Dziś są imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny

Monika Blandyna Lewkowicz  
dodane: 23-03-2018 15:46   |   wyświetleń: 560

Edukacja ekologiczna w Lublinie

Jak walczyć ze smogiem i dbać o środowisko? Uczniowie zerówek i klas I-III dowiedzą się tego w czasie "Lekcji ciepła" organizowanych przez LPEC S.A.
Edukacja ekologiczna w Lubliniefot. Ciepłolubny Lublin 
Do Lublina zawitała wiosna i powoli kończy się sezon grzewczy. Niestety - można założyć, że kwestia smogu pojawi się także przyszłej zimy. Problemowi zapobiegać ma edukacja najmłodszych. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej rusza z kolejną edycją programu „Lekcje ciepła”

"Lekcje Ciepła” to projekt edukacyjno-ekologiczny, skierowany do uczniów zerówek i klas I-III. Dzięki specjalnie przygotowanym na ten cel materiałom najmłodsi dowiedzą się jak dbać o otaczające środowisko. Wśród pomocy dydaktycznych znajduje się seria bajek:„Czerwony Kapturek w mieście”, „Czerwony Kapturek w mieście zimą” oraz „Czerwony Kapturek. Misja Czarny Smog”. Na lekcjach zostaną poruszone problemy, takie jak: zdrowy i aktywny tryb życia, segregacja odpadów, oszczędzanie wody czy energii, dbanie o czystość powietrza i zapobieganie smogowi. Na koniec każdych zajęć dzieci otrzymają specjalne dyplomy, potwierdzające uczestnictwo.

Istotny jest fakt, że edukacja ekologiczna odbywa się w tak wczesnym wieku. Umysł jest najbardziej chłonny do około 10-12 roku życia. Dlatego ważne jest, aby obok na przykład nauki czytania i pisania pojawiały się także treści związane ochroną środowiska.

W Szkole Podstawowej nr 21 im. Królowej Jadwigi odbyła się w piątek lekcja inaugurująca projekt. Mogli ją obserwować dyrektorzy innych placówek.
- Po inauguracyjnej lekcji zainteresowanie projektem wśród szkół jest ogromne. Zarówno, jeśli chodzi o dostarczenie niezbędnych materiałów, jak i poprowadzenie zajęć przez przedstawicieli naszej firmy - opowiada Teresa Stępniak-Romanek, rzeczniczka LPEC. - Wszystkie szkoły podstawowe w Lublinie dostały od nas scenariusze i komplety książeczek do przeprowadzenia samodzielnych lekcji, ale w miarę możliwości z chęcią osobiście się na nich pojawimy - dodaje rzeczniczka.

Projekt został doceniony przez Ministerstwo Środowiska i objęty honorowym patronatem Pawła Sałka, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska i Pełnomocnika Rządu do Spraw Polityki Klimatycznej. Akcję patronatem objął także Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk.

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. jest jednym z największych dostawców ciepła systemowego w Polsce. W Lublinie spółka ogrzewa blisko 250 tysięcy mieszkańców.

Komentowane

SmoCzek (2018-03-24 23:58) 62 70   |   zgłoś do usunięcia
Wdech, wydech, wdech, wydech... Częstość oddychania wynosi u dzieci około 20-30 razy na minutę, co daje około 10 litrów powietrza. Według ubiegłorocznego raportu Greenpeace i Fundacji #13 opublikowanego pod znamiennym tytułem „Polskie przedszkola w smogu” – otoczenie żadnego przedszkola w Lublinie nie spełnia norm jakości powietrza rekomendowanych i zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Od siebie mogę dodać, że to samo dotyczy wszystkich żłobków, szkół, przychodni i szpitali w naszym mieście. Ciekawe, czy przed tym zwiększonym wysiłkiem oddechowym związanym z czytaniem na głos przefiltrowano w sali powietrze, które na podstawie badań przeprowadzonych przez studentów i naukowców Politechniki Lubelskiej bardzo często wewnątrz jest jeszcze gorsze niż na zewnątrz. Wczoraj w czasie czytania o tym jak zwalczać smog-zanieczyszczenie powietrza pyłami zawieszonymi PM10 wynosiło na zewnątrz 145% normy! Na zdrowie!
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Wsparcie ślubno-weselne cz. 2
Wsparcie ślubno-weselne cz. 2 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - "co dalej"? Ślub to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka - dla wielu kobiet jest ziszczeniem wieloletnich marzeń z dzieciństwa, dla mężczyzn oznacza poważne wejście w dorosłość i wzięcie odpowiedzialności za nową rodzinę. Ale co zrobić, aby okres narzeczeństwa i jednoczesnych przygotowań do ślubu nasuwał Nam na myśl same pozytywne i piękne wspomnienia? Mamy dla Was kilka praktycznych porad, jak zorganizować ślub i wesele, aby w międzyczasie nie zwariować i o niczym nie zapomnieć.
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - co dalej?
Kaniorowcy świętują!
Kaniorowcy świętują! Zespół im. Wandy Kaniorowej obchodzi rocznicę 70 rocznicę powstania.
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO]
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO] Zazwyczaj kiedy jesteśmy bardzo spięci, zmęczeni albo po prostu wściekli, sięgamy po wypróbowane wcześniej metody, które mają nam pomóc w zmianie nastroju - szukamy wyciszenia, relaksu i odprężenia.
Pożegnanie dr Marka Gędka
Pożegnanie dr Marka Gędka Na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie pożegnano dzisiaj doktora Marka Gędka - dziennikarza, publicystę, wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)