Dziś są imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli

Ewelina Smalec  
dodane: 13-03-2018 12:27   |   wyświetleń: 232

Dziś piąta rocznica wyboru papieża Franciszka – kim jest Jorge Mario Bergoglio?

13 marca 2013 roku Jorge Mario Bergoglio został wybrany na 266. papieża i 8. Suwerena Państwa Watykańskiego.
Dziś piąta rocznica wyboru papieża Franciszka – kim jest Jorge Mario Bergoglio?fot. wiez.com.pl 

Kim jest papież Franciszek?

Zanim został wybrany na papieża był arcybiskupem Buanos Aires, prymasem Argentyny, a w latach 2001-2013 kardynałem. Jest pierwszym papieżem pochodzącym z Ameryki, pierwszym od VIII wieku (po Grzegorzu III) papieżem spoza Europy, pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym papieżem zakonnikiem od XIX wieku (po Grzegorzu XVI).
Wybór Jorge Mario Bergoglio był dla świata zaskoczeniem. Po abdykacji  Benedykta XVI wszyscy spodziewali się wyboru papieża znacznie młodszego, a  po przybraniu nowego imienia – Franciszka – nieustannie spekulowano o nawiązaniach do św. Franciszka z Asyżu i kierunku pontyfikatu.

Zmiany w Watykanie

Pierwszym sygnałem zmian w stolicy apostolskiej była zmiana miejsca zamieszkania. Papież z Pałacu Apostolskiego przeniósł się do Domus Sanctae Marthae – jest to dom w Watykanie, znajdujący się w pobliżu Bazyliki Świętego Piotra. Dodatkowo Ojciec Święty zrezygnował z tytułów honorowych, m. in. prałata honorowego Jego Świętobliwości czy infułata. Po Watykanie porusza się pieszo, a Pierścień Rybaka, który nosi nie jest złoty a pozłacany.

Poglądy papieża Franciszka

Pięć lat pontyfikatu Ojca Świętego to szczególne zwrócenie się ku ludziom ubogim i krytyka polityki wolnorynkowej, gdy ta szkodzi człowiekowi. W 2015 roku z okazji Roku Świętego Miłosierdzia papież wydał księżom spowiednikom pozwolenie na rozgrzeszanie kobiet, które dokonały aborcji. Apeluje też o szacunek i niedyskryminowanie homoseksualistów, jednocześnie przepraszając ich za dotychczasową marginalizację w środowiskach kościelnych.

Wybór papieża Franciszka okazał się zaskoczeniem. Uwagę wiernych skierował ku peryferiom Kościoła. W swoich poglądach i poczynaniach nawiązuje bezpośrednio do działań św. Franciszka z Asyżu, jego prostoty i bliskości z drugim człowiekiem.


Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Nie żyje dr Marek Gędek
Nie żyje dr Marek Gędek Dziś w Lublinie po długiej i ciężkiej chorobie zmarł dr Marek Gędek - wieloletni wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, przez wiele lat związany z Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Majdanku. Miał 53 lata.
Prezent dla taty
Prezent dla taty Dzień Ojca zbliża się wielkimi krokami, a pomysłu na prezent brak? Przedstawiamy garść naszych inspiracji.
Wydział Politologii UMCS w Lublinie gospodarzem dyskusji o muzyce ...
Wydział Politologii UMCS w Lublinie gospodarzem dyskusji o muzyce politycznej Komunikowanie, kontestowanie, mobilizowanie - czyli jak wyjaśnić fenomen muzyki politycznej w relacji władza-obywatele ? jest przedmiotem konferencji naukowej UMCS.
Była szefowa COZL bez zarzutów
Była szefowa COZL bez zarzutów Prokuratura umorzyła śledztwo dotyczące byłej dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej prof. Elżbiety Starosławskiej. Sprawa dotyczy oświadczeń składanych przez nią w związku z przetargami ogłaszanymi przez szpital. Decyzję prokuratury Zarząd Województwa zaskarżył do sądu.
Dziś rozpoczyna się Mundial! Gdzie otwarcie będzie można obejrzeć ...
Dziś rozpoczyna się Mundial! Gdzie otwarcie będzie można obejrzeć w Lublinie? To już dziś! Rusza wielkie, jak nie największe święto wszystkich fanów piłki nożnej. Startują Mistrzostwa Świata w Rosji. Oficjalna ceremonia otwarcia zaczyna się już o godz. 16:30.

Najczęściej czytane

Sprawczyni wypadku – antylopa
Sprawczyni wypadku – antylopa
Obywatel Tanzanii zjechał z jezdni i uderzył w drzewo, jak tłumaczył policjantom, chciał uniknąć zderzenia z antylopą. W wydychanym powietrzy miał 2 promile alkoholu.
Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
REDAKTOR NACZELNY
Cezary Potapczuk
tel. 790-881-081
cezary@lublin24.pl
Redaktor prowadząca
Aleksandra Drozdowska
tel. 512-24-21-24
aleksandra@lublin24.pl
Redaktor prowadząca
Ewelina Smalec
tel. 501-050-024
ewelina@lublin24.pl
Redaktor
Monika Blandyna Lewkowicz
tel. 501-92-24-24
monika@lublin24.pl
Reklama
Doradca Klienta Biznesowego
Katarzyna Ryzner
tel. 577-781-081
katarzyna@lublin24.pl
Doradca Klienta Biznesowego
Krzysztof Stefaniak
tel. 720-081-081
krzysztof@lublin24.pl
Dział Reklamy reklama@lublin24.pl

Dział Foto / Wideo
Mateusz Paśkucki
tel. 602-844-775
foto@lublin24.pl