Dziś są imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny

 
dodane: 26-02-2016 16:40   |   wyświetleń: 8487

Jastrząb Dionizy czyli pies na gawrony na jedną trzecią etatu

Mieszkam na Wieniawie i często skracam sobie drogę przez Ogród Saski. O zmroku roi się od gawronów, właściwie należałoby chodzić z otwartym parasolem, aby nie dać się trafić spadającym odchodom - narzeka pan Piotr. Miasto twierdzi tymczasem, że w reprezentacyjnym parku Lublina gniazd gawronów jest z każdym rokiem coraz mniej.
Jastrząb Dionizy czyli pies na gawrony na jedną trzecią etatufot. Oleksandra Radczenko 
A dzieje się tak m.in. dzięki wysiłkom skrzydlatych drapieżników. Do połowy kwietnia w Ogrodzie Saskim można obserwować pracę unikatowego specjalisty – sokolnika.  Przyjechał do naszego miasta z Elbląga. Razem z sokolnikiem pracują trzy ptaki:  jastrząb, sokół wędrowny oraz sokół raróg – każdy na 1/3 etatu. Odstraszają gawrony, są natomiast bezpieczne dla innych ptaków, zwierząt i ludzi.

Z problemem gawronów, które upodobały sobie Ogród Saski miasto zmaga się od lat. Nie wszystkim przeszkadzają ptaki, ale nikt nie cieszy się wychodząc z ogrodu w wybielonym przez ptaków ubraniu. Miasto postanowiło walczyć.

- Pracujemy od godziny 9.00 do zmroku, ponieważ moje ptaki nie widzą nocą... Kiedyś jeden z nich został  zaatakowany przez sowę tutaj, w Saskim... Tak, sowy też tutaj są - mieszkają w głębi parku - mówi sokolnik Michał Bień. 

-  Pod koniec 2012 roku znajdowało się tu około 500 gniazd ptaków z gatunku gawron Corvus frugilegus. Była to najliczniejsza kolonia spośród wszystkich dziewięciu w Lublinie. To dane z Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego w Lublinie. Po usunięciu gniazd z drzew oraz płoszeniu ptaków z pomocą sokolników w drugiej połowie 2013 r. nie zaobserwowano nowych gniazd, a ptaki występowały nielicznie. We wrześniu 2014 r. stwierdzono obecność około 50 gniazd, a w 2015 r. już tylko około 30 - mówi Olga Mazurek z biura  prasowego Ratusza.

Jak to każda żywa istota, ptaki też mają swoje humory. W trakcie naszej rozmowy jastrząb Dyzio postanowił się wykąpać w zamarzniętym oczku wodnym ogrodu. W tym celu przebił cieniutką warstwę lodu i dostał się do wody. Musieliśmy przerwać rozmowę a drapieżnik pracę. Aż do wyschnięcia.

Galeria zdjęć

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Wsparcie ślubno-weselne cz. 2
Wsparcie ślubno-weselne cz. 2 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - "co dalej"? Ślub to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka - dla wielu kobiet jest ziszczeniem wieloletnich marzeń z dzieciństwa, dla mężczyzn oznacza poważne wejście w dorosłość i wzięcie odpowiedzialności za nową rodzinę. Ale co zrobić, aby okres narzeczeństwa i jednoczesnych przygotowań do ślubu nasuwał Nam na myśl same pozytywne i piękne wspomnienia? Mamy dla Was kilka praktycznych porad, jak zorganizować ślub i wesele, aby w międzyczasie nie zwariować i o niczym nie zapomnieć.
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - co dalej?
Kaniorowcy świętują!
Kaniorowcy świętują! Zespół im. Wandy Kaniorowej obchodzi rocznicę 70 rocznicę powstania.
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO]
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO] Zazwyczaj kiedy jesteśmy bardzo spięci, zmęczeni albo po prostu wściekli, sięgamy po wypróbowane wcześniej metody, które mają nam pomóc w zmianie nastroju - szukamy wyciszenia, relaksu i odprężenia.
Pożegnanie dr Marka Gędka
Pożegnanie dr Marka Gędka Na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie pożegnano dzisiaj doktora Marka Gędka - dziennikarza, publicystę, wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)