Dziś są imieniny: Joachima, Kiry, Maurycego

 
dodane: 12-04-2018 10:48   |   wyświetleń: 659

Bazylika opowiada swoją historię - z wizytą u Dominikanów

Oliwkowe ołtarze, czarno-biała posadzka i kolorowe polichromie w miejsce szarości. Jak wygląda odnowiona Bazylika ojców Dominikanów?
Bazylika opowiada swoją historię - z wizytą u Dominikanówfot. Mateusz Paśkucki 
Upiększanie i wzmacnianie
Renowacji poddano prawie całą Bazylikę. Głównym celem remontu była konserwacja techniczna i wzmocnienie konstrukcji budowlanej kościoła. Na pierwszym planie znajdowały się zszycia licznych pęknięć w ścianach, odnowienie elewacji oraz renowacja dachu. Konserwatorzy odnowili ołtarze, posadzki i malowidła naścienne, przywracając im ich oryginalne kolory. Po zakończeniu prac remontowych na swoje miejsce powrócą odrestaurowane rzeźby i obrazy, w tym słynny "Pożar Lublina" z 1719 r.

Udogodnienia dla wiernych
W remont wpisane są także udogodnienia dla wiernych. Z myślą o osobach niepełnosprawnych powstało dodatkowe wejście, prowadzące przez kaplicę Paryską. Schody i bariery architektoniczne zostały zastąpione wygodną dla wózków rampą. W całej Bazylice natomiast zainstalowano ogrzewanie podłogowe.

Kultura i rozrywka
Bazylika otwiera się na potrzeby kulturalne. W Kaplicy Paryskiej odbywać się będą kameralne koncerty.
- Nasz klasztor jest nazywany "Klasztorem w sercu miasta", ponieważ mnóstwo wydarzeń kulturalnych odbywa się u nas. Niektórzy mówią, że nasz kościół jest najlepszą salą koncertową w Lublinie i chcieliśmy usankcjonować to, co się tutaj dzieje - mówi przeor Klasztoru Ojców Dominikanów, ojciec Grzegorz Kluz. - Dochodziły do nas głosy, że jest faktycznie potrzeba stworzenia takiego miejsca, takiej sali koncertowej. Tych głosów było na tyle sporo, że nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem chętnych wykonawców, oni sami już się do nas zgłaszali - dodaje.

Koszt całego projektu wyniósł ponad 15 mln zł, z czego 13 mln to dotacje unijne. Remont ma zakończyć się w czerwcu, co nie oznacza końca prac restauracyjnych. Do wykończenia pozostaną ołtarze, obrazy, czy odtworzenie łuku tęczowego.

Zajrzeliśmy z kamerą do środka Bazyliki. Relacja pod adresem.

Video

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Poszukiwany 10 listami gończymi 28-latek zatrzymany. Ma do odsiadki ...
Poszukiwany 10 listami gończymi 28-latek zatrzymany. Ma do odsiadki ponad 12 lat Lubelscy kryminalni zatrzymali 28-letniego mieszkańca Lublina, który poszukiwany był m.in. 10 listami gończymi i 4 nakazami. Łącznie do odbycia ma karę ponad 12 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna został zatrzymany na jednej z posesji w gm. Wólka. 28-latek poszukiwany był m.in. za kradzieże z włamaniem. Jeszcze dzisiaj trafi do aresztu śledczego celem odbycia zasądzonej kary.
Nielegalna broń i amunicja u 64-latka
Nielegalna broń i amunicja u 64-latka Policjanci z Bychawy zatrzymali 64-latka. Podczas przeszukania jego miejsca zamieszkania ujawnili rewolwer hukowy, który nosił ślady przeróbki na broń palną a także około 250 sztuk amunicji, którą posiadał bez wymaganego zezwolenia. Nielegalne znalezisko zostało zabezpieczone. Dziś mężczyzna zostanie doprowadzony do prokuratury i usłyszy zarzuty.
Kradł z magazynu worki z używaną odzieżą
Kradł z magazynu worki z używaną odzieżą Za kradzież co najmniej 6 worków ubrań ze sklepu z używaną odzieżą odpowie 22-letni mieszkaniec Lublina. Pracownik magazynu został ujęty na gorącym uczynku w momencie, gdy próbował wynieść worek z ubraniami. W jego samochodzie policjanci znaleźli dodatkowe worki ze sklepowym asortymentem. Sklep oszacował straty na blisko 1,5 tys. zł.
Chińskie tabletki psychoaktywne
Chińskie tabletki psychoaktywne 28-letnia Chinka odpowie za przywóz do Polski blisko tysiąca sztuk tabletek zawierających substancje psychoaktywne i efedrynę. Na trop nielegalnego procederu wpadli lubelscy policjanci z komendy miejskiej oraz funkcjonariusze lubelskiej służby celno-skarbowej. Po ustaleniu, że 28-latka otrzyma przesyłkę z tabletkami, zabezpieczyli nadaną z Chin paczkę.
Rozmowa dyżurnego oraz szybka reakcja policjantów zapobiegły tragedii ...
Rozmowa dyżurnego oraz szybka reakcja policjantów zapobiegły tragedii Dyżurny komisariatu w Bełżycach otrzymał informację z WCPR-u o mężczyźnie, który chce popełnić samobójstwo. Natychmiast podjął działania, aby zlokalizować miejsce przebywania desperata. Dzięki umiejętnie przeprowadzonej przez policjanta rozmowie nie doszło do tragedii i mundurowi odnaleźli 40-latka.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)