Dziś są imieniny: Emila, Neleny, Romy

Joanna Mazurek  
dodane: 13-02-2018 10:55   |   wyświetleń: 501

Koniec z umowami śmieciowymi!

Wielka rewolucja w Kodeksie pracy. Tylko i wyłącznie osoba samozatrudniona będzie miała prawo do zawarcia umowy cywilnoprawnej.
Koniec z umowami śmieciowymi!foto. internet 
Ponad 12% Polaków jeszcze na koniec ubiegłego roku było zatrudnionych na tzw. umowach śmieciowych. Gorszym faktem jest to, że dla danych osób taka umowa była jedynym źródłem utrzymania. Jak wiadomo pracując na podstawie umowy cywilnoprawnej pracownikowi zostają odbierane podstawowe świadczenia: prawo do urlopu wypoczynkowego, prawo do zwolnienia lekarskiego L4 czy podstawowa składka do ZUS-u. Niektórzy mogą się nie zgodzić z takim stwierdzeniem. Jednak wystarczy rozejrzeć się po wielu miejscach pracy w Lublinie, pracownik nie raz jest wykorzystywany. Niejednokrotnie widzi się sytuację, że pani w sklepie jest chora, osłabiona i nagle przychodzi myśl: „przecież ona powinna leżeć w łóżku”. Powinna, ale nie może, być może dlatego, że musi wypracować jak najwięcej godzin żeby dostać godną wypłatę, może pracodawca szantażuje, że jeśli pójdzie na zwolnienie to może już nie wracać. Czasami występuje także szantaż emocjonalny, kiedy to pracodawca udaje pokrzywdzonego, że „tej biednej chorej pani” nie ma kto zastąpić, nastąpi wielka tragedia, biznes upadnie, kiedy pracownik zostanie w domu, aby się wyleczyć. Niejednokrotnie słyszy się na przystanku rozmowy: „Boli mnie kręgosłup, powinnam iść do lekarza, ale nie mogę, bo nie mam nawet ubezpieczenia”. Takie są przykre realia pracy w Polsce. W Lublinie jest to znacznie odczuwalne. Coraz mniej pracodawców proponuje umowę o pracę, praktycznie dookoła są te straszne „śmieciówki”. Faktem jest, że Lublin to miasto studenckie, owszem młodzi ludzie nie raz dorabiają sobie w różnych zawodach. Jednak są także osoby, które edukację zakończyły, pragną rozpocząć dorosłe, niezależne finansowo życie, jest to jednak trudne. Niestety, aby dostać jakąkolwiek pracę jako młody człowiek należy mieć tzw. status ucznia/studenta, aby posiadać ubezpieczenie zdrowotne. W takich sytuacjach nie raz pomagają szkoły policealne, ale czy tak powinno wyglądać życie? Naprawdę trzeba do tego stopnia „kombinować”, aby mieć godne zarobki? 

Nowy Kodeks pracy, nad którym pracuje Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy, ma zmienić całkowicie powyżej opisane sytuacje, poprzez rezygnację z zatrudnienia na podstawie umowy cywilnoprawnej. Na zakończenie prac mają jeszcze pół roku. Jest szansa, że jeszcze w 2018 roku ponad 4 mln Polaków będą zatrudnieni już na etacie. 

Prawo zawierania umów cywilnoprawnych będzie należało tylko i wyłącznie do samozatrudnionych. Dodatkowo planowane jest ograniczenie nietypowych form zatrudnienia, a mianowicie prowadzone są prace nad oddzieleniem samo zatrudnionych od przedsiębiorców. Osoby, które nie będą w stanie udowodnić, że ich praca ma cechy przedsiębiorstwa, nie będą mieli prawa do rozliczania się tzw. podatkiem liniowym 19%. 

Nowy Kodeks pracy planuje wprowadzić trzy nowe rodzaje umów o pracę. Będzie to m.in.: umowa o pracę sezonową, pracę dorywczą i nieetatową. 

Praca sezonowa. Po wprowadzonych zmianach praca sezonowa będzie mogła mieć miejsce tylko w szczególnych przypadkach. Będzie ona związana z cyklami produkcji rolnej i ogrodniczej, czyli zapotrzebowaniem na produkty wynikające z pór roku. 

Umowa o pracę dorywczą. Charakter pracy dorywczej będzie dość zaskakujący, ponieważ dana umowa nie będzie obowiązywać dłużej niż 30 dni w ciągu całego roku kalendarzowego. 

