowy Plac Targowy.
Komunikat ZDM w Lublinie dot. odśnieżania dróg publicznych ...
Komunikat ZDM w Lublinie dot. odśnieżania dróg publicznych Zarząd Dróg i Mostów w wydanym komunikacie informuje o zimowym utrzymaniu ulic, chodników, placów, schodów, kładek dla pieszych w pasach drogowych na terenie Lublina.
Uroczyste rozpoczęcie cyklu spotkań „Lublin Ekumeniczny. W stulecie odzyskania ...
Uroczyste rozpoczęcie cyklu spotkań „Lublin Ekumeniczny. W stulecie odzyskania niepodległości (1918-2018) 28 lutego w Muzeum Lubelskim w Sali Malarstwa Polskiego XIX i XX wieku odbędzie się uroczyste rozpoczęcie cyklu spotkań ekumenicznych.
Zamordował swoją dziewczynę. Grozi mu dożywocie.
Zamordował swoją dziewczynę. Grozi mu dożywocie. W środę do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił akt oskarżenia przeciwko Mateuszowi C. Mężczyzna będzie odpowiadać za zamordowanie swojej dziewczyny. Grozi mu kara dożywotniego więzienia. Mateusz C. nie przyznał się do winy i nie chciał zeznawać. Jego ofiara 26 letnia Kamila N była studentką jednej z miejscowych uczelni.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Bój o „Złotą Kielnię” [GALERIA]Szeregi lubelskiej policji zasilone o 111 nowych funkcjonariuszy„Bezpiecznie zachciało się żyć!” z De Mono w LublinieWładze województwa zainaugurowały rok szkolnyKolejne odkrycia archeologów na Placu LitewskimPrzyjechał z zamiarem sprzedaży na straganie. Wrócił z podpalonym samochodemRunmageddon Kids w Stalowej Woli. Wygrał chłopiec z Lublina!Tirem potrącił dwie rowerzystki. Jedna z nich zmarła na miejscuTrwa przebudowa stadionu lekkoatletycznegoPierwszy Runmageddon Games LublinTurniej Par Patrolowych Odebrali dyplomy dla najlepszych „skarbówek”

Obejrzyj

Sport, pokazy, targi - Cavaliada w Lublinie [WIDEO]Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Obwodnica zablokowana!Lublin gra Kraków – relacja wideo z planu serialu „Drogi wolności” [WIDEO]Spotkania Lubelskiej Bohemy Artystycznej [WIDEO]Środa Popielcowa - początek Wielkiego PostuSzef Gabinetu Prezydenta RP w Lublinie! [WIDEO]Wypadek w miejscowości Niemce. Coraz większe korki.„Uniwersytet – komunikacja – media”. Gala Akademickiego Lauru Dziennikarskiego AKLAUD [WIDEO]Światowy Zjazd Absolwentów KUL [WIDEO]Zalewski zaśpiewa Niemena w Centrum Spotkania KulturRay Wilson w Lublinie!Anna Maria Jopek o miłości w Walentynki!

Wydarzenia dodajwszystkie

Luty 2018
Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON ONgold 95 98 LPG
4,49 4,79 4,69 5,33 2,06

Dyżurna apteka

"HEMPLA 5" - ul. Zesłańców Sybiru 5,
81 534 70 91

Prognoza pogody

Ogłoszenia   dodajwszystkie

Kupię: kupię spółkę
Pomagamy zadłużonym podmiotom znajdującym się w krytycznej sytuacji finansowej. Jesteśmy obecni na rynku od ponad 15 lat i jako firma z wieloletnim doświadczeniem w branży ...
Dam pracę: Zatrudnimy Tłumaczy 68,72
Mikrotech S.A. w Krośnie poszukuje osoby do współpracy w zakresie tłumaczeń biznesowych. Praca polega na tłumaczeniu specjalistycznych tekstów oraz korekty gotowych tekstów w językach: niemiecki, włoski, rosyjski, ...
Dam pracę: Zatrudnimy Tłumaczy 68.72
Mikrotech S.A. w Krośnie poszukuje osoby do współpracy w zakresie tłumaczeń biznesowych. Praca polega na tłumaczeniu specjalistycznych tekstów oraz korekty gotowych tekstów w językach: niemiecki, włoski, rosyjski, ...
Dam pracę: Lektor angielskiego online
Jeśli poszukujesz pracy jako lektor języka angielskiego, chcesz się samorealizować, pracować zdalnie, decydować ile oraz kiedy pracujesz to ta praca jest właśnie dla ciebie. Szkoła Językowa ...
Dam pracę: Agencja Pracy Tymczasowej Netkadra oferuje
Agencja Pracy Netkadra poszukuje dla swojego klienta pracownika na stanowisko: tłumacz języka angielskiego; języka niemieckiego – praca zdalna Wymagania: biegła znajomość ww. języków w mowie i piśmie, ...
Dam pracę: Pracownik Centrum Obsługi Telefonicznej
Agencja Pracy Tymczasowej Netkadra (nr 13630) poszukuje dla swojego Klienta pracownika na stanowisko: Pracownik Centrum Obsługi Telefonicznej Miejsce pracy: praca zdalna Mile widziane doświadczenie na podobnym stanowisku ...
Dam pracę: Agencja pracy Netkadra poszukuje pracowników na stanowisko: tłumacz – praca ...
Dam pracę: Pracownik produkcji
Manpower (Agencja zatrudnienia - numer certyfikatu 412) to światowy lider w dziedzinie HR o ponad 60-cio letniej tradycji. Obecnie dla jednego ze swoich Klientów poszukuje ...
Dam pracę: Pracownik produkcji
Manpower (Agencja zatrudnienia - numer certyfikatu 412) to światowy lider w dziedzinie HR o ponad 60-cio letniej tradycji. Obecnie dla jednego ze swoich Klientów poszukuje ...
Dam pracę: Pakowacz
Manpower (Agencja zatrudnienia - numer certyfikatu 412) to światowy lider w dziedzinie HR o ponad 60-cio letniej tradycji. Obecnie dla jednego ze swoich Klientów poszukuje ...

