Dziś są imieniny: Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

 
dodane: 22-02-2018 17:49   |   wyświetleń: 767
Data wydarzenia: 19.02.2018

Kim była Franciszka Arnsztajnowa?

19 lutego w Trybunale Koronnym oraz w kamienicy przy ul Złotej 2 miały miejsce obchody 153. urodzin Franciszki Arnsztajnowej.
Kim była Franciszka Arnsztajnowa?fot. wikipedia / Franciszka Arnsztajnowa [po lewej] wraz z rodzeństwem 

Wydarzeniu towarzyszyła projekcja filmu „Album Rodzinny” (reż. Andrzej Titkow) oraz dyskusja panelowa wokół postaci pisarki z udziałem Grzegorza Linkowskiego, prof. Adama Kopciowskiego (UMCS), prof. Józefa Ferta (KUL), prof. Sławomira Jacka Żurka (KUL) oraz Andrzeja Titkowa.

Kim była?

Córką dyrektora Towarzystwa Kredytowego Miasta Lublin – Bernarda Meyersona i pisarki Malwiny Meyersonowej z Horowitzów. Mieszkała na lubelskim Starym Mieście przy ul. Złotej 2. Jej mężem był znany lubelski lekarz Marek Arnsztajn,  z którym prowadziła działalność społeczną. Franciszka Arnsztajnowa była poetką i społeczniczką. Publikowała w prestiżowych czasopismach, takich jak warszawska Kamena, krakowskie Życie, Kurierze Polskim czy Ateneum.

Była żydówką zasymilowaną do kultury polskiej. Konrad Bielski [lubelski poeta] we wspomnieniach pisał:

- Franciszka Arnsztajnowa tkwiła już bez reszty w kulturze i tradycji polskiej. Patriotka, ofiarna bojowniczka o wolność – jak to już poprzednio wspomniałem, dom swój i wszelkie siły oddała walce o niepodległość  [źródło: Teatr NN]

Wraz z Józefem Czechowiczem napisała „Stare Kamienie”. Przy ulicy Złotej 2 prowadziła salon literacki.

W 1934 roku wyjechała z Lublina do Warszawy. Okoliczności jej śmierci są nieznane, prawdopodobnie została zamordowana w obozie zagłady w Treblince.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji wideo z obchodów urodzin Arnsztajnowej.


Video

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Wsparcie ślubno-weselne cz. 2
Wsparcie ślubno-weselne cz. 2 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - "co dalej"? Ślub to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka - dla wielu kobiet jest ziszczeniem wieloletnich marzeń z dzieciństwa, dla mężczyzn oznacza poważne wejście w dorosłość i wzięcie odpowiedzialności za nową rodzinę. Ale co zrobić, aby okres narzeczeństwa i jednoczesnych przygotowań do ślubu nasuwał Nam na myśl same pozytywne i piękne wspomnienia? Mamy dla Was kilka praktycznych porad, jak zorganizować ślub i wesele, aby w międzyczasie nie zwariować i o niczym nie zapomnieć.
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - co dalej?
Kaniorowcy świętują!
Kaniorowcy świętują! Zespół im. Wandy Kaniorowej obchodzi rocznicę 70 rocznicę powstania.
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO]
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO] Zazwyczaj kiedy jesteśmy bardzo spięci, zmęczeni albo po prostu wściekli, sięgamy po wypróbowane wcześniej metody, które mają nam pomóc w zmianie nastroju - szukamy wyciszenia, relaksu i odprężenia.
Pożegnanie dr Marka Gędka
Pożegnanie dr Marka Gędka Na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie pożegnano dzisiaj doktora Marka Gędka - dziennikarza, publicystę, wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)