Umowa nieetatowa. Polegać to będzie na tym, że pracownik pracujący od czasu do czasu będzie zatrudniony na postawie umowy o pracę, jednak pracodawca nie będzie miał obowiązku zapewnić tej pracy. Natomiast pracownik nie będzie miał obowiązku stawić się na wezwanie do pracy, chyba, że zgodzi się na to. Taki rodzaj umowy przeznaczony będzie dla osób do 26 roku życia oraz powyżej 60 roku życia, a także dla  przedsiębiorców i pracowników zatrudnionych na pół etatu.  Dodatkowo taka umowa może wypełniać maksymalnie 18 godzin tygodniowo, co oznacza znaczną dyspozycyjność w stosunku do pracodawcy. Oczywiście w zamian za prawo do urlopu wypoczynkowego oraz inne świadczenia pracownicze. Minusem jest niestety, że pracownik tak naprawdę czeka na wezwanie do pracy bez żadnej gwarancji zarobków, a nie mówiąc już o stałym dochodzie.   

Zmiana goni zmianę. Miejmy nadzieję, że tym razem będzie to „lepsza zmiana”. Być może po tylu latach nastąpi „rewolucja” rynku pracy w Lublinie. Znikną umowy śmieciowe, pracownicy zyskają prawo do pójścia do lekarza, bez obawy, że stracą pracę. Jest szansa, że jeszcze w tym roku zaobserwujemy nie jeden „bulwers” i zdenerwowanie pracodawców, którzy tak bardzo lubią „wykorzystywać” pracowników.

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Feliniada 2018 już za nami [RELACJA VIDEO]
Feliniada 2018 już za nami [RELACJA VIDEO] Zakończyły się koncerty w ramach Feliniada-WSEIada 2018. Na kampusie Uniwersytetu Przyrodniczego zagrali artyści hip-hopu i disco polo. Wystąpiły takie gwiazdy jak: Paluch, Kękę, Pokahontaz oraz Zenek Martyniuk i Sławomir.
Krzysztof Żuk - ostatecznie i prawomocnie oczyszczony
Krzysztof Żuk - ostatecznie i prawomocnie oczyszczony Prezydent Lublina został ostatecznie i prawomocnie oczyszczony z zarzutów w sprawie wynajęcia biur w nieistniejącym budynku przy ulicy Wieniawskiej w Lublinie. Tak zdecydowała Głowna Komisja Orzekająca przy ministrze finansów. Przypomnijmy - chodzi o głośną "aferę biurowcową".
Odpowiedzialny biznes
Odpowiedzialny biznes Lubelskie Forum Odpowiedzialnego Biznesu to inicjatywa Województwa Lubelskiego i Klubu Odpowiedzialnego Biznesu, który w tym roku zainicjował swoją 65 edycję.
Hej, dawno się nie widzieliśmy...
Hej, dawno się nie widzieliśmy... Korzystając z Dnia Odnawiania Znajomości (21 maja) warto przejrzeć listę swoich znajomych na Facebooku i zastanowić się - którą z dawno niewidzianych twarzy zaprosimy dziś na kawę?
Pobiegli dla Jana Pawła II
Pobiegli dla Jana Pawła II Tegoroczny Festiwal Biegowy im. Jana Pawła II w Kazimierzu Dolnym zgromadził prawie 600 biegaczy w całej Polski. 20 maja na długo zostanie w pamięci mieszkańców miasta.
Niebo nad Lublinem - pogoda cotygodniowa
Niebo nad Lublinem - pogoda cotygodniowa "Czasem słońce - czasem deszcz" brzmi tytuł popularnego filmu produkcji Bollywood. Taki też tytuł mogłaby nosić prognoza pogody na ten tydzień.
"Dalej jest noc" - spotkanie i rozmowa o faktach
Po burzliwych debatach politycznych w związku z nowelizacją ustawy o IPN, przyszedł czas na dalszy ciąg merytorycznych rozmów, opartych na faktach.
Wielokulturowy Lublin (pełny program)
Wielokulturowy Lublin (pełny program) Koncert muzyki romskiej, warsztaty kaligrafii, kolacja szabatowa, spacer szlakiem ewangelickim - to tylko niektóre z wydarzeń tegorocznego festiwalu Wielokulturowy Lublin.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Bój o „Złotą Kielnię” [GALERIA]Szeregi lubelskiej policji zasilone o 111 nowych funkcjonariuszy„Bezpiecznie zachciało się żyć!” z De Mono w LublinieWładze województwa zainaugurowały rok szkolnyKolejne odkrycia archeologów na Placu LitewskimPrzyjechał z zamiarem sprzedaży na straganie. Wrócił z podpalonym samochodemRunmageddon Kids w Stalowej Woli. Wygrał chłopiec z Lublina!Tirem potrącił dwie rowerzystki. Jedna z nich zmarła na miejscuTrwa przebudowa stadionu lekkoatletycznegoPierwszy Runmageddon Games LublinTurniej Par Patrolowych Odebrali dyplomy dla najlepszych „skarbówek”

