Dziś są imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny

 
dodane: 13-03-2018 12:27   |   wyświetleń: 323

Dziś piąta rocznica wyboru papieża Franciszka – kim jest Jorge Mario Bergoglio?

13 marca 2013 roku Jorge Mario Bergoglio został wybrany na 266. papieża i 8. Suwerena Państwa Watykańskiego.
Dziś piąta rocznica wyboru papieża Franciszka – kim jest Jorge Mario Bergoglio?fot. wiez.com.pl 

Kim jest papież Franciszek?

Zanim został wybrany na papieża był arcybiskupem Buanos Aires, prymasem Argentyny, a w latach 2001-2013 kardynałem. Jest pierwszym papieżem pochodzącym z Ameryki, pierwszym od VIII wieku (po Grzegorzu III) papieżem spoza Europy, pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym papieżem zakonnikiem od XIX wieku (po Grzegorzu XVI).
Wybór Jorge Mario Bergoglio był dla świata zaskoczeniem. Po abdykacji  Benedykta XVI wszyscy spodziewali się wyboru papieża znacznie młodszego, a  po przybraniu nowego imienia – Franciszka – nieustannie spekulowano o nawiązaniach do św. Franciszka z Asyżu i kierunku pontyfikatu.

Zmiany w Watykanie

Pierwszym sygnałem zmian w stolicy apostolskiej była zmiana miejsca zamieszkania. Papież z Pałacu Apostolskiego przeniósł się do Domus Sanctae Marthae – jest to dom w Watykanie, znajdujący się w pobliżu Bazyliki Świętego Piotra. Dodatkowo Ojciec Święty zrezygnował z tytułów honorowych, m. in. prałata honorowego Jego Świętobliwości czy infułata. Po Watykanie porusza się pieszo, a Pierścień Rybaka, który nosi nie jest złoty a pozłacany.

Poglądy papieża Franciszka

Pięć lat pontyfikatu Ojca Świętego to szczególne zwrócenie się ku ludziom ubogim i krytyka polityki wolnorynkowej, gdy ta szkodzi człowiekowi. W 2015 roku z okazji Roku Świętego Miłosierdzia papież wydał księżom spowiednikom pozwolenie na rozgrzeszanie kobiet, które dokonały aborcji. Apeluje też o szacunek i niedyskryminowanie homoseksualistów, jednocześnie przepraszając ich za dotychczasową marginalizację w środowiskach kościelnych.

Wybór papieża Franciszka okazał się zaskoczeniem. Uwagę wiernych skierował ku peryferiom Kościoła. W swoich poglądach i poczynaniach nawiązuje bezpośrednio do działań św. Franciszka z Asyżu, jego prostoty i bliskości z drugim człowiekiem.


Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Wsparcie ślubno-weselne cz. 2
Wsparcie ślubno-weselne cz. 2 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - "co dalej"? Ślub to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka - dla wielu kobiet jest ziszczeniem wieloletnich marzeń z dzieciństwa, dla mężczyzn oznacza poważne wejście w dorosłość i wzięcie odpowiedzialności za nową rodzinę. Ale co zrobić, aby okres narzeczeństwa i jednoczesnych przygotowań do ślubu nasuwał Nam na myśl same pozytywne i piękne wspomnienia? Mamy dla Was kilka praktycznych porad, jak zorganizować ślub i wesele, aby w międzyczasie nie zwariować i o niczym nie zapomnieć.
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - co dalej?
Kaniorowcy świętują!
Kaniorowcy świętują! Zespół im. Wandy Kaniorowej obchodzi rocznicę 70 rocznicę powstania.
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO]
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO] Zazwyczaj kiedy jesteśmy bardzo spięci, zmęczeni albo po prostu wściekli, sięgamy po wypróbowane wcześniej metody, które mają nam pomóc w zmianie nastroju - szukamy wyciszenia, relaksu i odprężenia.
Pożegnanie dr Marka Gędka
Pożegnanie dr Marka Gędka Na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie pożegnano dzisiaj doktora Marka Gędka - dziennikarza, publicystę, wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)