Dziś są imieniny: Franciszka, Kazimiery, Ruty

Dominik Smagala
dodane: 17-07-2019 14:14   |   wyświetleń: 2038

Wybijają ponad 300 świń pod Lublinem!

W miejscowości Dys w gminie Niemce służby weterynaryjne zlokalizowały ognisko ASF-u. Decyzja mogła być tylko jedna - wybicie całej hodowli. - To 342 sztuki trzody chlewnej - potwierdza Tomasz Brzana, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Lublinie.
 Wybijają ponad 300 świń pod Lublinem!  

Ognisko afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie w miejscowości, tuż przy drodze krajowej nr 19, potwierdzono we wtorek. W środę, 17 lipca, od rana na miejscu działa firma utylizacyjna. Urząd Gminy w Niemcach udostępnił koparkę, którą zabite zwierzęta zostaną załadowane na ciężarówkę.

 

Jednocześnie prace w gospodarstwie prowadzi firma zajmująca się dezynfekcją, na wjeździe na posesję rozłożona została mata dezynfekcyjna. Wstęp mają tu tylko właściciele i upoważnieni pracownicy służb. Nad przebiegiem akcji czuwają policjanci. 

 
- Wybijemy 338 sztuk trzody chlewnej. Sześć świń już padło wcześniej - wylicza Tomasz Brzana. 
Zwierzęta najpierw są ogłuszane prądem za pośrednictwem kleszczy, później uśmiercane uderzeniem w łeb za pomocą pistoletu do uboju.
 
 
To pierwsze w historii ognisko ASF na terenie gminy Niemce. Przedstawiciele służb nie są w stanie jeszcze wskazać konkretnej przyczyny powstania ogniska w gospodarstwie w Dysie.
 
 
- W odległości około 1,5 km od tego gospodarstwa znaleziono padłego dzika, u którego stwierdzono obecność wirusa, więc dziki są głównym podejrzanym, jeśli chodzi o roznoszenie choroby. Pozostaje tylko kwestia tego, jak ASF dostał się do gospodarstwa - mówi zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Lublinie.
 
 
Wkrótce wojewoda wyda decyzję o ustanowieniu strefy zapowietrzonej w promieni 3 km od ogniska ASF, w promieniu kolejnych 7 km ustanowiony zostanie obszar zagrożony.

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Od 2 września br. funkcjonowanie komunikacji miejskiej ulegnie zmianie
Od 2 września br. funkcjonowanie komunikacji miejskiej ulegnie zmianie Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie informuje, że z dniem 2 września br. wchodzą w życie nowe rozkłady jazdy. Dojdzie do kilku istotnych zmian, w tym do zmiany częstotliwości kursowania niektórych linii autobusowych.
Kierowca forda nie chciał potrącić psa. Uderzył w niego ...
Kierowca forda nie chciał potrącić psa. Uderzył w niego samochód ciężarowy Mężczyzna kierujący fordem dostrzegł psa przebiegającego po przejściu dla pieszych. Zahamował gwałtownie, by nie potrącić zwierzęcia. Jadący z tyłu kierowca ciężarówki zaskoczony manewrem uderzył w tył jego auta.
Ujawniamy listę kandydatów Platformy do parlamentu
Ujawniamy listę kandydatów Platformy do parlamentu Polskie partie rozpoczęły już kompletowanie list kandydatów, którzy wystartują w tegorocznych wyborach do Sejmu. Podajemy nazwiska polityków, którzy do wyborów parlamentarnych w 2019 roku wystawi na Lubelszczyźnie Platforma Obywatelska, startująca w ramach tzw. Koalicji Obywatelskiej.
Lubelskie uczelnie znalazły się w światowym rankingu CWUR
Lubelskie uczelnie znalazły się w światowym rankingu CWUR The Center of World University Rankings wskazało listę 2000 najlepszych uczelni na świecie. Na tym szerokim zestawieniu znalazły się 3 uczelnie wyższe znajdujące się w Lublinie.
Zatrzymał pijanego i poszukiwanego kierowcę
Zatrzymał pijanego i poszukiwanego kierowcę Policjant z OPP w Łodzi w dniu wolnym od służby zatrzymał nietrzeźwego kierującego. Mundurowy w m. Tuszów zauważył kierującego pojazdem marki Volkswagen, który jechał całą szerokością jezdni. Okazał się nim 28-latek, który miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie, sądowy zakaz i był poszukiwany... za jazdę na podwójnym gazie.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41