Dziś są imieniny: Felicji, Roberta, Sławy

Dominik Smagala
dodane: 17-07-2019 14:14   |   wyświetleń: 2269

Wybijają ponad 300 świń pod Lublinem!

W miejscowości Dys w gminie Niemce służby weterynaryjne zlokalizowały ognisko ASF-u. Decyzja mogła być tylko jedna - wybicie całej hodowli. - To 342 sztuki trzody chlewnej - potwierdza Tomasz Brzana, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Lublinie.
 Wybijają ponad 300 świń pod Lublinem!  

Ognisko afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie w miejscowości, tuż przy drodze krajowej nr 19, potwierdzono we wtorek. W środę, 17 lipca, od rana na miejscu działa firma utylizacyjna. Urząd Gminy w Niemcach udostępnił koparkę, którą zabite zwierzęta zostaną załadowane na ciężarówkę.

 

Jednocześnie prace w gospodarstwie prowadzi firma zajmująca się dezynfekcją, na wjeździe na posesję rozłożona została mata dezynfekcyjna. Wstęp mają tu tylko właściciele i upoważnieni pracownicy służb. Nad przebiegiem akcji czuwają policjanci. 

 
- Wybijemy 338 sztuk trzody chlewnej. Sześć świń już padło wcześniej - wylicza Tomasz Brzana. 
Zwierzęta najpierw są ogłuszane prądem za pośrednictwem kleszczy, później uśmiercane uderzeniem w łeb za pomocą pistoletu do uboju.
 
 
To pierwsze w historii ognisko ASF na terenie gminy Niemce. Przedstawiciele służb nie są w stanie jeszcze wskazać konkretnej przyczyny powstania ogniska w gospodarstwie w Dysie.
 
 
- W odległości około 1,5 km od tego gospodarstwa znaleziono padłego dzika, u którego stwierdzono obecność wirusa, więc dziki są głównym podejrzanym, jeśli chodzi o roznoszenie choroby. Pozostaje tylko kwestia tego, jak ASF dostał się do gospodarstwa - mówi zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Lublinie.
 
 
Wkrótce wojewoda wyda decyzję o ustanowieniu strefy zapowietrzonej w promieni 3 km od ogniska ASF, w promieniu kolejnych 7 km ustanowiony zostanie obszar zagrożony.

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Urząd Miasta Lublin rezygnuje z plastikowych butelek. Czas na ...
Urząd Miasta Lublin rezygnuje z plastikowych butelek. Czas na „Lubelską kranówkę” Od najbliższej sesji Rady Miasta woda w plastikowych butelkach zostanie zastąpiona wodą pochodzącą z dystrybutorów podłączonych do miejskiego wodociągu. Jest to jedno z działań mających na celu ograniczenie zużycia plastikowych opakowań oraz racjonalnym dysponowaniem zasobami wodnymi. Chcąc dać przykład mieszkańcom, Urząd Miasta Lublin poczynił pierwsze kroki, zaczynając od siebie.
Grunt wraca do KSZO
Grunt wraca do KSZO Michał Grunt po jednej rundzie spędzonej w barwach lubelskiego Motoru wraca do Ostrowca Świętokrzyskiego. Jego wypożyczenie potrwa do końca sezonu.
Pękła setka, dominacja Startu II
Pękła setka, dominacja Startu II Koszykarze U!NB AZS UMCS Start II Lublin nie dali najmniejszych szans rywalom ze Stalowej Woli, wygrywając w rozgrywkach II ligi aż 111:65. Było to już piąte zwycięstwo lublinian z rzędu.
Remis w sparingowych derbach Lubelszczyzny
Remis w sparingowych derbach Lubelszczyzny W swoim pierwszym meczu towarzyskim przed rundą wiosenną gracze Motoru Lublin zremisowali z Górnikiem Łęczna 2:2. Dwa gole dla gości zdobył nowy napastnik, Krzysztof Ropski.
Sprawcy włamania zatrzymani - grozi im do 10 lat ...
Sprawcy włamania zatrzymani - grozi im do 10 lat pozbawienia wolności Policjanci z VI Komisariatu wraz z funkcjonariuszami z KMP w Lublinie zatrzymali sprawców kradzieży z włamaniem do sklepu. Policjanci odzyskali skradzione mienie o wartości blisko 12 tysięcy złotych. Sprawcom grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Najczęściej czytane

Zaginęła Elżbieta Kozłowska
Zaginęła Elżbieta Kozłowska
Policjanci z komisariatu w Niemcach poszukują 39-letniej Elżbiety Kozłowskiej. Kobieta wczoraj wyszła z domu i do chwili obecnej nie powróciła jak również nie nawiązała kontaktu z rodziną. Wszelkie informacje mogące przyczynić się do ustalenia miejsca pobytu zaginionej prosimy kierować do dyżurnego komisariatu pod nr tel. (81) 536 17 97, adres: Niemce ul. Różana 18 lub na numer alarmowym 112.
Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41