Dziś są imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny

 
dodane: 12-04-2018 10:48   |   wyświetleń: 542

Bazylika opowiada swoją historię - z wizytą u Dominikanów

Oliwkowe ołtarze, czarno-biała posadzka i kolorowe polichromie w miejsce szarości. Jak wygląda odnowiona Bazylika ojców Dominikanów?
Bazylika opowiada swoją historię - z wizytą u Dominikanówfot. Mateusz Paśkucki 
Upiększanie i wzmacnianie
Renowacji poddano prawie całą Bazylikę. Głównym celem remontu była konserwacja techniczna i wzmocnienie konstrukcji budowlanej kościoła. Na pierwszym planie znajdowały się zszycia licznych pęknięć w ścianach, odnowienie elewacji oraz renowacja dachu. Konserwatorzy odnowili ołtarze, posadzki i malowidła naścienne, przywracając im ich oryginalne kolory. Po zakończeniu prac remontowych na swoje miejsce powrócą odrestaurowane rzeźby i obrazy, w tym słynny "Pożar Lublina" z 1719 r.

Udogodnienia dla wiernych
W remont wpisane są także udogodnienia dla wiernych. Z myślą o osobach niepełnosprawnych powstało dodatkowe wejście, prowadzące przez kaplicę Paryską. Schody i bariery architektoniczne zostały zastąpione wygodną dla wózków rampą. W całej Bazylice natomiast zainstalowano ogrzewanie podłogowe.

Kultura i rozrywka
Bazylika otwiera się na potrzeby kulturalne. W Kaplicy Paryskiej odbywać się będą kameralne koncerty.
- Nasz klasztor jest nazywany "Klasztorem w sercu miasta", ponieważ mnóstwo wydarzeń kulturalnych odbywa się u nas. Niektórzy mówią, że nasz kościół jest najlepszą salą koncertową w Lublinie i chcieliśmy usankcjonować to, co się tutaj dzieje - mówi przeor Klasztoru Ojców Dominikanów, ojciec Grzegorz Kluz. - Dochodziły do nas głosy, że jest faktycznie potrzeba stworzenia takiego miejsca, takiej sali koncertowej. Tych głosów było na tyle sporo, że nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem chętnych wykonawców, oni sami już się do nas zgłaszali - dodaje.

Koszt całego projektu wyniósł ponad 15 mln zł, z czego 13 mln to dotacje unijne. Remont ma zakończyć się w czerwcu, co nie oznacza końca prac restauracyjnych. Do wykończenia pozostaną ołtarze, obrazy, czy odtworzenie łuku tęczowego.

Zajrzeliśmy z kamerą do środka Bazyliki. Relacja pod adresem.

Video

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Wsparcie ślubno-weselne cz. 2
Wsparcie ślubno-weselne cz. 2 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - "co dalej"? Ślub to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka - dla wielu kobiet jest ziszczeniem wieloletnich marzeń z dzieciństwa, dla mężczyzn oznacza poważne wejście w dorosłość i wzięcie odpowiedzialności za nową rodzinę. Ale co zrobić, aby okres narzeczeństwa i jednoczesnych przygotowań do ślubu nasuwał Nam na myśl same pozytywne i piękne wspomnienia? Mamy dla Was kilka praktycznych porad, jak zorganizować ślub i wesele, aby w międzyczasie nie zwariować i o niczym nie zapomnieć.
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - co dalej?
Kaniorowcy świętują!
Kaniorowcy świętują! Zespół im. Wandy Kaniorowej obchodzi rocznicę 70 rocznicę powstania.
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO]
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO] Zazwyczaj kiedy jesteśmy bardzo spięci, zmęczeni albo po prostu wściekli, sięgamy po wypróbowane wcześniej metody, które mają nam pomóc w zmianie nastroju - szukamy wyciszenia, relaksu i odprężenia.
Pożegnanie dr Marka Gędka
Pożegnanie dr Marka Gędka Na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie pożegnano dzisiaj doktora Marka Gędka - dziennikarza, publicystę, wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)