Obejrzyj

Feliniada 2018 już za nami [RELACJA VIDEO]Lubelskie jest tu!Sprawniejsza rehabilitacja małych pacjentów z porażeniem mózgowym [WIDEO]Nie masz pomysłu na wypoczynek? Przyjdź na Lubelskie Targi Turystyczne i poznaj oferty  [WIDEO]Nagrody dla wyróżniających się bibliotekarzy. Za nami Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Lublinie [WIDEO]Snooker jak wojsko? Joanna Mucha o ministrze Soboniu: „promuje swoją kampanię na Świdniku” [WIDEO]LUBELLA - nowe technologie warte 130 mln [WIDEO]Innowacyjne rozwiązania dla Lublina [WIDEO]Realizacja wyborczych obietnic pod lupą społeczeństwa [WIDEO]Noc Muzeów - Lublin 2018. Tegoroczny plan wydarzeń [WIDEO]Poseł Kulesza nawołuje przeciw opłacie paliwowej [WIDEO]

Wydarzenia dodajwszystkie

Reklamy

Aktualne ceny paliw

ON ONgold 95 98 LPG
4,48 - 4,61 4,89 -

Dyżurna apteka

"HEMPLA 5" - ul. Zesłańców Sybiru 5,
81 534 70 91

Prognoza pogody

Ogłoszenia   dodajwszystkie

Sprzedam: TRALKI BETONOWE - Figury ogrodowe, Fontanny, Wazony
Wyroby betonowe z białego cementu: - figury - fontanny - wazony i kosze - tralki balkonowe i ogrodzeniowe - balustrady i kolumny Informacje: Pon - Sob godz. 8 - 20 Nowa Sól ...
Kupię: kupię spółke
DEBERG LIMITED - Skup Zadłużonych Spółek z o.o. S.A. Ltd , GMbH oraz Jednoosobowych Działalności Gospodarczych. Skupiamy się na działalności umożliwiających podjęcie czynności, które zmierzają do ...
Kupię: kupię spółke
Skupujemy Spółki i pomagamy w Wstępowaniu jako zarząd kryzysowy w sytuacjach, kiedy obecny zarząd nie jest wstanie udźwignąć ciężaru związanego z prowadzeniem spółki, jak również ...
Dam pracę: Zatrudnię Elektromonterów – Włochy
Zatrudnię Elektromonterów do Włoch (okolice Bergamo). Proste prace instalacyjne na terenie centrum logistycznego. Zakwaterowanie, przejazdy. Umowa o pracę, odzież ochronna, wyżywienie oraz elektronarzędzia. Wymagamy wykształcenia ...
Kupię: kupię spółke
Kupimy udziały w Spółkach oraz Jednoosobowych Działalnościach Gospodarczych znajdujących się na krawędzi bankructwa Występujemy w roli upadłego i podejmujemy się negocjacji z pracownikami i wierzycielami. Oferujemy ...
Kupię: kupię spółkę
Pomagamy zadłużonym podmiotom znajdującym się w krytycznej sytuacji finansowej. Jesteśmy obecni na rynku od ponad 15 lat i jako firma z wieloletnim doświadczeniem w branży ...
Dam pracę: Zatrudnimy Tłumaczy 68,72
Mikrotech S.A. w Krośnie poszukuje osoby do współpracy w zakresie tłumaczeń biznesowych. Praca polega na tłumaczeniu specjalistycznych tekstów oraz korekty gotowych tekstów w językach: niemiecki, włoski, rosyjski, ...
Dam pracę: Zatrudnimy Tłumaczy 68.72