Starsze artykuły

Najlepsi żonglerzy w Lublinie. Szósta edycja ŻeLKi
Program konwencji w dużej mierze jest podobny do tej europejskiej ...
Agresja sowiecka na Polskę - wystawa w bibliotece
Wystawa ma na celu utrzymanie pamięci tego okresu czasu i ...
Prezes Kaczyński na otwarciu ronda
Nadanie nazw dwóch bialskich rond zaplanowano ...
Teddy Jr. zagra na Lubelszczyźnie
Teddy w muzyce łączy folkowe, country’owe brzmienia z energią grunge’u ...
Pożar 200 bel słomy gasiło 5 zastępów straży ...
Akcja okazała się skuteczna. Strażacy z OSP Piszczac, OSP Chotyłów ...
Kolejne utrudnienia dla kierowców. Remont ulicy Narutowicza
Remont ulicy Narutowicza jest ostatnią częścią, rozpoczętej w kwietniu, inwestycji ...
Czy walentynki to amerykańskie święto?
Kim był św. Walenty?Zasłynął jako parton zakochanych, choć opiekował ...
Wziął 18 tysięcy zaliczki, a towaru nie dostarczył
Pokrzywdzony powiadomił o tym międzyrzecką policję. Mężczyzna chciał kupić kostkę ...
Kolejny mecz bez zwycięstwa
Drużyna Górnika nie była faworytem tego spotkania i po końcowym ...
Otwarcie wojewódzkiej przychodni ginekologiczno-położniczej po modernizacji
Uroczystego otwarcia odnowionego obiektu dokonał wojewoda lubelski profesor Przemysław Czarnek ...
Pomnik Nieznanego Żołnierza będzie przeniesiony
   Posiedzenie WKOPWiM rozpoczął wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, który powitał wszystkich ...
Nietypowe „Lekcje z Politechniką Lubelską”
Jest to nowa propozycja edukacyjna, którą kierujemy do młodzieży ...
Wniosek o dofinansowanie renowacji kolejnych rzeźb Redlera
Na kolejny etap restauracji zaplanowano rzeźby zdobiące skrzydło wschodnie, w ...
Nie żyje 61-letni rowerzysta
Do zdarzenia doszło w sobotę przed godz. 19.00 na ul. ...
Trefna transakcja
Transakcja uzgadniana była telefonicznie. Do mężczyzny zadzwonił rzekomo jego ...
Wracamy do potrącenia w Lublinie. Sprawca usłyszał zarzuty
W środę do Prokuratury Rejonowej Lublin – Północ został doprowadzony ...
Bój o „Złotą Kielnię” [GALERIA]
     110 uczniów szkół zawodowych i branżowych z ...
Nasi strażacy u kolegów w Anglii
W ramach wizyty strażacy zostali zapoznani z zasadami funkcjonowania jednostek ...
Betlejem w Lublinie! Kupując bilet, pomagasz!
Rusza PREMIEROWA trasa koncertowa Betlejem ...
Politechnika Lubelska rozpoczęła współpracę z CeTA
Centrum Technologii Audiowizualnych jest instytucją państwową, która dysponuje nowoczesnymi przestrzeniami (m.in. studiami ...
We wtorkowej akcji policyjnej zatrzymano 6 osób
Zatrzymano 6 osób w wieku od 23 do 46 lat ...
Rusza V. edycja bezpłatnej konferencji #e-biznes festiwal
Odpowiedź na te pytania - i setki innych - znajdziesz ...
Rusza głosowanie w ramach III edycji Budżetu Obywatelskiego
W ciągu 10 dni mieszkańcy będą mogli oddać swoje głosy ...
Epidemia grypy w województwie lubelskim
W styczniu 2017 roku Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie w ...
Sezon Lublin na wodzie
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć i zapisywania się na stronie sezon.lublin.eu ...
Festyn żeglarski ze zbiórką krwi i aktywnie zakręconymi
W pierwszym dniu odbywała się zbiórka krwi. Krew oddało 26 ...
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKTOR NACZELNY
Cezary Potapczuk
tel. 503-112-507 cezary@lublin24.pl
Redaktor prowadząca
Aleksandra Drozdowska
tel. 512 24 21 24
tel. 508-106-103
aleksandra@lublin24.pl
Redaktor prowadząca
Ewelina Smalec
tel. 501 050 024
tel. 667-195-088
ewelina@lublin24.pl
Redaktor
Monika Blandyna Lewkowicz
tel. 500-527-525
monika@lublin24.pl
Redaktor
Joanna Mazurek
tel. 884-374-104
joanna@lublin24.pl
Reklama
Doradca Klienta Biznesowego
Paulina Staszczyk
tel. 720-081-081
paulina@lublin24.pl

Dział Reklamy reklama@lublin24.pl

Dział Foto / Wideo
Mateusz Paśkucki
tel. 602-844-775
foto@lublin24.pl

lublin24 bialapodlaska24