Dziś są imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira

Monika Blandyna Lewkowicz  
dodane: 23-03-2018 15:46   |   wyświetleń: 703

Edukacja ekologiczna w Lublinie

Jak walczyć ze smogiem i dbać o środowisko? Uczniowie zerówek i klas I-III dowiedzą się tego w czasie "Lekcji ciepła" organizowanych przez LPEC S.A.
Edukacja ekologiczna w Lubliniefot. Ciepłolubny Lublin 
Do Lublina zawitała wiosna i powoli kończy się sezon grzewczy. Niestety - można założyć, że kwestia smogu pojawi się także przyszłej zimy. Problemowi zapobiegać ma edukacja najmłodszych. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej rusza z kolejną edycją programu „Lekcje ciepła”

"Lekcje Ciepła” to projekt edukacyjno-ekologiczny, skierowany do uczniów zerówek i klas I-III. Dzięki specjalnie przygotowanym na ten cel materiałom najmłodsi dowiedzą się jak dbać o otaczające środowisko. Wśród pomocy dydaktycznych znajduje się seria bajek:„Czerwony Kapturek w mieście”, „Czerwony Kapturek w mieście zimą” oraz „Czerwony Kapturek. Misja Czarny Smog”. Na lekcjach zostaną poruszone problemy, takie jak: zdrowy i aktywny tryb życia, segregacja odpadów, oszczędzanie wody czy energii, dbanie o czystość powietrza i zapobieganie smogowi. Na koniec każdych zajęć dzieci otrzymają specjalne dyplomy, potwierdzające uczestnictwo.

Istotny jest fakt, że edukacja ekologiczna odbywa się w tak wczesnym wieku. Umysł jest najbardziej chłonny do około 10-12 roku życia. Dlatego ważne jest, aby obok na przykład nauki czytania i pisania pojawiały się także treści związane ochroną środowiska.

W Szkole Podstawowej nr 21 im. Królowej Jadwigi odbyła się w piątek lekcja inaugurująca projekt. Mogli ją obserwować dyrektorzy innych placówek.
- Po inauguracyjnej lekcji zainteresowanie projektem wśród szkół jest ogromne. Zarówno, jeśli chodzi o dostarczenie niezbędnych materiałów, jak i poprowadzenie zajęć przez przedstawicieli naszej firmy - opowiada Teresa Stępniak-Romanek, rzeczniczka LPEC. - Wszystkie szkoły podstawowe w Lublinie dostały od nas scenariusze i komplety książeczek do przeprowadzenia samodzielnych lekcji, ale w miarę możliwości z chęcią osobiście się na nich pojawimy - dodaje rzeczniczka.

Projekt został doceniony przez Ministerstwo Środowiska i objęty honorowym patronatem Pawła Sałka, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska i Pełnomocnika Rządu do Spraw Polityki Klimatycznej. Akcję patronatem objął także Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk.

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. jest jednym z największych dostawców ciepła systemowego w Polsce. W Lublinie spółka ogrzewa blisko 250 tysięcy mieszkańców.

Komentowane

SmoCzek (2018-03-24 23:58) 79 91   |   zgłoś do usunięcia
Wdech, wydech, wdech, wydech... Częstość oddychania wynosi u dzieci około 20-30 razy na minutę, co daje około 10 litrów powietrza. Według ubiegłorocznego raportu Greenpeace i Fundacji #13 opublikowanego pod znamiennym tytułem „Polskie przedszkola w smogu” – otoczenie żadnego przedszkola w Lublinie nie spełnia norm jakości powietrza rekomendowanych i zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Od siebie mogę dodać, że to samo dotyczy wszystkich żłobków, szkół, przychodni i szpitali w naszym mieście. Ciekawe, czy przed tym zwiększonym wysiłkiem oddechowym związanym z czytaniem na głos przefiltrowano w sali powietrze, które na podstawie badań przeprowadzonych przez studentów i naukowców Politechniki Lubelskiej bardzo często wewnątrz jest jeszcze gorsze niż na zewnątrz. Wczoraj w czasie czytania o tym jak zwalczać smog-zanieczyszczenie powietrza pyłami zawieszonymi PM10 wynosiło na zewnątrz 145% normy! Na zdrowie!
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Hofesh Shechter Company w Lublinie – ruszyła sprzedaż biletów ...
Hofesh Shechter Company w Lublinie – ruszyła sprzedaż biletów 28 kwietnia, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca zapraszamy na spektakl ?Grand Finale? Hofesh Shechter Company. Kompania produkuje wyjątkowe dzieła choreografa Hofesha Shechtera, wciąż przekraczając kolejne granice. Podstawą jej funkcjonowania jest zróżnicowana, międzynarodowa grupa wybitnych tancerzy.
Policyjni antyterroryści szkolili się na Arenie Lublin
Policyjni antyterroryści szkolili się na Arenie Lublin Policjanci z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Lublinie szkolili się wczoraj na Arenie Lublin. Antyterroryści muszą stale ćwiczyć i podnosić swoje kwalifikacje zawodowe. Nie tylko wyjeżdżają na szkolenia organizowane dla funkcjonariuszy jednostek specjalnych, ale szkolą się także we własnym zakresie. W miejscu, gdzie rozgrywane są największe imprezy o charakterze sportowym, policjanci ćwiczyli warianty działań zapewniające odpowiedni poziom zabezpieczenia kontrterrorystycznego.
Poszukiwany 10 listami gończymi 28-latek zatrzymany. Ma do odsiadki ...
Poszukiwany 10 listami gończymi 28-latek zatrzymany. Ma do odsiadki ponad 12 lat Lubelscy kryminalni zatrzymali 28-letniego mieszkańca Lublina, który poszukiwany był m.in. 10 listami gończymi i 4 nakazami. Łącznie do odbycia ma karę ponad 12 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna został zatrzymany na jednej z posesji w gm. Wólka. 28-latek poszukiwany był m.in. za kradzieże z włamaniem. Jeszcze dzisiaj trafi do aresztu śledczego celem odbycia zasądzonej kary.
Nielegalna broń i amunicja u 64-latka
Nielegalna broń i amunicja u 64-latka Policjanci z Bychawy zatrzymali 64-latka. Podczas przeszukania jego miejsca zamieszkania ujawnili rewolwer hukowy, który nosił ślady przeróbki na broń palną a także około 250 sztuk amunicji, którą posiadał bez wymaganego zezwolenia. Nielegalne znalezisko zostało zabezpieczone. Dziś mężczyzna zostanie doprowadzony do prokuratury i usłyszy zarzuty.
Kradł z magazynu worki z używaną odzieżą
Kradł z magazynu worki z używaną odzieżą Za kradzież co najmniej 6 worków ubrań ze sklepu z używaną odzieżą odpowie 22-letni mieszkaniec Lublina. Pracownik magazynu został ujęty na gorącym uczynku w momencie, gdy próbował wynieść worek z ubraniami. W jego samochodzie policjanci znaleźli dodatkowe worki ze sklepowym asortymentem. Sklep oszacował straty na blisko 1,5 tys. zł.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)