Mikrotech S.A. w Krośnie poszukuje osoby do współpracy w zakresie tłumaczeń biznesowych. Praca polega na tłumaczeniu specjalistycznych tekstów oraz korekty gotowych tekstów w językach: niemiecki, włoski, rosyjski, ...
Dam pracę: Lektor angielskiego online
Jeśli poszukujesz pracy jako lektor języka angielskiego, chcesz się samorealizować, pracować zdalnie, decydować ile oraz kiedy pracujesz to ta praca jest właśnie dla ciebie. Szkoła Językowa ...
Dam pracę: Agencja Pracy Tymczasowej Netkadra oferuje
Agencja Pracy Netkadra poszukuje dla swojego klienta pracownika na stanowisko: tłumacz języka angielskiego; języka niemieckiego – praca zdalna Wymagania: biegła znajomość ww. języków w mowie i piśmie, ...
Dam pracę: Pracownik Centrum Obsługi Telefonicznej
Agencja Pracy Tymczasowej Netkadra (nr 13630) poszukuje dla swojego Klienta pracownika na stanowisko: Pracownik Centrum Obsługi Telefonicznej Miejsce pracy: praca zdalna Mile widziane doświadczenie na podobnym stanowisku ...
Dam pracę: Agencja pracy Netkadra poszukuje pracowników na stanowisko: tłumacz – praca ...
Dam pracę: Pracownik produkcji
Manpower (Agencja zatrudnienia - numer certyfikatu 412) to światowy lider w dziedzinie HR o ponad 60-cio letniej tradycji. Obecnie dla jednego ze swoich Klientów poszukuje ...
Dam pracę: Pracownik produkcji
Manpower (Agencja zatrudnienia - numer certyfikatu 412) to światowy lider w dziedzinie HR o ponad 60-cio letniej tradycji. Obecnie dla jednego ze swoich Klientów poszukuje ...
Dam pracę: Pakowacz
Manpower (Agencja zatrudnienia - numer certyfikatu 412) to światowy lider w dziedzinie HR o ponad 60-cio letniej tradycji. Obecnie dla jednego ze swoich Klientów poszukuje ...
Dam pracę: Operator maszyn
Manpower (Agencja zatrudnienia - numer certyfikatu 412) to światowy lider w dziedzinie HR o ponad 60-cio letniej tradycji. Obecnie dla jednego ze swoich Klientów poszukuje ...
Dam pracę: Spawacz
Manpower (Agencja zatrudnienia - numer certyfikatu 412) to światowy lider w dziedzinie HR o ponad 60-cio letniej tradycji. Obecnie dla jednego ze swoich Klientów poszukuje ...
Dam pracę: Operator wózka widłowego
Manpower (Agencja zatrudnienia - numer certyfikatu 412) to światowy lider w dziedzinie HR o ponad 60-cio letniej tradycji. Obecnie dla jednego ze swoich Klientów poszukuje ...
Inne: Skup Aut za Gotówkę - Małopolska, Śląsk, Opolskie ...
Nasza firma oferuje skup aut osobowych i dostawczych, wszystkich marek – z bezpłatnym dojazdem do klienta. Skupujemy auta niezależnie od ich stanu technicznego i wizualnego, ...
Dam pracę: Operator wózków widłowych
Manpower (Agencja zatrudnienia - numer certyfikatu 412) to światowy lider w dziedzinie HR o ponad 60-cio letniej tradycji. Obecnie dla jednego ze swoich Klientów poszukuje ...

