Dziś są imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza

Dominik Smagala
dodane: 17-07-2019 14:14   |   wyświetleń: 2210

Wybijają ponad 300 świń pod Lublinem!

W miejscowości Dys w gminie Niemce służby weterynaryjne zlokalizowały ognisko ASF-u. Decyzja mogła być tylko jedna - wybicie całej hodowli. - To 342 sztuki trzody chlewnej - potwierdza Tomasz Brzana, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Lublinie.
 Wybijają ponad 300 świń pod Lublinem!  

Ognisko afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie w miejscowości, tuż przy drodze krajowej nr 19, potwierdzono we wtorek. W środę, 17 lipca, od rana na miejscu działa firma utylizacyjna. Urząd Gminy w Niemcach udostępnił koparkę, którą zabite zwierzęta zostaną załadowane na ciężarówkę.

 

Jednocześnie prace w gospodarstwie prowadzi firma zajmująca się dezynfekcją, na wjeździe na posesję rozłożona została mata dezynfekcyjna. Wstęp mają tu tylko właściciele i upoważnieni pracownicy służb. Nad przebiegiem akcji czuwają policjanci. 

 
- Wybijemy 338 sztuk trzody chlewnej. Sześć świń już padło wcześniej - wylicza Tomasz Brzana. 
Zwierzęta najpierw są ogłuszane prądem za pośrednictwem kleszczy, później uśmiercane uderzeniem w łeb za pomocą pistoletu do uboju.
 
 
To pierwsze w historii ognisko ASF na terenie gminy Niemce. Przedstawiciele służb nie są w stanie jeszcze wskazać konkretnej przyczyny powstania ogniska w gospodarstwie w Dysie.
 
 
- W odległości około 1,5 km od tego gospodarstwa znaleziono padłego dzika, u którego stwierdzono obecność wirusa, więc dziki są głównym podejrzanym, jeśli chodzi o roznoszenie choroby. Pozostaje tylko kwestia tego, jak ASF dostał się do gospodarstwa - mówi zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Lublinie.
 
 
Wkrótce wojewoda wyda decyzję o ustanowieniu strefy zapowietrzonej w promieni 3 km od ogniska ASF, w promieniu kolejnych 7 km ustanowiony zostanie obszar zagrożony.

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Lublin miastem z najwyższym wzrostem liczby startupów
Lublin miastem z najwyższym wzrostem liczby startupów Według raportu "The Polish Tech Scene. 5 years" Fundacji Startup Poland Lublin znalazł się na 4. miejscu wśród największych ekosystemów startupowych w kraju. Pozwoliło to na utrzymanie wysokiej pozycji z poprzedniego roku.
Policjanci i kontrterroryści odwiedzili małych pacjentów w szpitalu w ...
Policjanci i kontrterroryści odwiedzili małych pacjentów w szpitalu w Lublinie Prawdziwe zaskoczenie spotkało pacjentów Oddziału Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Odwiedzili ich dzielnicowi z III komisariatu w Lublinie oraz policyjni kontrterroryści. Mundurowi z okazji mikołajek mieli przygotowane specjalne niespodzianki dla młodych pacjentów.
Zoomikołajki w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt
Zoomikołajki w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt Zaproszenie na Zoomikołajki, do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie.
Nowy wicemarszałek i radni Sejmiku
Nowy wicemarszałek i radni Sejmiku Podczas wtorkowej (3 grudnia br.) sesji Sejmiku Województwa Lubelskiego radni wybrali nowego wicemarszałka województwa. W miejsce Dariusza Stefaniuka, który został posłem, wybrano na tę funkcję dotychczasowego Przewodniczącego Sejmiku Województwa Lubelskiego Michała Mulawę.
Prokuratura zawnioskowała o tymczasowy areszt dla Piotra Kowalczyka
Prokuratura zawnioskowała o tymczasowy areszt dla Piotra Kowalczyka Piotr Kowalczyk, były przewodniczący lubelskiej rady miasta, został zatrzymany przez CBA. Prokuratura wnioskuje o tymczasowe aresztowanie.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41