Dziś są imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza

 / Rafał Januszczak
dodane: 08-04-2018 19:47   |   wyświetleń: 634

Czy Polsce należą się reparacje wojenne? [WIDEO]

"Reparacje wojenne dla Polski " - to temat wykładu zorganizowanego w ramach Akademii Prawa Międzynarodowego UMCS w Lublinie.
Czy Polsce należą się reparacje wojenne? [WIDEO]fot. Michał Abramek 

"Reparacje wojenne dla Polski " - to temat wykładu zorganizowanego w ramach Akademii Prawa Międzynarodowego UMCS w Lublinie. Prelekcję poprowadziła dr Edyta Lis, Adiunkt w Katedrze Prawa Międzynarodowego. Członkowie Akademii oraz słuchacze, którzy przybyli na wykład ,wysłuchali argumentów pozwalających odpowiedzieć na pytanie o prawne umocowania w kwestii wypłacenia Polsce reparacji za straty i szkody poniesione w czasie drugiej wojnie światowej.

Polski rząd domaga się rekompensaty finansowej od Niemiec za okres kilkuletniej okupacji hitlerowskiej. Politycy Prawa i Sprawiedliwości wyraźnie podkreślają, że roszczenia są niesłusznie podważane. Z kolei nasi zachodni sąsiedzi twierdzą, że reparacje zostały uregulowane jeszcze w latach 90.

Z końcem września ubiegłego roku, PiS powołał parlamentarny zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej, którego przewodniczącym został poseł partii rządzącej Arkadiusz Mularczyk. 

W tym roku ma pojawić się szczegółowy raport dotyczący strat wojennych. Ma on zawierać kwoty odszkodowań za poniesione straty w wyniku zbrodni wojennych, zniszczonych miast, wsi oraz zniszczenia potencjału demograficznego Polski. 

Okazuje się, że z prawnego punktu widzenia, staranie się o uzyskanie reparacji jest jak najbardziej możliwe. Podczas konwencji Zjednoczonej Prawicy w lipcu 2017 roku, Jarosław Kaczyński stwierdził, że nigdy nie otrzymaliśmy odszkodowania za ogromne straty wojenne, których nie odrobiliśmy do dziś.

Wstępnie mówi się, że kwota jaką Niemcy musieliby zapłacić Polsce to około 850 mld dolarów.

Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z wykładu.

Video

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Wsparcie ślubno-weselne cz. 2
Wsparcie ślubno-weselne cz. 2 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - "co dalej"? Ślub to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka - dla wielu kobiet jest ziszczeniem wieloletnich marzeń z dzieciństwa, dla mężczyzn oznacza poważne wejście w dorosłość i wzięcie odpowiedzialności za nową rodzinę. Ale co zrobić, aby okres narzeczeństwa i jednoczesnych przygotowań do ślubu nasuwał Nam na myśl same pozytywne i piękne wspomnienia? Mamy dla Was kilka praktycznych porad, jak zorganizować ślub i wesele, aby w międzyczasie nie zwariować i o niczym nie zapomnieć.
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - co dalej?
Kaniorowcy świętują!
Kaniorowcy świętują! Zespół im. Wandy Kaniorowej obchodzi rocznicę 70 rocznicę powstania.
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO]
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO] Zazwyczaj kiedy jesteśmy bardzo spięci, zmęczeni albo po prostu wściekli, sięgamy po wypróbowane wcześniej metody, które mają nam pomóc w zmianie nastroju - szukamy wyciszenia, relaksu i odprężenia.
Pożegnanie dr Marka Gędka
Pożegnanie dr Marka Gędka Na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie pożegnano dzisiaj doktora Marka Gędka - dziennikarza, publicystę, wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)