Starsze artykuły

Program "Misja Natura" na antenie TVP3 Lublin
Program „Misja Natura” zrealizowany przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych w ...
Pościg zakończony sukcesem!
Wczoraj późnym wieczorem pod jednym z dyskontów przy ulicy ...
Tirem wjechał w zaparkowane samochody
   Policjanci z lubelskiej drogówki ustalają okoliczności uszkodzenia 5 ...
Przyjdź na spektakl... i zapłać za wejściówkę tyle, ile chcesz ...
Teatr ITP - będący największym studenckim muzycznym teatrem w Polsce ...
Obchody jubileuszu 700-lecia Miasta nominowane w plebiscycie MocArty 2017!
MocArty to plebiscyt radia RMF Classic, w którym od ...
Policja poszukuje złodziejki. Ktoś ją rozpoznaje?
Do zdarzenia doszło 21 stycznia w jednym ze sklepów w ...
Radzyń Podl. Miasto pomaga schłodzić się mieszkańcom
W mgnieniu oka zebrało się pod nią mnóstwo chętnych na ...
Środa Popielcowa - początek Wielkiego Postu
Środa Popielcowa jest świętem ruchomym zależnym od daty Świąt ...
Ostatnia deska ratunku przed maturą 2018!
Cykl „Ostatnia Deska Ratunku” organizowany jest przez Uniwersytet Otwarty ...
Rozmowy o mieście - Lublin niedalekiej przyszłości 2018
   Czy w Lublinie możliwa jest hodowla zwierząt? ...
Grypa atakuje. Zmarły już 4 osoby!
Wahania temperatur nie sprzyjają nam dobrze. Opady śniegu, mrozy, ...
Absolutoria UMCS
Wyjątkowy i niezapomniany – taki właśnie powinien być dzień, w ...
11 kg amfetaminy nie trafi na rynek
Narkotyki trafiły do Polski z Holandii, gdzie na stałe ...
Posiedzenie Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa ...
Podczas obrad Komitetu zostały rozpatrzone wnioski dotyczące m.in. sprawy przebudowy ...
17-latek znalazł torebkę i zwrócił ją policji
Wczoraj do Komendy Powiatowej Policji w Łukowie zgłosiła się 64-letnia ...
Groźny pożar warsztatu
Ogień pojawił się wczoraj w warsztacie samochodowym w Kąkolewnicy przed ...
Kampania wyborcza rozpędza się
Każdy z kandydatów próbuje się wyróżnić na tle konkurencji. Nam ...
Nielegalna uprawa konopii w podlubelskiej miejscowości
    Na teren jednej z posesji w gm. Wólka  policjanci ...
500 plus do zwrotu
Ponad 389 tys złotych muszą oddać mieszkańcy Lublina, którzy stracili ...
Obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa
Obchody ropoczęły się od mszy św. w ...
Chełm. Mieszkał ze zwłokami matki i brata
W piątek w centrum Chełma, przy ulicy Czarnieckiego policjanci ...
Policyjna akcja "Piesi"
Celem działań policyjnych jest redukcja wypadków drogowych z ...
Lublinianki rozbiły rywalki
Dominacja obecnego Mistrza Polski była absolutna już od pierwszych minut ...
X Lubelskie Targi Książki
W trakcie  uroczystości zostanie wręczony Wawrzyn Pawła Konrada laureatom Konkursu ...
Trwa rekrutacja. Zostań wolontariuszem Szlachetnej Paczki
Szlachetna Paczka w przemyślany sposób łączy tysiące osób: wolontariuszy, rodziny ...
Walczył z otyłością. Dziś motywuje osoby z nadwagą
Jeszcze dwa lata temu mógł marzyć o dłuższym spacerze. Dzisiaj ...
Lubelskie Dni Pamięci o Ofiarach Katynia
Współorganizatorami tych obchodów jest Prezydent Miasta Lublin, Wojewoda Lubelski, Marszałek ...
Ponad 18 kilometrowa kolejka na przejściu w Dorohusku!
Około 800 pojazdów czeka na odprawę - informuje dyżurny ...
Kolejne zatrzymanie w sprawie oszustw na policjanta
W poniedziałek policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko ...
Pozimowe sprzątanie ulic
Pierwszymi ulicami objętymi działaniem Zarządu Dróg i Mostów jest ...
KUL pomoże swoim absolwentom wejść na rynek pracy
W Programie Rozwoju Kompetencji ocenionych zostało 435 wniosków o przyznanie dofinansowania. ...
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
REDAKTOR NACZELNY
Cezary Potapczuk
tel. 790-881-081
cezary@lublin24.pl
Redaktor prowadząca
Aleksandra Drozdowska
tel. 512-24-21-24
aleksandra@lublin24.pl
Redaktor prowadząca
Ewelina Smalec
tel. 501-050-024
ewelina@lublin24.pl
Redaktor
Monika Blandyna Lewkowicz
tel. 501-92-24-24
monika@lublin24.pl
Redaktor
Joanna Mazurek
tel. 501-93-24-24
joanna@lublin24.pl
Reklama
Doradca Klienta Biznesowego
Katarzyna Ryzner
tel. 577-781-081
katarzyna@lublin24.pl
Doradca Klienta Biznesowego
Krzysztof Stefaniak
tel. 720-081-081
krzysztof@lublin24.pl
Dział Reklamy reklama@lublin24.pl

Dział Foto / Wideo
Mateusz Paśkucki
tel. 602-844-775
foto@lublin24.pl

lublin24 bialapodlaska24